spectrum IO Zaterdag 6 oktober 2012 Ze is gretig, bereid op alles te reageren. Voor niets en nie mand bang. Petra Stienen, lang, goedlachs, weet dat het toch altijd weer goed komt Optimisme is het sleutelwoord in het ka rakter van de 47-jarige arabiste. Ze vindt het niet iets om zichzelf voor op de borst te kloppen. „Maar ik ben wel blij dat ik het heb. De filosoof Karl Popper zei al dat het je morele plicht is optimistisch te zijn. Dat vind ik ook. Moet ik dan tegen mijn doch ter van veertien zeggen dat het niks wordt met de wereld?" Soms is toeval beter dan duizend afspra ken. Dat staat bij de digitale handtekening onder haar mails. „Niet weten wat ik ga doen, vind ik een zalige toestand. Mijn dochter zegt altijd: Mama, als je het niet zoekt, vind je het vanzelf Ik ga er altijd vanuit dat de dingen die goed voor me zijn, ook op mijn pad komen. Soms is wat je niet krijgt het allerbest voor je." Ze heeft altijd haar hart gevolgd, vertelt ze. Het bracht haar van de Roermondse volks wijk Donderberg tot de deftige diploma- tenklas van Buitenlandse Zaken. Ze werd mensenrechtendiplomaat in Cairo en Da mascus, twee steden die nu een hoofdrol vervullen in de Arabische lente. Terug in Nederland schreef ze er in 2008 een boek over, Dromen van een Arabische lente. Het maakte haar tot veelgevraagd gast in praat programma's. Echt bekend werd ze door haar optreden in het tv-programma Het mooiste meisje van de klas. Voor Petra Stienen was het een verhaal Petra Stienen was de mooiste van de klas. En niet alleen van de klas. De arabiste straalt overal. Dat is een gevolg van haar levensinstelling. „Optimistisch zijn is een morele plicht." door Koos van Wees foto's David van Dam/GPD over emancipatie, over hoe een gewoon meisje ziclT opwerkt tot diplomaat. Maar voor veel van de 2,3 miljoen kijkers ging het vooral om een vrouw die treurde om de verbroken band met haarvader. Toen haar vader ziek was, koos ze ervoor hem niet meer op te zoeken vanuit het buiten land. Waar de kijker spijt meent te zien bij de duidelijk geëmotioneerde Stienen, ligt het toch anders, zegt ze. „Wat je ziet, is vooral verdriet om wat er--niet is geweest. Je hebt als kind graag een vader die er voor je is. Mijn vader had een nare ziekte, waar door zijn gedrag voor mij onverdraaglijk was. De ontroering zit hem in hoe het ook had kunnen zijn." Ze kreeg er heel veel reacties op. „Mensen herkenden zich er in. Er rust een enorm taboe op tegen je ouders zeggen: ik kies voor mezelf." De autonomie die uit die beslissing blijkt, had ze altijd al. Ze heeft tal van vrienden, maar wie haar wil claimen, krijgt het moei lijk. „Ik word zenuwachtig als mensen me proberen in te perken. In een relatie werd wel eens geëist dat ik er 24 uur per dag was. Ik zou niet weten hoe dat moet, dat kan ik niet. Ik laat me niet vangen. Als je een vlinder wilt vangen, gaat dat niet. Als je hem op je hand laat landen, blijft hij zit ten. Dat is wie ik ben. Verbonden met heel veel mensen, maar ook autonoom." Ze gelooft niet in het romantische beeld van huisje-boompje-beestje. „Ik vind het fijn met iemand te zijn en te delen, maar daarvoor hoeven we niet op dezelfde plek te zijn. Ik heb ontzettend veel behoefte om alleen te zijn. Daar kunnen sommige mannen ook niet goed tegen. Maar man nen die weten wie ze zijn en die stevig in hun schoenen staan, vinden een autono me vrouw hartstikke leuk. Als mannen zeg gen dat ik veel te onafhankelijk ben, zegt dat meer over hen dan over mij." Het is voor Stienen belangrijker dat ze het goed met zichzelf heeft. „Je kunt geen goe de relatie met een ander hebben als je geen goede relatie met jezelf hebt. Ik vind het fijn als mijn dochter op de vraag van wie ze het meest houdt, antwoord met: van mezelf. 'Ik hou van mij'. Dat is autono mie. Als je iets wilt hebben van die ander om een leegte in jezelf te vullen, dan sluipt er iets van dwang in. Daar houd ik niet van. Het is fijn dat je bij jezelf kunt vinden wat je nodig hebt. Dat wil niet zeggen dat ik geen andere mensen nodig heb." Over de hele wereld heeft ze vrienden. „Ik geloof in overvloed. Er is genoeg liefde voor iedereen. Ik heb hier dagelijks contact met vier, vijf mensen die in mijn hart zit ten. Verhuis ik naar Amerika, dan is dat da gelijks contact er niet meer, maar die men sen blijven wel in mijn hart." Waar de hele wereld met zorg naar de ont wikkelingen in de Arabische wereld kijkt, focust Stienen op de lichtpuntjes. Op de miljoenen die streven naar vrede en voor uitgang, naar gelijkheid voor vrouwen en homo's. „Vrouwenrechten, homorechten en rechten van religieuze minderheden worden geschonden. Er is armoede en cor ruptie. Ik zie dat ook en het is goed dat dat wordt besproken. Maar het andere geluid is er ook, van mensen die vooruit willen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68