Samen sterk voor minder C02 zeeland 121 Moke wilde op nieuw album groots klinkei maar ook fris van maandag 8 oktober 2012 Het Ribattuta Ensemble foto Mark Neelemans concert plaatsvindt met composi ties van Bach. Ook dit concert werd maar matig bezocht. Het 8-stemmige motet Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf is hemels van klankkleur. Ribattuta, dat strak en gedreven geleid wordt Zeeuvvsch-Vlaanderen door Dick Duijst, musiceert stijl vol. Maar de fragiele balans werd verstoord door een niet altijd zui ver en te hard zingende sopraan. Op baritonsax werden twee langza me dansen uit de cellosuites 5 en 6 van Bach vertolkt. Interessant, maar voor Bachliefhebbers was het toch even slikken. Ribattuta wil zich onderscheiden van ande re ensembles en gaat grensverleg gend te werk. Dit is absoluut be wonderenswaardig. De transforma ties van de muziek van Bach door Meijering zijn knap. Hij beent de composities van Bach uit, verdeelt en herschikt de fragmenten tot een nieuw geheel, vaak speels en lichtvoetig. Interessant was The Day is Gone op teksten van Keats met enkele soli van sopraan Nicole Fisselier. Vooral spannend was de Glass/Bach compositie, waarin het metrum naar Glass wijst en de ge weldige modulaties en vele klank kleuren naar Bach. Wel jammer dat er geen teksten voorradig wa ren. Je wilt als toehoorder graag weten, waarover men zingt. door Rob Broere MIDDELBURG - Collider, het derde al bum van Moke, is meer dan een som der delen. Niet alleen schre ven deze keer alle bandleden mee, ze werkten ook met een producer die een eigen inbreng had. Het leidde tot een plaat die gevarieer der, kleurrijker en toegankelijker is dan de vorige. Na een serie optre dens met het Metropole Orkest en een theatertoer zijn de mannen net begonnen met een tocht langs de clubs. Vrijdag is de band in Mid delburg. Na het verschijnen van The Long And Dangerous Sea in september 2009, toerde Moke een jaar door Nederland en Duitsland. De daar opvolgende theatertoer nam weer een jaar in beslag en vervolgens werd, eind vorig jaar, frontman Fe lix Maginns zoon geboren. Toen de band zich begin 2012 na een korte vakantie op een nieuw al bum ging focussen, was er nog geen song geschreven. Ze hadden ook geen idee welke kant de mu ziek op zou gaan, vertelt Maginn. Maar een ding wisten ze wel. „We wilden iets heel anders." Tot nu toe werkten ze de songs die Maginn geschreven had, uit in de oefenruimte en namen die ver volgens achter elkaar op. Deze keer moest de hele band bij het schrijfproces betrokken zijn en wil den ze opnemen met een echte producer. Dat werd Gordon Groot- hedde, bekend van onder andere Nick Simon en Krezip. Waarom hij? „Onze toetsenist, Eddy Steene ken, had eens met hem gewerkt en dacht dat hij voor Moke het ver schil kon maken." Groothedde pakte de zaken in elk geval heel anders aan dan ze ge wend waren. En daar had Maginn aanvankelijk best moeite mee. „Ik zei altijd tegen de jongens: we gaan het zo en zo doen. Gordon is ook zo'n type, dus dat botste flink in het begin." Maar gaandeweg het proces begon Maginn de voordelen van Groot- heddes aanpak te zien. „Hij liet ons afwijken van onze vaste struc turen. Als we dachten dat een song klaar was, zei hij: probeer dit eens een beetje sneller, haal dat stukje eruit, val pas daar in, én die gitaarlij n zoeken we later wel uit. Als je dan ter plekke iets nieuws moet bedenken, komen er vaak verrassende dingen uit." Groothedde heeft ze het geluid ge geven dat ze zochten, concludeert Maginn. „Het album moest groots klinken, maar ook fris. Dat is vol gens mij goed gelukt. En door zijn aanpak hebben de zang en de hacking vocals extra aandacht ge kregen." Moke staat bekend als 'dat bandje in het zwart'. Collider laat door de nieuwe manier van werken meer kleuren zien, denkt Maginn. „De ze plaat is gevarieerder." Hij is erg tevreden over het hoes- ontwerp en het idee erachter. „We werken altijd met een Iers design bureau, StoneTwins. Zij hebben zich deze keer laten inspireren door wetenschappelijk onderzoek in Genève naar het Goddeeltje, het kleinste deeltje dat de basis vormt van leven. De gekleurde strepen op de hoes zijn de banen die deeltjes volgen nadat ze in een deeltjesversneller op elkaar zijn ge botst. Die deeltjesversneller staat voor Moke." Maginns teksten zijn, zoals altijd, persoonlijk en gaan over liefde, dood, twijfel, eenzaamheid en ge loof. Zaken waar we allemaal mee worstelen. En niet alleen de tek sten zijn universeel, de melodieu ze, licht bombastische britpop van de Moke is dat ook. Het is dus niet verwonderlijk