'Veel mis met zorg voor dementerenden' zeelandl 25 Organisator: 'Goes Winterstad moet nu gaan leven' Alzheimer Café Kopstukken van CDA komen naar Middelburg GERARD *4 - aft.:, Tot voordeel op 50 nieuwe BMW's uit onze voorraad. zaterdag 6 oktober 2012 Anita Rebel vertelt tijdens haar lezing voor het Alzhei- mercafé Schouwen-Duiveland over hoe zij intens betrokken raakte bij alle emoties en stadia van hoop en wanhoop die haar moeder doormaakte nadat bij haar de ziekte van Alzheimer was geconstateerd. Anita Rebel vertelt woensdaga vond in de Bibliotheek in Zierik- zee over het aftakelingsproces dat haar moeder tijdens de ziek te van Alzheimer moest doorma ken. Ook belicht zij haar droevi ge ervaringen met de zorgverle ning voor dementerenden. door Ali Pankow Ik hoef niet in het middelpunt van de belangstelling te staan. Ik blijf liever aan de buiten kant, dan heb ik overzicht", was het levensmotto van de moe der van Anita Rebel uit Den Haag. Anita's moeder viel ten prooi aan de ziekte van Alzheimer en kwam noodgedwongen toch in het cen trum van de belangstelling te staan. Rebel heeft het proces met alle bijkomende zorgen en emo ties beschreven in het boek Moe der in twee werelden. Haar lezing woensdagavond in Zierikzee geeft zij op uitnodiging van het Alzhei- mercafé Schouwen-Duiveland. „Ik ben holistisch therapeute van beroep, geen schrijfster dus. Al had ik wel eerder een boekje ge schreven: over de relatie met mijn katten", vertelt Rebel. Het idee voor een boek over de ervaringen met de ziekte van Alzheimer heeft zij pas na het overlijden van haar moeder in 2006 nader uitgewerkt „Ik had wel steeds vrij gedetail leerd aantekeningen bijgehouden 'Het verzorgen van iemand die gees telijk ziek is, blijkt echt heel anders dan een lichamelijke patiënt', zegt Anita Rebel. foto Roos Koole/ANP over hoe mijn moeder op bepaal de medicatie reageerde. En hoe het na een periode van stabiliteit plotseling veel minder werd. Dat deed ik om het zo duidelijk moge lijk aan te artsen te kunnen over brengen. Nadien ben ik die aante keningen in mooiere zinnen gaan opschrijven. Daarmee was op een bepaald moment het karkas van het boek gereed en heb ik diezelf de uitgever als van 'dat katten boek' benaderd. Zij hadden ook be langstelling voor dit boek." Rebel, alleenstaande werkende moeder met twee zoons, had al tijd een hechte band met haar moeder. De eerste verschijnselen van de ziekte bij haar moeder in 2001 schreef zij toe aan 'ouder- domsvergeetachtigheid'. Een jaar later moest geconstateerd worden dat het aftakelingsproces zich wer- Standbeeld op cover van het boek kelijk had ingezet. „Mijn moeder had haar eigen ouders destijds in huis genomen en tot hun dood toe verzorgd. Dat had ik ook willen doen, maar het verzorgen van iemand die geeste lijk ziek is, blijkt echt heel iets an ders dan een lichamelijke patiënt. Toen mijn moeder in het verpleeg huis was, werden mijn zorgen om haar echter steeds groter. Uiteinde lijk heb ik besloten haar -zelf daar ter plekke maar te gaan verzorgen. Op het laatst was ik er bijna 24 uur. Ik heb dat kunnen doen dank zij de medewerking van mijn zoons", vertelt Rebel. Zij zegt zich niet geroepen te voe len actie te voeren tegen misstan den in de zorgverlening aan men sen die niet meer voor zichzelf kunnen opkomen, maar consta teert wel dat daar al heel lang veel mis mee is. Zij beschrijft in haar boek bijvoorbeeld hoe haar moe der alsmaar doordringender gaat huilen. Boven haar stuit blijkt een vuistgrote doorligplek te zitten. „Weken eerder zat er een klein plekje dat ter bescherming was af geplakt. Blijkbaar had niemand er daarna meer naar gekeken." Op de cover van haar boek prijkt een foto van een standbeeld: een moederfiguur met twee kleine meisjes. „Dit beeld staat aan de Conradkade in Den Haag. Mijn moeder vertelde me dat zij daar als klein meisje altijd even bij stil bleef staan als ze er met haar ouders langs kwam. De laatste keer dat ik met haar buiten was zijn we er ook langs gegaan." Wo. 10 okt, Bibliotheek De Stolpe, Zie rikzee, 19.3 0 uur. MIDDELBURG - Enkele kopstukken uit het CDA gaan maandag 8 okto ber in debat met leerlingen havo 5 en vwo 5 en 6 van de CSW Van de Perre in Middelburg. Dat zijn par tijvoorzitter Ruth Peetoom, fractie voorzitter in de Tweede Kamer Sy- brand van Haersma Buma, fractie voorzitter in Provinciale Staten Pa tricia de Milliano, wethouder in Middelburg Johan Aalberts en Tweede-Kamerlid Michel Rog. The ma's zijn maatschappelijke stage, jongeren en politiek en onderwijs. Het debat is toegankelijk voor leer lingen, ouders en personeel. verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 Goes 0113-217531 www.gerardbouwense.nl BIJ NADER De Open Dag van Dermiz huidthe rapeuten in Zierikzee wordt niet vandaag gehouden, zoals gemeld, maar aanstaande maandag. Van 13.00 tot 19.30 uur is de praktijk in het voormalig Rode Kruiszieken- huis open voor belangstellenden. ystx&iszs&gssÉSSstxcssst t Zanddorp Middelburg Wij nodigen u van harte uic .•Sffte'om verschillende woningen Ï1 n r'-towpa'"-1 woensdag IQ oktober te L II sSt w&i komen bekijken van I S.30 japg-Hglic/m-17.30 uur. U kunt zich Ij 'a-W mélden bij 't Zanddorp H j -y 55 te Middelburg en van "2; daaruit de andere woningen. A\ -AM.- bekijken.Voor déefrier KIJKDAG 10 öfetóiwr mende objecten: leStek.nl of MxM3kelaars.nl Prijzen vanaf 125.100,- k.k. 15% Zwartepoorte Goes bv Amundsenweg 33,4462 GP Goes, T (0113) 24 52 45 Zwartepoorte Roosendaal bv Vlierwerf 2,4704 SB Roosendaal, T (0165) 57 63 76 Goes staat vanaf 24 november tot en met 6 januari in het te ken van Winterstad. Een in het oog springend onderdeel wordt een gratis toegankelijke, over dekte kunstijsbaan van 200 vier kante meter op de Grote Markt- door Luc Oggel Eelco Hofman van het het Goese bedrijf Hofman pro ductions liep al langer met het idee rond; een ijsbaan op de Grote Markt. „In februari heb ik de stoute schoenen aange trokken en heb ik een plan ge maakt waarmee ik naar de ge meente ben gestapt", zegt hij. Op het stadskantoor werd enthousiast gereageerd, ook door de dit jaar op gerichte Stichting Goes Marketing die ook plannen had voor een win- terfestijn. De handen werden logi scherwijs ineengeslagen. Eerst was nog sprake van een echte ijsbaan. „Maar dat zou een investering van 120.000 euro vergen, plus dat je moet werken met chemicaliën en een aggregaat", weet Hofman. Daarom werd het een kunststof- baan. De vloer, met een oppervlak van 200 m2 in een tent van 450 m2, zal van 19 december tot en met 6 januari gratis toegankelijk zijn. „Ik ben geen Robin Hood", verklaart Hofman, maar als je zo iets doet, moet het bereikbaar zijn voor iedereen." Zonder sponsors is het echter niet te doen. Er komt namelijk heel wat bij kijken, denk aan nachtbewaking en EHBO. De Rabobank bleek bereid een flinke duit in het zakje te doen, vandaar dat er met de naam 'Rabo Schaats- festijn' zal worden gewerkt. Hofman is een ondernemer die, onder het mom 'anders gebeurt er niks', graag dingen bedenkt en pro beert. „Ik heb nog zat ideeën. Dit jaar hebben we nodig om het neer te zetten, het moet gaan leven." Hofman wil geen andere steden kopiëren en daarom is bewust ge kozen voor een overdekte baan. „Nu heb je er ook wat aan als het regent. En de tent kan ook voor an dere activiteiten worden ge bruikt." De tent, die wordt opge bouwd vanaf de kant van café De Snor richting Stadhuis, krijgt aan de terraszijde een volledig door zichtige wand. Er zullen ook schaatsen beschikbaar worden ge steld. „Zodat je ook terecht kan als je geen schaatsen bij je hebt, maar toch ineens zin krijgt." Hofman gaat uit van een succes. „Kijk, als het min twintig graden vriest en de vesten liggen dicht, dan verlies ik het. Maar dat ge beurt niet vaak in december." De schaatsbaan is onderdeel van het thema-evenement Goes Win terstad, dat op 24 november be gint met de intocht van Sinter klaas. Daarna staan ook nog ande re (kerst)activiteiten op stapel. Eelco Hofman van Hofman Productions en citymarketeer Jonneke Schuur- biers op de Grote Markt, waar een schaatsbaan komt. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99