sr reizen SS Vuurvliegjes t SL 9 De Sporaden zijn niet de bekendste Griekse eilanden. Maar ze liggen wel in het mooiste deel van de Egeïsche Zee. Op drie van de eilanden ging Jan Willem Veenhof op ontdekkingstocht. BERLIJN mA Zaterdag 6 reizen@wegener.nl 024-3650360 De Andes is een bergketen die mij zeer kan bekoren. Indrukwekkend is wel het minste wat je erover kunt zeggen. Deze keer kom ik terecht in een plaatsje dat nota bene Andes heet. Andes in de Andes. Het ligt in het noordwesten van Colombia, een paar uur rijden van de grote stad Medellin. Een typisch dorp uit de Andes. Stil blijven staan in de tijd. Natuurlijk heeft men televisie, een scooter en een Japanse auto. Maar veel meer zien we de boerenwagens, zwaar bepakte ezels, cowboys te paard. Het dorp is steil tegen een berg aan gebouwd. Luid toeterend stormen we richting het grote plein, dat op een vlak stuk is aangelegd. Ineens stoppen we, ik vraag me af waarom. Semaforo (stoplicht), zegt de chauffeur. Nieuwsgierig kijk ik uit de auto om te zien waar die dingen dan wel staan. Ik ontdek niets. Als we verder mogen rijden, wijst de chauf feur naar een jongedame langs de kant. Semaforo, zegt hij opnieuw. Nu zie ik het ook. Het verkeer wordt geregeld door meisjes met een bord dat aan de ene kant rood en aan de andere kant groen is. Ons stoplicht lacht vriendelijk en zwaait. Waar vind je dat nog? Na enig rondvragen krijgen we te horen dat we veel verder de bergen in moeten. Er worden adressen besproken met onze chauffeur. Ik versta er niets van want de mensen spre ken het dialect Paisa. Wel begrijp ik aan de bezorgde blik op het gezicht van de chauffeur dat het niet onverdeeld goed nieuws is dat hij te horen krijgt. We rijden door en verlaten de grote weg. Al dansend over keien en door kuilen hoor ik de bedenkingen waarmee we op pad zijn. Ondanks de vredesonderhandelingen tussen regering en de guerilla-organisatie FARC blij ken sommige delen van Colombia toch nog niet he lemaal zonder gevaar. Uitgerekend hier, diep in het gebergte, verschuilt zich nog een harde kern van FARC die voor een ontvoering de handen niet zou omdraaien. Het plaatsje dat we vooral moeten mij den heet Santa Rita. De rit is indrukwekkend. Steeds weer verbaas ik me erover hoe ónwaarschijnlijk groots de Andes is. En hoog. We rijden op 2.500 meter en links en rechts stijgen weilanden almaar door. Alles is groen van de koffiestruiken. Ëen boerderij in een bocht van de weg blijkt onze bestemming. Aan het einde van de dag gaan we nog even naar een dorpje in de buurt voor wat couleur locale. Het dorpje blijkt een gehucht. Vier straten en een plein. Verder nogal wat duister kijkende mannen die ons nauwlettend in de gaten houden. De chauffeur van de bontgekleurde lijnbus naar Andes kijkt ongelovig als we omstandig de filmapparatuur opstellen. Hoofdschuddend rijdt hij weg. Ik kijk hem na en zie op de luifel van het dorpscafé de naam van het plaatsje. Inder daad, we zijn in Santa Rita, een van de laatste guerrillabol- werken. Gelukkig weten we weg te komen nog voor ernaar de wapens is gegrepen. Die avond brengen we door in onze bescheiden bed breakfast in the middle of nowhere. Na het avondeten is er niets meer te beleven. In de volstrekte duisternis ga ik op het terrasje van mijn vakantiehuisje zitten. Het begint te on weren. Vanuit het nachtelijk zwart komen de contouren van de bergen om mij heen flitsend tevoorschijn. Ineens verschijnen kleine lichtpuntjes voor mijn ogen. Het zijn vuurvliegjes, honderden. Ledverlichting op de groenst denk bare stroom. Het patroon verandert