dat de muziek van de Amsterdamse band ook buiten Nederland aanslaat Dat bleek al tij dens Europese tournees met Paul Weller, Keane en Amy Macdonald. En hun debuut kwam uit in Duits land, Oostenrijk en Zwitserland. Met hun contract bij Cloud 9, de poptak van Armin van Buurens dancelabel Armada, moeten nieu we landen veroverd worden. „Ne derland is onze thuisbasis. Maar als het kan, willen we verder. We willen zoveel mogelijk spelen." De komende maanden is eerst Neder land aan de beurt, met optredens in maar liefst 22 popzalen. Het is hun eerste clubtour in drie jaar. „We hebben er heel veel zin in!" Moke, vrijdag in De Spot in Middel burg. Zaal open: 21.00 uur. Moke, met in het midden Felix Maginn. foto Jacob van Rozelaar PvdA en WD Dat de PvdA haar laatste socialis tische veren heeft afgeschud onder Wim Kok, mag nu nogmaals blij ken. PvdA-stemmers die dachten dat er aan de formatietafel serieus gedebatteerd zou worden over het snijden in de sociale voorzienin gen en over wie de rekening van de crisis zou dienen te betalen, ko men er bekaaid vanaf. Minder be langrijke zaken worden een fop speen. De PvdA heeft zichzelf ver plicht te snijden en lasten te ver zwaren, waardoor Samsom met de PvdA tegemoetkomt aan de WD haar begrotings- en bezuinigingsob sessie. De PvdA heeft al langer prin cipieel gekozen voor het neo-libera- le beleid, de sociale wortels van de PvdA zijn reeds lang verdord. Van doorslaggevend belang wordt de kracht die de (nieuwe) vakbewe ging zal moeten kunnen opbren gen op. Een parlementaire oplos sing zit er niet in. Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart door René Schrier MIDDELBURG - De provincie Zee land houdt vrijdag 12 oktober een conferentie over de overstap van het gebruik van fossiele grondstof fen naar hernieuwbare bronnen van energie. Dat is een internatio naal (interreg) project waarin Zee land samenwerkt met vijf andere Europese regio's. De belangrijkste doelstelling van het project is de vermindering van koolstofdioxide (CO2). Toen de vraag aan de orde kwam waar een conferentie voor het pro ject georganiseerd kon worden stak de vertegenwoordiger van Zee land zijn vinger op. Zo zullen dus die bewuste vrijdag een zestigtal vertegenwoordigers van bedrijfsleven, (internationale) overheden en het onderwijs plaats nemen in het oude stadhuis van Middelburg. Leo van der Klip en Ries Zweistra zijn namens de pro vincie Zeeland bij het LoCaRe be trokken. Wat is LoCaRe? Dat staat voor Low Carbon Eco nomy Regions. Het is een project van zes Europese regio's, waaron der Zeeland. Zij hebben zich vere nigd in een initiatief om regionaal en lokaal C02-emissie te vermin deren en daarvoor oplossingen aan te dragen. De regio's zijn Syd- danmark (Denemarken), Vastra Götalandsregionen (Zweden), Prin- cipado de Asturias (Spanje), Regio- ne Emilia-Romagna (Italië), Goren- jska (Slovenië) en Zeeland. Hoe willen de regio's dit pro bleem aanpakken? We hebben al onderling ervarin gen en kennis uitgewisseld en een medewerker van de universiteit van Milaan heeft aan alle regio's een inventarisatie gevraagd van ge slaagde voorbeelden. Van die in ventarisaties is een analyse ge maakt. We zijn vanuit Zeeland met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven naar Zweden ge weest om te zien hoe ze de proble matiek daar aanpakken. Vooraf gaand aan de conferentie van 12 oktober gaan we met de deelne mers ook op bedrijfsbezoek. Wat leer je daar dan van? Als je om je heen kijkt in het bui tenland zie je dat Nederland al een poosje onderaan bungelt op alle terreinen. De voorsprong die we tien tot vijftien jaar geleden had den zijn we helemaal kwijt ge raakt. Of het nu gaat om het toe passen van hernieuwbare energie of om andere milieu-items. Neder land komt achteraan op de lijst van Europa als het gaat om toon aangevende milieu projecten. Wat gaat de Zeeuwse burger van dit project merken? Op korte termijn niets. We willen vooral bewerkstelligen dat onder wijs, overheden en het bedrijfsle ven aan de slag gaan met innova tieve zaken. Voorbeelden daarvan zijn er al in Zeeland, zoals het project Groene Poort. Maar we zullen ook geslaag de voorbeelden uit het buitenland onder de aandacht brengen, zoals e-mobiliteit (Zweden) en groen toerisme (Italië). Wat willen jullie met de confe rentie in Middelburg bereiken? Het zou leuk zijn als we aan het eind van de conferentie een zestal 'stellingen van Middelburg' kun nen formuleren. Die stellingen zouden we dan kunnen gebruiken als aanbeveling in de eindrappor tage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21