'Een beetje aandacht kan zoveel betekenen' Leefbaarheid 2.0 gaat van start 30 procent eenzaam 221 zeeland Vier ton voor strand en jachthaven Colijnsplaat Raad maakt nog geen keuze in taken Tholen wil meer werk in toerismesector zaterdag 6 oktober 2012 sï-.'5s3ssröï-ks»538! door Ton van den Nouweland zierikzee - Met het ondertekenen van een overeenkomst, een video voorstelling en een borrel is gister middag podium De Weverij in Zie rikzee fase twee van het project Hart van Leefbaarheid van start ge gaan. In fase twee krijgt de dorpsraad van Kerkwerve ondersteuning bij ideeën die de leefbaarheid bevorde ren. Daarbij wordt onder meer ge dacht aan het organiseren van jeugdactiviteiten in dorpshuis Zuudende. Een recent gehouden optutmiddag voor meiden is daar van een voorbeeld. Later volgend jaar staan ook activi teiten voor ouderen in het dorps huis van Kerkwerve op het pro gramma. Een ander plan voor komend jaar betreft de informele zorg. „Die is steeds vaker nodig. Je kunt daarbij denken aan ondersteuning van mantelzorgers, wat in het kader van Hart van Leefbaarheid al ge beurt, maar ook aan eenvoudiger zaken als het doen van boodschap pen voor een zieke of het maaien van het gras bij je buurman van 84", licht Ingrid Hildenbrant, ge meentelijk beleidsmedewerker Sa menleving, toe. De Uitdaging, het sociale project voor leerlingen van de basisschool, krijgt volgend jaar zeker ook een vervolg. Scholen, bedrijven en de in Hart van Leefbaarheid samen werkende organisaties zij er en thousiast over. Schoolkinderen proberen in De Uitdaging een goed doel te berei ken. Een voorbeeld van dit jaar is de draagtas voor zwanen, die wordt gebruikt in de dierenambu lance. Het project Hart van Leefbaarheid bestaat vier jaar. Uitgevoerde plan nen zijn onder andere een zwem- steiger in Dreischor, modernise ring van het dorpshuis in Ooster- land, een enquête over de inrich ting van Bruinisse en de uitgave van de Inwonerskrant. De provincie Zeeland stapte on langs uit het project De stichting Dorps- en Gemeenschaphuizen Schouwen-Duiveland trad toe. An der partners zijn de gemeente, het Welzijnshuis, woningbouwvereni ging Zeeuwland en zorgorganisa tie Allévo. 'Boodschappen doen voor een zieke of het gras maaien bij je buur man van 84' door Claudia Sondervan colijnsplaat - Het college van Noord-Beveland wil 400.000 euro gebruiken om de plannen voor Co lijnsplaat van de grond te krijgen. Een nieuw strand tussen de nol len bij de jachthaven kost de ge meente naar schatting een ton. Ga- nuenta, Orisant en gemeente beta len het project, volgens een nader te bepalen verdeelsleutel. Uitgangspunt is dat de onderne mers een forse investering plegen omdat vooral zij profiteren van het nieuwe strand. In ruil kunnen zij voorzieningen als een uitkijk- Volgens de 'Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid' is 30 procent van de volwassen Nederlandse bevolking eenzaam. Soms gaat het om sterke eenzaamheid (10 procent) en soms om matige eenzaamheid (20 procent). punt en vissteiger exploiteren. Het opknappen en verplaatsen van de visserijsteiger wordt geschat op twee ton. Het onderzoek naar de uitbreiding van de jachthaven kost de gemeente ook een ton. Veertig duizend euro gaat naar een onder zoek naar de toekomstmogelijkhe den van de visserij, de vismijn en een bezoekerscentrum 'visexpe- rience'. De gemeente verwacht dat vismijn UFA en de ondernemers op de havenkade de yisie bepalen. De gemeente betaalt een procesbe geleider om de verkenningen