Het Keizersbolwerk, een kasteel in de stad Te koop: oude sporthal i8l zeeland Oldtimers op Markt Middelburg Restauratie met dank aan Europa Wilbert Weber Poging tot ontvoering van vrouw in Goes maandag 8 oktober 2012 Stadsring Middelburg door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg heeft de oude sporthal de Stadsring aan Kruitmolenlaan 185 in Middelburg te koop gezet. Dit gebouw is als laatste gebruikt door een particuliere stichting die in de sporthal jongerenactiviteiten als boksen, dansen en muziek maken organiseerde. Er werden enkele ja ren veel culturele activiteiten ge houden. Begin vorig jaar werd de huurovereenkomst door de kan tonrechter ontbonden. De stich ting had lange tijd geen huur aan de gemeente betaald. De schuld was opgelopen tot ruim 30.000 eu ro. Ook waren er andere schuld eisers. Het gebouw aan de Kruitmolen laan staat sinds maart vorig jaar leeg. De gemeente vraagt 175.000 euro voor de sporthal met kanti ne, terras, bestuurskamer en kleed ruimtes. Ze roept geïnteresseerden op om plannen met het gebouw voor 1 november te melden bij ma kelaar Schulting 8c Partners in Mid delburg. Het college van B en W zal deze ideeën beoordelen. De huidige bestemming van het ge bouw is 'recreatieve doeleinden met subbestemming sportcom plex'. Als het college geen voor keur heeft voor een plan, zal de verkoop bij inschrijving plaatsvin den. De verkoop van de sporthal aan de Kruitmolenlaan past in het be leid van Middelburg om gemeente lijke gebouwen die niet meer no dig zijn of ongeschikt zijn gewor den, te verkopen. Zo staat ook nog steeds het monumentale pand aan Molstraat 13 in Middelburg te koop. Dit gebouw werd als laatste gebruikt door de Stichting Welzijn Middelburg (SWM), die er jaren lang activiteiten voor ouderen or ganiseerde. Tot twee jaar'geleden. Het pand voldeed niet meer aan de eisen voor brandveiligheid. De vraagprijs voor Molstraat 13 is in middels verlaagd naar 650.000 eu- 'De vestingsgeschiedenis van Vlissingen is altijd zwaar onderbelicht. Waarschijnlijk omdat Vlissingen altijd zo nodig een handelsstad wilde zijn. Toen de vesting in de negentiende eeuw geen functie meer had, besJoot het gemeentebestuur het meeste maar te slopen.' Het ziet ernaar uit dat Vlissingen er binnenkort wat erfgoed be treft een tweede Scheldekraan bij heeft. Op Hemelvaartsdag kan publiek het Kazemattenmu- seum in. Wel goed bukken. door Wendy Wagenmakers Weinigen die zo gelukkig zijn met een degra datie als Wil bert Weber. De voormalig directeur van het Mari tiem Muzeeum in Vlissingen mag zich nu hele dagen bezighouden met restauratie en inrichting van zes kazematten in het Keizersbol werk. „Twee jaar lang!" De in totaal dertien kazematten, waarvan die aan de rechterzijde worden gerestaureerd, zitten aan weerszijden van wat nu nog een smerig stinkgangetje is. De diesel- geur van de loodsboten zal niet gauw weggaan, die hoort er pok, maar na een grondige schoon maakbeurt moet de pislucht wel verdwenen zijn. Het steenwerk wordt helemaal hersteld en de dichtgetimmerde ruimtes krijgen luiken, net als vroeger. Weber maakt een plan voor wat er straks achter die luiken te zien zal zijn. In vier of vijf thema's wil hij bezoekers, via een virtuele rondlei ding door historische hoofdrolspe lers, laten kennismaken met de ge schiedenis van Vlissingen die gro tendeels is verbonden met de ves ting. „We beginnen natuurlijk met Keizer Karei V. Die vertrok vanuit het Keizersbolwerk naar Spanje en schijnt toen, vlak voor de trossen los gingen, tegen Willem van Oranje iets als 'gij gaat mij verra den!' gezegd te hebben. Uit die tijd bestaan nog objecten die we in de kazematten kunnen tentoonstel len. Die moet ik naar Vlissingen zien te halen." De volgende kazemat wordt ge wijd aan de zeventiende eeuw, toen het Keizersbolwerk voor Michiel de Ruyter en zijn tijdgeno ten het vertrekpunt- was naar Azië. Karei V schijnt er tegen Willem van Oranje te hebben gezegd: 'Gij gaat mij verraden!' „Hoe Vlissingen er in die