spectrum 14 Eindeloze hondenrel m Zaterdag 6 oktober 2012 Rex is beroemd. Maar hij is er erg gewoon onder gebleven. Rustig ligt hij te zonnen op een par keerplek langs de stoep, het ver keer negerend. Hij heeft ook weinig op met journalisten. Rex houdt zijn afstand en sjokt geïrriteerd naar de overkant van de straat geen commentaar. Zwerfhonden zijn onderhand de meest bekende 'attractie' van Boekarest Ze wor den vermeld in iedere toeristische gids en halen geregeld het nieuws. De stad telt er tussen de dertig- en veertigdui zend. Vaak leven ze samen in flinke groe pen op parkeerplaatsen of bouwterrei nen. Maar bovenal zijn ze niet altijd zo rustig als Rex vandaag; in de Roe meense hoofdstad wordt gemid deld ieder uur iemand door een zwerfhond gebeten. Die tiendui zend incidenten per jaar hebben on getwijfeld tienduizend verschillen de omstandigheden, maar het draagt bij aan de beruchte reputatie van de viervoeters. De straathondenkwestie figureerde prominent in de burgemeestersver kiezingen in Boekarest deze zomer. Het was het eerste thema in ieder debat, zegt Nicusor Dan, die als on afhankelijk kandidaat meedeed. Te midden van alle problemen die Boe karest kent, weet niets de publieke opinie zo goed te mobiliseren als zwerfhonden. Je haat ze of ze bent gek op ze, zo lijkt het. Geregeld wordt het leven van Rex in de waagschaal gesteld. Vrijwel elk jaar is er een plan om de straat honden af te maken. De Franse ac trice Brigitte Bardot wijdde een groot deel van haar tweede carrière als dierenrechtenactivist aan beesten als Rex. Dit jaar kwam een slachtplan wel erg dicht bij uitvoering. Het nationale parlement stemde voor Rex' dood, het hooggerechtshof moest er aan te pas ko men hem te redden. Sindsdien wordt er druk gezocht naar andere oplossingen. 'Knuffelaars' ijveren voor adoptie. Maar het aantal straathonden is zo groot, dat het ondenkbaar is dat iedereen een pleeg gezin kan krijgen. Wie in Boekarest graag een hond wil, heeft er onderhand echt wel één. De staat zal op de één of an dere manier moeten inspringen. Bizar ge noeg heeft Boekarest nog geen publiek dierenasiel. Maar er is een middenweg tussen afmaken en knuffelen. Veel bewo ners hebben een prima relatie met de zwerfhonden in hun buurt Ze geven ze water en eten, soms ook een naam. Veel honden hebben zelfs een baan, al thans parttime. Vlakbij Rex ligt een groepje half-zwervers naast een water bak in de schaduw. 'De hond bewaakt on ze parkeerplaats' staat er op de muur ge kalkt. Dit soort tussenoplossingen zijn er veel. Nicusor Dan zou dan ook het liefst inven tariseren welke honden gewenst zijn in hun buurt en deze een afgebakend leef- terrein geven. Dat zou flink schelen in de hoeveelheid hondenasiels die Boekarest zal moeten bouwen. Rex heeft in elk geval pit om bewakers- werk te doen. Bij de zoveelste opdringeri ge toenadering van de verslaggever gaat zijn onderlip omlaag; tot hier en niet ver der. De gemeente zal hem alleen nog wel een socialisatietraining moeten geven. I Van het onmisbare Novosibirsk tot en met de opmars van Vladivostok: per trein en vliegtuig gaat de reis door het uitgestrekte Siberië naar Ruslands Verre Oosten. Dit is het deel dat het land voorspoed moet brengen. tekst en foto's Floris Akkerman De staat van een Russisch vliegveld is een aardige test om te zien hoe het Rusland van president Vladimir Poe- tin zich ontwikkelt. Stamt het uit de tijd van de Sovjet-Unie, met donkere inrichting en ratelende bagage band? Of is het er een uit de 21e eeuw? De luchthaven van Novosibirsk valt in die laatste categorie: licht, ruim en de bagage band levert de koffers geruisloos af. Novosibirsk is het hart van Siberië, het rij ke deel, zonder welke Rusland niet kan. 'Rusland zal groeien door Siberië', schreef de achttiende-eeuwse dichter Michail Lo- monosov. Tsaren veroverden het gebied in de jacht naar het veelgevraagde bont. Anno 2012 put Rusland er uit de talrijke hulpbronnen: olie, gas, hout en kolen. On misbaar voor de behoeftige Chinezen en Europeanen. Poetin verlegde de aandacht van het kwakkelende Europa naar het rij zende Azië en heeft de modernisering van Siberië en het Verre Oosten hoog op zijn verlanglijst staan. Bedrijven, wegen en rails moeten daar dus komen. Om een antwoord te hebben op de opruk kende ondernemingen en mensen uit Chi na, moet Rusland het eigen volk een toe komst bieden. Om aansluiting bij de Aziati sche tijgers te vinden, moet dit deel van het land naar een hoger niveau. Zo kun nen Siberië en het Verre Oosten Rusland helpen aan dé sprong voorwaarts. Novosibirsk, met 1,47 miljoen inwoners Ruslands derde grootste stad, speelt hierin een cruciale rol. Het is hét knooppunt van mensen en goederen tussen Azië en Euro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72