in een halfjaar tijd in een visie te ver werken. Met een bezoekje en een bloe metje heeft thuiszorgorganisatie Allerzorg Van der Bijl deze week de alleenstaande cliënten in het zonnetje gezegd. Het gebaar is een aanzet voor structurele aan dacht voor het tegengaan van eenzaamheid onder ouderen. door Joeri Wisse Een item op de radio over de Week tegen Eenzaam heid zette Marja Krans, regiodirecteur van Aller zorg Van der Bijl aan het denken. „Onder onze cliënten zijn heel veel alleenstaande ouderen. Zijn die ook allemaal eenzaam?" Op deze vraag kan Krans nu, na dat ze bij tientallen adressen op be zoek is geweest met een rozen struikje, wel antwoord geven. „Het zijn niet perse de hoogbejaarden, het zijn ook mensen die in prachti ge huizen wonen die heel een zaam zijn. De ene alleenstaande is natuurlijk eenzamer dan de ander, uiteindelijk kunnen mensen dat het beste voor zichzelf bepalen." Wat voor Krans wel helder is, is dat iedereen het gebaar 'ontzet tend waardeerde'. „Mensen von den het geweldig. Overal moesten we ook maar even gaan zitten om een praatje maken. Het beetje aan dacht dat je daarmee geeft kan zo veel betekenen", vertelt ze. Dat gesprek met de cliënten ging niet meteen over het thema een zaamheid, legt Krans uit. „Dat is een wat een beladen term, het ging meer over hoe mensen het er varen om er alleen voor te staan. Sommige cliënten gaven daarbij zelf aan dat ze momenten kennen dat ze zich eenzaam voelen." Marja Krans denkt dat er op Schouwen-Duiveland relatief meer ouderen geconfronteerd wor- Marja Krans den met eenzaamheid dan bijvoor beeld in de Randstad. „Bij veel mensen zijn de kinderen uitgevlo gen naar de Randstad. En dan is er ook nog een grote gröep mensen die zich .na hun pensioen op Schouwen-Duiveland hebben ge vestigd omdat het hier zo prachtig wonen is. Als de partner dan over lijdt, komen mensen er ook vaak alleen voor te staan." Het bloeme tje is gebracht bij alle mensen die alleen wonen en geen 24-uurs zorg ontvangen. Buiten het bloe metje om, besteden medewerkers van Allerzorg ook naast de dagelijk se werkzaamheden aandacht aan de mens zelf. „We moeten natuur lijk ook netjes binnen onze mar ges blijven, maar door bijvoor beeld de routes goed in te kleden, is er juist nog wel tijd over voor dat praatje wat mensen zo belang rijk vinden." Ook zorgt Allerzorg voor een vast team van verzorgden rondom de cliënten, zodat mensen elkaar le ren kennen. „Op adressen waar we huishoudelijke hulp geven, is zelfs altijd een vaste kracht." De ronde met de bloemetjes heeft Krans aan het denken gezet om meer structurele aandacht te ge ven aan eenzaamheidsbestrijding. „Wat we bijvoorbeeld doen is het opzoeken van samenwerking met andere organisaties, zoals het Wel zijnshuis." Verder is de kans groot dat vol gend jaar weer bloemetjes worden uitgereikt. Krans: „Gezien de posi tieve reacties van de mensen gaan we dat zeker overwegen." Week tegen Eenzaamheid 2012 0 De afgelopen week was het de Week tegen Eenzaamheid. Thema was dit jaar 'Kom de deur uit'. 