Erop of eronder voor Hugo Chavez r 89 buitenland 19 Geld blijft komen voor campagnekas Obama Nijlpaard dood Keniaanse minister met Antwerpse zoo kapmessen aangevallen 12.000 stakers op straat gezet Onderzoek naar Zwitserse link Alpenmoorden bij castratie in H BB Lekker naar Vlaanderen: Borrelend Mechelen! zaterdag 6 oktober 2012 Vi&SS35S6Ses6seBi<&&&sS9939SG6& Angst voor rellen of staatsgreep is reëel om jonge moslims over te halen tot de jihad. Onder de bezoekers van de moskee waren onder anderen de veroordeelde terroristen. foto Facundo Arrizabalaga/EPA Morgen bepaalt het Venezo laanse volk of het verder wil met president Hugo Chavez en zijn 'Bolivariaanse Revo lutie' of dat het een nieuwe weg wil inslaan. door onze correspondent Jan-Albert Hootsen Venezuela gaat morgen naar de stembus om een nieuwe president te kie zen. De campagne, die donderdag officieel eindigde, was de meest enthousiaste, intense en grimmigste sinds de socialist Hugo Chavez regeert (1999). Er staat dan ook veel op het spel. De uitslag zal bepalen of de 'Bolivariaanse Revo lutie', Chavez' project om een so cialistische heilstaat te stichten, wel of niet zal overleven. Chavez kwam in 1999 aan de macht door zijn belofte af te reke nen met armoede en corruptie. Door miljarden oliedollars in socia- NEW YORK/WASHINGTON - Zijn slechte optreden tijdens het eerste debat ten spijt hoeft president Ba- rack Obama zich in ieder geval nog geen zorgen te maken over zijn campagnekas. Volgens ingewijden streek de zit tend president in de maand sep tember het recordbedrag van 150 miljoen dollar op aan donaties voor zijn herverkiezingscampagne. Eerder in de week claimde de De mocraat ook al een record. Het aan tal donaties overschreed de grens van 10 miljoen. Het moeten welkome cijfers zijn geweest voor de staf van Obama. Pas op 20 oktober moeten beide partijen openheid van zaken te ge ven over de campagne-inkomsten in september maar het staat ze vrij eerder naar buiten te komen met details. Dat het magische bedrag van 150 miljoen kort na het verlo ren debat in de media naar buiten kwam, lijkt dan ook nauwelijks een verrassing. Met het jongste bedrag aan dona ties komt het totaalbedrag dat de president zelf aan giften heeft bin nengehaald voor zijn herverkie zing, op bijna 600 miljoen dollar. Ie programma's en subsidies te in vesteren, gaf hij zijn 'Socialisme in de 21ste Eeuw' vorm. Onder Chavez is echter ook de criminali teit geëxplodeerd en heeft verre gaande staatsbemoeienis in de eco nomie de inflatie opgejaagd naar 30 procent. Een persoonlijkheids cultus en het ongegeneerd muil korven van oppositiemedia heb ben het land diep verdeeld. De president is ondanks alle pro blemen al twee keer probleemloos herkozen; de oppositie lag vooral met zichzelf overhoop. Pas nu heeft het anti-Chavez kamp in Henrique Capriles Radonski een kampioen gevonden die hen vere nigt én een aantrekkelijke keus voor kiezers blijkt. Met zijn veertig jaar is de voormalig gouverneur van de deelstaat Miranda jong, energiek, knap van uiterlijk en een goed spreker. Hij belooft een ein de te maken aan de uitwassen van het 'chavisme' zonder iets funda menteels te veranderen aan de so ciale programma's. Het is moeilijk te voorspellen wie er gaat winnen; sommige peilin gen geven aan dat Chavez meer PARIJS - De Franse politie heeft in het onderzoek naar de geruchtma kende moordzaak in de Franse Al pen beslag gelegd op geld van een Zwitserse bankrekening. Dat meld den Franse media vrijdag. De Zwit serse justitie heeft bevestigd dat een van de slachtoffers, de 50-jari- ge Brits-Iraakse man Saad al-Hilli, de bank in Genève bezocht, kort voordat hij werd vermoord. Hilli werd in september de buurt van het Meer van Annecy doodgescho ten, samen met zijn vrouw Iqbal en haar moeder. Twee dochtertjes van het paar overleefden het dra ma ternauwernood. ANTWERPEN - Lambiki, een tweeja rig nijlpaard uit de Antwerpse zoo, is gestorven tijdens een opera tie. Dat meldt de dierentuin vrij dag. Het nijlpaard van 716 kilo gram stopte met ademen kort na de verdoving. Lambiki zou gecastreerd worden om verder in vrede samen te leven met zijn vader, moeder en groot moeder. Als hij mannelijke hormo nen zou beginnen aan te maken die zijn paringsdrift opwekken, zou er namelijk een felle concur rentiestrijd ontstaan tussen Lambi ki en zijn vader, waarbij het jonge nijlpaard sowieso het onderspit zou delven. MOMBASSA/DEN HAAG - De Keni aanse minister van Visserij, Amason Kingi, is aangevallen door een woedende menigte met kap messen. Die doodde