VERWONDEREN u spectrum ZICH Zaterdag 6 oktober 2012 We kunnen vastzitten in dat negatieve, maar alleen als je me toont waar doemden ken tot resultaten leidde, ga ik er in mee. Anders ga ik voor hoop en vertrouwen." Ze schrijft erover in haar nieuwste boek, Een ander Arabisch geluid. „Een Syrische vriend die de meest vreselijke dingen zag, zei onlangs: 'Jullie laten alleen de beestach tigheid zien, het bloed en het geweld. We hebben stemmen nodig die het verhaal vertellen van onze menselijkheid'." In haar boek komen enkele van die stem men aan het woord. „Journalisten, kunste naars, mediamensen, maar ook iemand die uit de Moslimbroederschap is gestapt. Ze zijn als de kanaries die vroeger de mijnen mee werden ingenomen. Was er te weinig zuurstof, dan gingen ze dood en wisten de mijnwerkers dat ze weg moesten wezen. Zolang het goedgaat met deze mensen, gaat het. goed met de Arabische wereld." Stienen karakteriseert zichzelf als indepen dent diplomat. Niet meer verbonden aan Buitenlandse Zaken, „maar een soort mini-ambassade voor mensenrechten in de Arabische wereld." Ze ging weg bij BuZa omdat ze te weinig kon doen met haar kennis en netwerk. „Maar ik had ook geen zin meer het beleid van minister Maxime Verhagen te verdedigen. Pro- Israël zijn is prima, maar dat ging ten koste van de geloofwaardigheid op het gebied van mensenrechten in Arabische landen." Ze vond een prachtbaan bij een manage- ment-adviesbureau. Het duurde maar een jaar. Stienen kreeg te maken met massa ontslag en kwam op haar 45e in de WW. Een ontluisterende ervaring, vertelt ze. Al le activiteiten die ze ook buiten haar werk altijd ontplooide, werden haar door het ÜWV ontraden. 'Pas-op-kijk-uit dat je geen fraude pleegt', was de boodschap. Ze begon haar eigen bedrijf. Twee jaar la ter beschrijft ze haar ontslag als een zege ning. „Ik hing even in het luchtledige, maar voel me nu juist heel sterk. Ik denk, schrijf en praat over de Arabische wereld en verdien er een fijne boterham mee." Ze geeft lezingen, adviseert bedrijven in de omgang met de Arabische wereld, doet mee aan praatprogramma's. Bij alles wat ze doet, vraagt ze zich af: krijg ik er energie van, kan ik mijn talent gebruiken en welke waarde levert het op, voor mezelf maar ook voor de wereld. „Ik krijg energie van dingen die ik belangrijk vind. Mijn talent is menselijke verhalen achter het nieuws vertellen. Wat het me oplevert, is dat het betekenis heeft wat ik doe." Stienen is blijvend verwonderd over haar leven. „Ik voel me bevoorrecht dat ik doe waar ik in geloof en dat het effect heeft. Dat ik interessante mensen ontmoet, kan reizen. Ik heb een soort verwondering: wauw, geweldig dat ik dit mag doen. Die verwondering wil ik vasthouden." Haar eerstvolgende project brengt haar te rug naar haar Limburgse wortels. Terug naar de Donderberg heet het, genoemd naar de wijk waar ze opgroeide. Ze gaat er één week per maand wonen om het boek te schrijven. Zoals ze schreef over Cairo, wil ze dat nu over Donderberg doen. Ze voelt zich erg verbonden met Limburg, zo als met tal van plekken. „Ken je de term 'geworteld kosmopolitisme'? Dat je een open blik hebt naar de wereld, maar wel weet waar je vandaan komt? Dat heb ik." Limburg staat voor hartelijkheid, onderlin ge verbondenheid. „Het harde leven van Limburgse vrouwen als de tantes van mijn moeder, herkende ik op het platteland van Egypte. Als je die verhalen hoort uit mijn familie, hoe ze in de dertiger jaren moes ten werken als dienstmaagd voor 100 gul den per jaar... De waarden van toen, hoe je met elkaar omgaat, dat je er voor elkaar bent, die hartelijkheid; dat zag ik terug bij de Arabische families." Haar dochter Soraya is in Egypte geboren, in Syrië opgevoed en woont nu afwisse lend bij haar vader en moeder. Een ander Arabisch geluid begint met een scène hoe moeder en dochter bij de gedenktegel van Martin Luther King in Washington staan, waar hij zijn I have a dream-rede uitsprak, over gelijkheid tussen blank en zwart. Het is de link naar de droom die de Arabieren in het boek ook hebben. Soraya neemt een centrale plaats in haar toekomstplannen in. „Ik wil er de komen de drie, vier jaar voor haar zijn. Ik zet mijn ambities niet opzij, maar maak wel ruimte om die moederrol te vervullen. Ik wil dat doen wat me ook tijd en ruimte voor haar geeft. En als er dingen zijn die dat verhin deren, dan doe ik het niet. Zij heeft ge woon absolute prioriteit in mijn leven." reageren? spectrum@wegener.nl Petra Stienen Geboren in 1965 in Roer mond. Studeerde Arabische stu dies aan Universiteit Leiden. Was van 1995 tot 1999 ver bonden aan de Nederlandse ambassade in Caïro. Van 1999 tot 2004 diplo maat in Damascus. Van 2004 tot 2009 op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Schreef twee boeken: Dromen van een Arabische lente (2008) en Een ander Arabisch geluid (2012). Heeft dochter, Soraya (14).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69