0 Onder deze vlag zijn honderden of ficiële en informele activiteiten in het hele land gehouden. Eén van de opvallendste activitei ten is de Langste Eettafel. Alle ta fels waar (eenzame) mensen wer den uitgenodigd om mee te eten zijn bij elkaar 10,4 kilometer lang. 0 In totaal schoven ruim 20.000 mensen aan bij.de Langste Eetta fel. Op Schouwen-Duiveland waren er geen officiële activiteiten. Elders in Zeeland werden films rondom het thema vertoond en werden work shops voor vrijwilligers gehouden. De Week tegen Eenzaamheid is een initiatief van Coalitie Erbij, die bestaat uit volgende kernleden: De Zonnebloem, Leger des Heils, Hum- anitas, Mezzo, MOgroep, Nationaal Ouderenfonds, Resto VanHarte, Sensoor. J Kijk voor meer informatie over een zaamheid op www.eenzaam.nl door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeenteraad gaat niet inhoudelijk praten over het wel of niet afstoten van gemeente lijke taken. Een meerderheid van de raad wil dat niet. De raad zal alleen aangeven welke taken in aanmerking komen om af gestoten te worden en welke niet. Maar dat zegt verder nog niet of dat ook daadwerkelijk gebeurt. De ze opstelling van een raadsmeer- derheid is het resultaat van veel discussie, harde taal, overleg en een amendement van Leefbaar Schouwen-Duiveland. In augustus kwam het college met het voorstel 'kerntaken' naar de ge meenteraad. Geschreven in op dracht van de raad om als handvat te dienen om vijf miljoen te bezui nigen. De raad wilde weten wat de gemeente allemaal doet. Maar voordat de nota klaar was is de besparing bijna helemaal ge haald en dus viel de directe nood zaak weg om nu al principiële keu zes te maken. Bovendien wil de meerderheid van de raad liever ge degen voorstellen van het college afwachten. In de huidige takenno- ta staat alleen een summiere om schrijving en dat vinden fracties een te smalle basis om ingrijpende besluiten te kunnen nemen. De discussie over de takennota deed de afgelopen weken heel wat stof opwaaien. Vanaf het begin was er veel onduidelijkheid waar over de raad nu eigenlijk ging be slissen. Was het alleen een proce durele beslissing of ging het ook over de inhoud. Het resultaat was dat anderhalve week geleden de raadsmeerderheid nog geen be sluit wilde nemen. In de commis sie donderdag kwam het voorstel opnieuw aan de orde en Leefbaar Schouwen-Duiveland stelde voor de nota niet inhoudelijk te behan delen. Daar is nu een meerderheid voor te vinden, maar dat leverde wel een felle discussie op. Het botste hard tussen Dick Meulblok (WD) en Jos Beije (Alert!). Beije verweet Meulblok dat hij wilde be palen waar Alert! het mee eens moest zijn. Meulblok op zijn beurt liet weten de voorstellen van Alert 'meestal niets voorstellen' en dat hij de opmerkingen van Beije 'al tijd naast zich neerlegt'. door Rob Paardekam THOLEN - Toerisme en recreatie moeten in 2025 een aandeel van tien procent hebben in de werkge legenheid op Tholen. Deze ambi tie staat in het concept-beleids plan toerisme en recreatie van de gemeente. Twee jaar geleden waren op Tho len 408 personen werkzaam in de toeristisch-recreatieve sector. Dat was toen een aandeel van 5,2 pro cent in de totale werkgelegenheid op het eiland. Als het aan de ge meente ligt, is dit in 2016 gestegen naar 6,8 procent (544 personen). Uiteindelijk moet het percentage van tien procent worden gehaald in 2025. Dat zou betekenen dat 816 personen hun boterham kunnen verdienen in de sector. In het concept-beleidsplan staan veel ideeën om dat te bereiken. Zo wil de gemeente de (onderwater sport verder ontwikkelen. Er moe ten betere voorzieningen komen bij duiklocaties en meer ligplaat sen bij de Bergsediepsluis en Goris- hoek. Ook moeten wandel- en fietsvoorzieningen worden verbe terd en dient de toegankelijkheid van monumenten groter te wor den. Het thematisch in de markt zetten van de kernen zou ook meer toeristen moeten lokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 96