zijn lijfwacht voordat het publiek bij de politie ke bijeenkomst drie van de aanval lers doodde. Dit heeft de politie in het Oost-Affikaanse land vrijdag laten weten. De minister bleef onge deerd bij de aanval van donderdag avond. Er is sprake van spannin gen en geweld in Kenia in de aan loop naar de presidents- en parle mentsverkiezingen in maart. Bij botsingen tussen stammen kwa men in september meer dan 100 dan 10 procent voorligt, andere ge ven zijn tegenstander juist een lich te voorsprong. Beide kandidaten deden de laatste weken hun uiter ste best om nog zoveel mogelijk zwevende kiezers over de streep te trekken. Over alle campagnerally's hangt echter ook de schaduw van geweld. Afgelopen week werden drie medewerkers van de opposi tie in Chavez' geboortestaat Bari- nes doodgeschoten. En hoewel Chavez de moorden direct veroor deelde, versterkte het incident de angst dat een overwinning van de oppositie ook slecht kan aflopen. Chavez heeft herhaaldelijk gezegd dat dat tot een burgeroorlog zal lei den. Defensieminister Henry Ran- gel Silva liet zich ontvallen dat het leger alleen Chavez zal accepteren als president. De angst voor rellen, een staatsgreep of erger is dan ook reëel. Capriles blijft stoïcijns en roept op tot een 'einde aan de haat'. Hij is ondanks de machine rie van zijn tegenstander overeind gebleven en heeft de Bolivariaanse Revolutie aan het wankelen ge bracht. Hugo Chavez weet dat het voor hem erop of eronder is. JOHANNESBURG - De Zuid-Afrikaan- se mijnbouwonderneming Anglo American Platinum (Amplats) heeft 12.000 stakende mijnwerkers van een platinamijn bij Rusten burg ontslagen. De arbeiders had den opdracht gekregen zich bij het bedrijf voor hun actie te verant woorden, maar hadden daaraan geen gehoor gegeven. Dat heeft de onderneming gisteren laten we ten. Bij de mijn brak donderdag een wilde staking uit. Tijdens botsin gen met de stakers schoot de poli tie een kompel dood. Er zouden meerdere gewonden zijn. Gisteren verzamelden ongeveer 300 mijn- werkers zich om te protesteren. In augustus kwamen tientallen mijnwerkers van de nabijgelegen Marikana-platinamijn om het le ven bij onlusten. Toen werkgever Lonmin vorige maand met een flinke loonsverhoging kwam, werd een akkoord bereikt en gingen de stakers weer aan de slag. De onrust sloeg sindsdien over naar mijnen van platinaproducent Amplats. Sinds medio september zijn 28.000 kompels in staking ge gaan. Ze eisen hogere lonen. Ook in andere bedrijven in Zuid-Afrika zijn stakingsacties. In het hele land hebben inmiddels 100.000 men sen het werk neergelegd. 3-Jaa^S srrsnse-m&ni mensen om het leven. In Kenia, de grootste economie van Oost-Afrika, zijn de meer dan 40 'miljoen inwoners verdeeld over tientallen etnische groepen, die ru ziën over zaken als land. Politici maken geregeld gebruik van die te genstellingen. Na de verkiezingen in 2007 kwam het tot een gewelds uitbarsting met meer dan 1000 do den als gevolg. Met ingang van april 2013 moeten vier bekende Ke- nianen voor hun rol in het bloed bad terechtstaan voor het Interna tionaal Strafhof (ICC) in Den Haag, onder wie vicepremier Uhuru Kenyatta, zoon van de eer ste president van het land. Mechelen is het best bewaarde geheim van Vlaanderen! Deze fraaie historische stad heeft bijna evenveel beschermde monu menten als Brugge. De Sint-Rombouts- kathedraa! ên het Groot Begijnhof staan zelfs op de Unesco-werelderfgoedlijst. Bovendien is Mechelen een gemoedelijke bourgondische stad waar je heerlijk kunt eten en..drinken. Met dit arrangement leert u niet alleen Mechelen kennen maar ook de leukste cafeetjes en de lekkerste drankjes van de stad! Uw verblijf U verblijft in een ruime kamer in een prima hotel, midden in het centrum: het Novotel Mechelen. Vanuit het hotel loopt u zo naar alle belangrijke bezienswaardigheden en naar tal van leuke kroegjes en restau rantjes. Het hotel heeft o.a. een fitness en een hammam. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm, max. 10,- per gesprek) met zoek boekcode 36602 ✓sua f ^^8 euro p.p. 3-daags arrangement zoek boekcode 36602 Inbegrepen 2x overnachting met uitgebreid ontbijtbuffet 1x borrel in 't kleinste kafeeke van Mechelen' lx consumptie in de begijnhof- brouwerij lx consumptie in sfeervol bruin café D'Hanekeef 1x consumptie in barok café fHet Ankertje' gebruik fitness en hammam stadsplan Prijzen 06/10-15/05 89 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reser- veringskosten en kosten calamiteitenfonds. ahmb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9