glorietijd uitzag, kunnen we laten zien aan de hand van het vele beeldmate riaal dat ervan bestaat, maar er zijn bijvoorbeeld ook nog restan ten van het Oost-Indisch Huis. Een soort hotel was dat, voor rijke passagiers. Het stond naast de nog bestaande garnizoensbakkerij." Vervolgens komen nog de Napo leontische tijd en de Tweede We reldoorlog aan de orde. „En mis schien meer", zegt Weber, „maar dat zien we nog wel. De tentoon stellingen zullen ook nog niet alle maal in het voorjaar te zien zijn, maar de kazematten op zich zijn al spannend genoeg om te bezoe ken. De vestingsgeschiedenis van Vlissingen bleef altijd zwaar onder belicht. Waarschijnlijk omdat Vlis singen altijd zo nodig een handels stad wilde zijn. De admiraliteit, die in de achttiende eeuw de Dok haven claimde, zag de vesting als blokkade en toen die in de tweede helft van de negentiende eeuw geen functie meer had, besloot het gemeentebestuur het meeste maar te slopen. Behalve het Keizersbol werk, gelukkig. Daarmee hebben we een kasteel in de stad." Het Keizersbolwerk is in 1548 in opdracht van Kei zer Karei V gebouwd door Donato di Boni Pellezuoli, die een jaar eerder al Fort Rammekens had gebouwd. Na de Engelse inval van 1809 liet Napoleon de vesting versterken tot haar huidige vorm. Er ontstonden dertien kazemat ten, een soort bunkers, waaronder een garnizoensbakkerij. Daar kon den elk etmaal 4800 broden wor den gebakken. De ovens zijn er nog. Tegenwoordig worden nog enkele kazematten, aan de linkerkant, ge bruikt als opslag door het Bel gisch- en Nederlands loodswezen. De kazematten aan de rechter kant, zes stuks in totaal, worden de komende tijd gerestaureerd. Dat gebeurt, zoals zo vaak in Vlis singen, met behulp van Europese subsidie. Zestigduizend euro heeft 'Brussel' ervoor opzij gezet, onder voorwaarde dat vanuit Zeeland hetzelfde wordt gedaan. Dat ver zoek hebben de gemeente Vlissin gen, het waterschap en het Mari tiem Museum samen ter harte ge nomen. Het Muzeeum, waar het subsidieverzoek vandaan komt, le vert de arbeidskrachten van plan nenmaker Wilbert Weber en het beheer straks. Het waterschap her stelt de constructie en legt gas, wa ter en licht aan. En de gemeente zorgt voor brandveiligheid en een nieuw wegdek bovenop het bol werk, zodat het niet meer lekt. Eind maart 2013 is het casco klaar. De inrichting loopt dan nog door. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst GESLAAGD 1 Robin Eijlers (22), afkomstig uit Vlissingen en oud-leerlinge van het gymnasium aan de CSW, is cum laude afgestudeerd in de rich ting psychologie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Twee jaar geleden studeerde haar zus Es ther daar ook cum laude af, in de zelfde studierichting. GOES - De politie is op zoek naar getuigen die in de nacht van vrij dag op zaterdag iets hebben gezien van de mishandeling en poging tot ontvoering van een vrouw aan de Bierkade in Goes. Het incident deed zich voor tussen half 3 en half 4. Een 23-jarige vrouw uit Doom stapte op de Bierkade in haar auto toen er plots een onbe kende man instapte aan de passa gierskant. Hij sommeerde haar om weg te rijden. Het slachtoffer gaf daaraan geen gehoor en kon na een worsteling uit de auto ontsnap pen. Ze raakte daarbij lichtgewond aan haar hand. De man rende ver volgens weg. MIDDELBURG - Liefhebbers van oude auto's konden zaterdag op de Markt in Middelburg weer hun hart ophalen. De Stichting Evene menten Middelburg (SEM) had voor de veertiende keer de jaarlijk se Oldtimerdag georganiseerd. Bijna zeventig deelnemers uit Zee land, Noord-Brabant en België wa ren ervoor naar Middelburg geko men. Rondom de oldtimers was op de Markt een heel programma opgezet met onder meer muziek van Sgt. Wilson's Army Show en Humoreske. Veel oude auto's kwa men één voor één op een podium, waar Sjaak van den Berg van SEM de bestuurders interviewde over hun auto en hobby. De oldtimers maakten ook een rondrit over Wal cheren. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18