'Studiebeurs voortaan lenen' M arrea 'Bescherming Jeugdzorg schoot ernstig tekort' binnenland 17 75,00 Misbruik jongetjes 'door ontroering' 3 DAGEN VELUWE, STAD EN MEER! www.marrea.nl zaterdag 6 oktober 2012 Zijlstra voorziet komst sociaal leenstelsel door Annemieke Kooper DEN HAAG - Hoewel er formeel nog door WD en PvdA over wordt on derhandeld, gaat demissionair staatssecretaris Halbe Zijlstra (On derwijs, WD) er al vanuit dat stu denten voortaan hun studiebeurs moeten lenen. Nu de langstudeer- boete van de baan is, 'kan iedereen met deze formerende partijen voor spellen dat het richting een sociaal leenstelsel gaat', aldus de bewinds man. Maandag presenteerden bei de partijen een deelakkoord met daarin de afspraak studenten niet langer te straffen met een boete wanneer zij meer dan een jaar lan ger over hun studie doen. Die boe te kon oplopen tot drieduizend eu ro per jaar en wordt sinds vorige maand opgelegd. Beide partijen zijn voorstander van een sociaal leenstelsel. Om de langstudeermaatregel te schrappen, moet de wet worden ge wijzigd. Zijlstra kondigde aan hier- Na schrappen boete run op hogescholen DEN HAAG - Universiteiten krijgen bijna geen aanmeldingen van stu denten die zich alsnog willen in schrijven na het schrappen van de langstudeerboete. Bij hogescholen is juist het tegenovergestelde het geval. Deze zeggen te worden plat- gebeld door studenten die alsnog willen studeren. Universiteiten krij gen vooral de vraag hoe studenten zo snel mogelijk de betaalde boete kunnen terugkrijgen. toe binnenkort met een voorstel te komen. Omdat het nog maanden kan duren voordat de regels zijn te ruggedraaid, sprak hij gistermiddag met koepelorganisaties HBO-raad en VSNU af dat de instellingen 'zo spoedig mogelijk' zullen stoppen met het innen van de boetes. Stu- door Niek Opten ARNHEM - Hij werd tijdens een rondreis geraakt door het leed van de straatkinderen in Bangladesh. „Halfdode kinderen liggen onder plastic op straat Niemand kijkt naar ze om", zei de nu 6o-jarige Edenaar in 2004 tegen dagblad de Gelderlander. Donderdag werd hij door het ge rechtshof in Arnhem veroordeeld voor ontucht met vier minderjarige jongens die in zijn opvangtehuizen in Bangladesh woonden. De straf, 'slechts' 240 uur werkstraf leidde gisteren op internet tot verontwaar digde reacties. De zaak is bijzonder. De bestrijding van kindersekstoeris- me heeft volgens de overheid hoge prioriteit, maar het komt zelden voor dat een Nederlander in zijn ei gen land wordt veroordeeld voor ontucht, gepleegd in een land dat bekend staat om zijn sekstoerisme. De man vertrok in 2000 naar Bang ladesh om een kindertehuis op te richten. Met allerlei acties in zijn woonplaats had de verpleegkundi ge een startkapitaaltje bijeen ge spaard. Later zou een aparte stich ting zorgen voor de financiën. Uiteindelijk zou de weldoener vier huizen oprichten, waar zo'n 150 deels gehandicapte straatkinderen onderdak vonden. Door de kinde ren liet hij zich father noemen. Geruchten over kindermisbruik sta ken al snel de kop op, maar de Ede- naar ontkende alle beschuldigin gen. Tot in 2005. Terug in Neder land bekende hij tegenover het be stuur van zijn stichting dat hij kin deren seksueel had misbruikt Het leidde tot een bekentenis op het po litiebureau. Volgens vrijwilligers RIJSWIJK - De overheid en Jeugd zorg Nederland zijn tekortgescho ten in hun taak om uit huis ge plaatste kinderen te beschermen tegen seksueel misbruik. Dat con cludeert de commissie-Samson, zo bevestigde een woordvoerder van de commissie. Het blijkt dat kinderen in een jeugdzorginstelling ongeveer 2,5 keer zo grote kans hebben om sek sueel misbruikt te worden. Voor verstandelijk gehandicapte kinde ren is de kans drie keer zo groot of zelfs meer. „Die kinderen zijn on der de hoede van de staat ge plaatst, onder dwang van een rech ter. Als de percentages dan zo hoog zijn, vindt de commissie het risico veel te groot", aldus de woordvoerder. „Wij vinden dat die percentages niet kunnen en dat zoiets bestreden moet wor den." Ook blijkt dat niet de hulpverle ners, maar vooral de kinderen en jongeren onderling verantwoorde lijk zijn voor het misbruik, liet de woordvoerder