PZC Het leven raast hele etmaal door kijktip kijken luisteren zondag, 20.20 uur zaterdag 6 oktober 2012 Het regent vissen en steeds als de promiscue barvrouw met een nieuwe man aanpapt, vliegt er iets in de fik. De nieuwe dramaserie De geheimen van Barsiet zit vol wonderlijke gebeurtenissen. Maar niets is wat het lijkt, door Rivka Croenier Er gebeuren rare dingen in het idyllische dorpje Barsiet. De uit de stad gekomen dorpsagent Björn (Dragan Bake- ma) ontdekt al snel dat zijn nieuwe baan niet zo rustig wordt als hij had gehoopt. Huizen en auto's vliegen in de fik en een jongen sterft onder mysterieuze omstandigheden. Manon (Sallie Harmsen), de mannenverslinden- de jonge moeder die het dorpscafé beheert, lijkt een groot geheim te verbergen. Als het op klaarlichte dag opeens levende vissen regent, is de verwarring compleet. De nieuwe zevendelige dramaserie De geheimen van Barsiet, coproduc tie van NTR en NCRV, laat zich het best omschrijven als dorpse mozaïekvertelling met een vleugje Twin Peaks. Het is opletten gebla zen bij deze achtbaanrit vol tijds sprongen. Een tikje experimenteel, dekt de lading ook aardig. Cruciale gebeurtenissen komen in meerde re afleveringen terug, telkens van uit het perspectief van een andere hoofdrolspeler verteld. Daardoor blijken de zaken niet zo eenduidig als ze aanvankelijk leken. Telkens valt er een puzzelstuk op zijn plek. Aan het eind is de hele puzzel op gelost, belooft scenarioschrijfster Anjet Daanje. Het is maar goed dat ze wiskunde studeerde voor dat ze besloot schrijfster te wor den. „Als ik niet zo logisch kon denken, was dit niet gelukt." Ze liep al jaren rond met het idee voor de wonderlijke serie. „Ik wil de al heel lang een script schrijven over een klein dorp, waar allerlei vreemde dingen gebeuren. Omdat ik zelf in een dorp ben opgegroeid, ken ik dat wereldje goed. Het is een prachtige, gesloten microkos mos, waar je veel in kwijt kunt." Ze maakte jarenlang notities van vreemde zaken die ze misschien kon gebruiken. Die vissenregen, het enige geheim dat niet wordt ontrafeld, móést erin. „Een jaar of tien geleden zag ik een program ma op Discovery Channel over gekke dingen die uit de lucht vie len. Daar kwam ook een echtpaar in voor, dat in de jaren dertig aan het wandelen was, toen het op eens vissen regende. Niemand wist waar ze vandaan kwamen en, dat vond ik nog het mooiste, die vrouw heeft er zo veel mogelijk in haar schort geschept om ze in de sloot te kieperen." De scène waarin het pittoreske dorpsplein wordt bedolven onder spartelende vissen, is even specta culair als bevreemdend. Een klei ne geruststelling voor dierenlief hebbers: er werden geen levende vissen gebruikt. De vissen die van af hoogwerkers op de acteurs wer den gekieperd, zijn van kunststof. De levensechte exemplaren wer den digitaal toegevoegd. De geheimen van Barsiet werd voor een groot deel opgenomen in het iets meer dan vierhonderd zielen tellende Friese dorp Easterlittens. En met een voor Nederlandse be grippen flink budget van 3,5 mil joen euro. Het dorp is maar wat trots op de 'hoofdrol'. De vijftig man sterke ploeg werd gastvrij ont haald en bewoners lieten zich dankbaar inzetten als figurant. Ook voor het rondbreien van de ingewikkelde structuur kwamen ze van pas. Regisseur Boris Paval Conen, die eerder tekende voor de goed ontvangen thrillerserie Vuur zee: „Omdat sommige scènes, zo als de vissenregen, in meerdere af leveringen terugkomen, maar wel telkens vanuit een ander perspec tief werden gefilmd, moesten we heel precies weten op welke plaats de hoofdpersonen stonden. Voor die vissenregen hebben we de dorpsjeugd T-shirts aangetrokken met de namen van de cast erop en ze op het dorpsplein gezet om in een proefopname alles schetsma tig uit te proberen voordat we echt gingen filmen". Met de tijdsaanduiding was hij op zettelijk minder precies. Het ver haal speelt zich af in de jaren zes tig, de jeugd van de schrijfster, maar de dorpsagent maakt zijn aantekeningen op een moderne laptop en er verschijnt zelfs een mobiel pinapparaatje in beeld. Het ene moment rammelt er een oude bus voorbij, even later staat er een moderne SUV op het erf Alle mannen dragen hemden, alle vrou wen jurken. Tv en radio lijken niet te bestaan, maar je ziet wél hyper moderne windmolens. „Die zaken hebben we erin gestopt om de se rie een soort tijdloosheid te geven. We wilden niet een verhaal dat over vijf jaar verouderd is. De set ting is een dorp in de jaren zestig, maar de problematiek is modern. Er woont een asielzoekersgezin, er is sprake van versluierde discrimi natie; thema's van nu. Zoiets als draagmoederschap werd in die tijd in een zwartekousendorp echt niet open en bloot besproken." Volgens de regisseur is elke afleve ring te zien als compleet verhaal rond één personage. „De ene afle vering is verstild, de volgende zit je in een emotionele achtbaan." In De geheimen van Barsiet (ja, de titel is dubbelzinnig bedoeld) zit een gewaagde romantische twist; het is spannend en bij vlagen zelfs soapy. Maar het is ook een serie met een serieuze boodschap, daar doen de makers niet geheimzinnig over. Daanje: „Mensen denken vaak erg zwart-wit. Als iedereen beseft dat er meerdere waarheden zijn, dan zag de wereld er heel an ders uit." Paval Conen trekt de ver gelijking met het 'politieke circus'. „Iedereen verkondigt zijn waar heid alsof het de enige is. Maar zo simpel is het nooit." De geheimen van Barsiet. Vandaag (zaterdag 6 oktober), Nederland 2, 20.15 uur. j Reageren? media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83