voortdurend en de beestjes schakelen afwisselend aan en uit. Ons ecologische onderkomen heeft geen wifi eh dat is maar goed ook. Ademloos blijf ik kijken naar de zwevende zaklantaarntjes om me heen. Wat een mooi einde van de dag. Prachtig, maar natuurlijk bovenal indrukwekkend. De voormalige vissersboot Gorgona schommelt hevig tussen het Griekse ei land Alónissos en het vrijwel onbe woonde eilandje Kyra Pagania. Bioloog Gregory Karamitros, moet zich stevig vasthouden aan de reling als hij vertelt over dit mari tieme park in de noord-Egeïsche Zee. „Dit gebied is bijzonder visrijk", roept hij, over het geluid van de scheepsmotor en de golven heen. „Maar er gelden strenge beperkingen voor vissers om het voedsel- evenwicht voor de monniksrobben te beschermen." Even eerder had Karamitros uitleg gegeven in het in formatiecentrum van het zee-natuurpark, charmant gelegen aan de haven van het pittoreske hoofdstadje Patitiri van Alónissos. Het natuurgebied rond Alónissos heeft een oppervlakte van 2.200 vierkante kilometer en bestaat uit zo'n 30 eilandjes. Hier wordt de mediterrane zeehond, de monniksrob, be schermd. De wind is vandaag te sterk om naar Kyra Pagania te varen. We leggen daarom aan in een baai van het eiland Peristera, waar je heerlijk kunt zwem men. Op de Sporaden is meer te zien dan water en zeehonden. Kloosters bijvoorbeeld. Op Skiathos heb je er een paar, met een mooie uit hout gesne den iconostase (de wand tussen altaarruimte en kerk). En op Skópelos is het helemaal feest voor lief hebbers van Griekse godshuizen. Zoals de eilandjes van de Sporaden losjes in zee gestrooid lijken te zijn, zo zijn kerkjes, kapelletjes en kloosters ver strooid over het eiland. Er zijn er meer dan driehon derd; voor iedere dag van het jaar een andere kerk, zeggen ze hier. Het met kerkjes bespikkelde, steil in de zee aflopende eiland ziet er een beetje uit als een paddenstoel. De kerkjes en kapelletjes zijn als de witte stippen. En natuurlijk kun je de tweehonderd stenen traptreden naar het kerkje van Aghios Ioan- nis beklimmen, bekend uit de film Mama Mia! met Meryl Streep. Er zijn hier ook andere, nog veel mooiere kerkjes en kloosters te vinden. Zoals het klooster Evangelistria, waar de enige overgebleven non, zuster Marian (72), eenzaam op de grond zit te borduren. Ze heeft een fantastisch uitzicht op de haven. Dorpsbewoners brengen haar proviand. Bij het klooster van St. Barbara horen drie kleine kerkjes. Een vrouw, die zich voorstelt als Maria Mag- dalena, biedt Griekse koffie met water en pruimenli- keur aan. Huur een scooter en ontdek dit mooie ei land en maak een praatje met de inwoners! Want hoewel het de Griekse eilanden relatief goed gaat, vergeleken met het vasteland ontkom je ook tijdens een paar dagen Sporaden niet aan de financiële cri- VALK VAKANTIES VOOR MEER INFORMATIE EN BOEKINGEN: 0172 - 469696 I INFO@VALKVAKANTIES.NL I WWW.VALKVAKANTIES.NL KERST FEESTREIS BERLIJN 4-DAAGSE BUSREIS Feestreis naar de bruisende stad Berlijn (Artiesten onder voorbehoud) Verblijf in 4* Van der Valk Hotel Berlin Brandenburg Vertrek: 16/12 www. va I k vakanties.n I /sterren kerst KERSTSHOPPING MAASTRICHT 2-DAAGSE BUSREIS Bezoek de sfeervolle kerstmarkten in Maastricht en Monschau 4* Van der Valk Hotel Heerlen Vertrek: 07/12, 08/12, 14/12 en 15/12 www.valkvakanties.nl/bu127 KERSTSHOPPING PRAAG 4-DAAGSE BUSREIS Ontspannen kerstshopping reis naar Tsjechië, Praag! Bezoek de vele kerstmarkten in het historische centrum Vertrek: 02/12 en 09/12 www.valkvakanties.nl/bu267

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 76