weten. „Groepslei ders moeten een zo veilig mogelij ke omgeving creëren. Het gaat im mers om minderjarigen, wiens lot denten die al hebben betaald, krij gen hun geld terug. Die afspraken moeten volgens Zijlstra gelden voor alle hbo's en universiteiten. Zijlstra vindt het niet erg dat de langstudeerboete wordt terugge draaid, omdat studenten door in voering van een sociaal leenstelsel alsnog uit eigen zak moeten bijdra gen aan hun eigen opleiding. „Dat principe blijft overeind." Hij erkent als Kamerlid meer voorstander te zijn geweest van een leenstelsel. „Als staatssecretaris voerde ik ge woon het regeerakkoord uit." Hij stelt wel dat het met terugwerken de kracht stoppen van een maatre gel die 'net' is ingevoerd, 'niet de schoonheidsprijs' verdient. Ver schillende onderwijsinstellingen toonden zich al gefrustreerd omdat ze niet weten waar ze aan toe zijn. Volgens de wet moeten zij nog ge woon de boetes opleggen, maar te gelijkertijd weten ze ook dat ze het geld later weer moeten terugbeta len. huizen maken vaak nergen* Met het charmante Hampshire Hotel Apeldoorn hebben wij een toparrangement samengesteld. Voor uitvalsbasis; op maar 1 kilometer afsl Apenheul. Maar vanuit het hotel fiets? uook'zo En wist u dat u in Apeldoorn geweldi heerlijke restaurants heeft? Speciaal voor u hebben wijden plekje"1 gereserveerd bij Eetcafe Fijn. Lekker en een lekkere amuse; heerlijk, heerlijk, heerlijk! zou de man zich aan veel meer kin deren hebben vergrepen en ze ook hebben verkracht. Omdat de Ben gaalse overheid niet of nauwelijks aan het onderzoek wilde meewer ken, is het justitie niet gelukt om slachtoffers te horen. In 2010 werd de man veroordeeld tot een jaar cel. De rechtbank had daarbij meegewogen dat de Ede- naar een paar keer heeft moeten verhuizen omdat hij is weggepest Afgelopen donderdag, twee jaar la ter, oordeelde de rechter in hoger beroep dat het onderzoek van justi tie zeker 2,5 jaar langer heeft ge duurd dan redelijk is. Een onvoor waardelijke celstraf is daarom niet meer op zijn plaats, oordeelde het Hof De Edenaar kreeg naast een werkstraf een voorwaardelijke cel straf van vijftien maanden; om her haling te voorkomen. Het arrangement: Ontvangst met Rum hot chocolat en een appelbeignet 2 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet 1 x culinair 2-gangen diner (restaurant op zondag gesloten) Bokbier of stevig glas wijn met amuse in het fijnste café van Apeldoorn Slechts: p.p. Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting a 2,25 p.p.p.n.Toeslag alleengebruik: 15,- p.n. Reserveringskosten: 7,50 per boeking (vanaf januari €9,95). Dit arrangement is geldig t/m 28 februari 2013, m.u.v. feestdagen sesaBstsastsssesasfasass in jouw handen ligt." De commis sie doet onderzoek naar het sek sueel misbruik in de jeugdzorg. Aanstaande maandag zouden de conclusies pas bekend worden ge maakt, maar gisteren lekten er al enkele uit. De commissie zal ook aanbevelingen doen hoe misstan den in de toekomst voorkomen kunnen worden. Een op de drie meldingen van sek sueel misbruik die de commissie kreeg, valt buiten het onderzoeks gebied. Daar wordt in het rapport 'Omringd door zorg, toch niet vei lig' meer informatie over gegeven. Hampshire Hotel Apeldoorn (3*) ligt aan de rand vand de bossen in het hart van de Veluwe. In een prachtige wijk, vlakbij Paleis Het Loo, is dit gastvrije hotel de place to be als u op de Veluwe wilt logeren. Naast uw sfeervolle' hotelkamer is er een voortreffelijk restaurant, een gezellige bar (met kleine kaart) en wellness Centre 'Steam Bubbles' met sauna, jacuzzi en stoomcabine. Boeken via www.marrea.nlA/VEG10i Marrea bestaat 10 jaar! Daarom geven wij bij deze actie bij iedere boeking één gratis wellnessentree* cadeau. Geniet een dagje in deVeluwse Bron, Elysium,ThermenTilburg,Thermen Houten of Thermen Geldrop. Deze entree krijgt u thuis gestuurd. Reserveren voor de dagentree is niet nodig. *Voor meer informatie en voorwaarden zie onze website. Supervoordelig naar het gezelligste hotel van Apeldoorn! boek online of bel 0571 27 77 44 vraag ook onze gratis arrangementenbrochure aan! Veruit de beste in reisjes dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7