9 spectrum Zaterdag 6 oktober 2012 limonademaar je kant En helemaal "X aan ket einde van het v slangetje zit een piepklein - Het stroomt door het slangetje en het naaldje in haar hand. En. zo komt het drankje in mama's lichaam terecht. Dat naaldje zit in mama's hand, maar dat doet geen ijpflE K het ziekenhuis zijn heel Sterk. Ze zitten in plastic zakjes- Het ziet er uit als het niet drinken. Daarom krijgt mama het door een plastic slangetje. /shééééél In het gebonden prentenboek op groot formaat zijn uitspraken van Marja's eigen kinderen verwerkt. (€16,50, ISBN 9789079875344) §g&i/È Mama zit rustig in een mooie en lekkere stoel. En ze mag zelfs een heerlijk waterijsje eten van de dokter! Mama is blij met het toverdrankje. Het zorgt ervoor dat er geen nieuwe gemene bobbeltje; meer komen. gemeen bobbeltje len inrichten. Daarvoor werden diverse (ex)patiënten uitgenodigd om een persoon lijke tekst te schrijven, die gecombineerd werd met een portret van fotograaf Marijn Kluijfhout. Dat Maringe en Ilse samen op de foto moesten, was wel duidelijk. Samen sterk, is wat zij in woord en beeld uitdra gen. Samen werden ze ziek, samen werken ze aan hun herstel. En samen gaan ze van de ene na de andere fase. Maringe: „Het begint met die diagnose: borstkanker. Je wereld stort in. Dan krijg je de operaties en ben je lichamelijk zwak. Dan komen de chemo en de bestralingen, een periode waarin je je ziek voelt, maar ook wilskrachtig, want je denkt: hier ko men we uit. Daarna mag je gaan werken aan je herstel. Hoera! Iedereen is blij, de vlag gaat uit. Je wilt het zo graag achter je laten, zo graag dat alles weer normaal wordt. Het leven lacht je toe. Gewoonweg euforisch waren we. Ik wilde bijvoorbeeld per se de Ladies Run lopen. En we wilden allebei altijd al een hond hebben, maar dat was er nooit van gekomen. Nu gaan we het echt doen, zeiden we tegen elkaar. Het voelde allemaal zo goed. En toen kwam de terugslag, Maringe: „Het dagelijks leven krijgt weer grip op je. Ik heb zo geprobeerd niet in de valkuil te trappen van weer opgeslokt te worden door de dagelijkse beslommerin gen, maar het is niet gelukt. Daar heb ik echt last van gehad. Weet je: toen ik net herstellende was, kon ik genieten van een vlindertje dat voorbij vloog. Dat gevoel heb ik niet vast kunnen houden." Ilse: „Het is natuurlijk ook wel een teken dat je beter bent. Onvermijdelijk. Wees eerlijk: in.onze herstelperiode hoefden we niet te werken. Als we er zin in hadden, gingen we koffie drinken bij Duinlust. Nu werken we weer, mensen verwachten weer iets van je, kleine dingen word,en weer belangrijk." Maar voldoen aan die verwachtingen is niet eenvoudig. Ilse en Maringe hebben hun ambitieniveau flink naar beneden bij moeten stellen. Deels is dat te wijten aan de moeheid waar veel ex-kankerpatiënten mee kampen. Deels ook het gevolg van de hormonale veranderingen die beiden on dergaan. „We moeten minimaal vijfjaar een hormoonkuur volgen. Daardoor zijn we op jonge leeftijd, op een onnatuurlijke manier, in de overgang gekomen. Met alle klachten vandien." Ondanks alles genieten de vriendinnen van het leven. Als ze samen met hun hon den op het strand bij Dishoek lopen, pra ten ze over toen en nu. Voor de omgeving is het vaak lastig om precies datgene te zeggen waar je als kan kerpatiënt behoefte aan hebt, hebben ze ervaren. Ilse: „Als iemand nu zegt: Meid, wat zie jij er goed uit!, kan ik denken: moest je eens weten hoe het van binnen voelt. Iedereen is anders, dus iedereen rea geert anders. Een algemeen advies kan ik niet geven. Maar zelf probeer ik vooral heel erg te luisteren. Luisteren en begrip tonen, dat is nog het beste advies wat ik kan geven." Eén van de vrouwen die ook voor de Wall of Fame gefotografeerd werd, is de Middelburgse Anouk van Drie. Ruim een jaar geleden kreeg zij haar laat ste chemolcuur. „Ik heb echt het gevoel dat ik er al op terug kan kijken", zegt Anouk. Samen met haar man en zoon Tim pro beert ze nu weer zoveel mogelijk te genie ten. Tim heeft het syndroom van Down. Toen Anouk de diagnose borstkanker kreeg, was haar zoon zéven, maar hij func tioneerde op het niveau van een kind van 3,5. „Leg dan maar eens uit wat er met ma ma aan de hand is, en waarom Tim zeven keer naar een logeerhuis moet omdat ma ma niet voor hem kan zorgen. Ik zei: Ma ma is ziek en moet naar het ziekenhuis. En jij gaat logeren. Leuk hè!", zegt Anouk op ge forceerd vrolijke toon. „Ja, zo breng je het dan maar. We hebben een scheurkalender gemaakt voor Tim. Op elke dag stond een foto of pictogram, waardoor hij snapte wat er die dag gebeurde. Dan komt papa op be zoek. Dan zie je mama. Dan ga je naar school. En dan ga je weer naar huis, waar papa en mama op je wachten." Marijn Kluijfhout heeft Anouk met een kaars in haar hand gefotografeerd. „Die symboliseert het Licht", zegt Anouk. „In het donker zie je het licht het helderst. En kun je ervaren hoeveel mensen er eigenlijk om je heen staan. Opeens blijkt er steun te zijn, ook uit onverwachte hoek. Van een buurvrouw bijvoorbeeld, die ik tot dan toe pas drie keer gesproken had. Ik heb dat er varen als hartverwarmend en helend." Anouk van Drie: „In het donker schijnt het licht het helderst." foto Marien Kluijfhout In de maand oktober wordt wereld wijd aandacht gevraagd voor borst kanker. Activiteiten in Zeeland: Symposium 'Borstkanjers, samen sterk'. Thema is 'gezonde leefstijl'. Gezonde hapjes en drankjes, massa- gestoelen, BMI- en fittest. Op de in formatiemarkt is onder meer het boekje 'Mamma's borst is ziek" te koop. De 'Wall of Fame' toont in woord (verhalen, gedichten) en beeld (foto) hoe (ex)patiënten de draad weer oppakten na hun diagno se en behandeling. In de aula zijn di verse lezingen van onder anderen een oncoloog, een plastisch chirurg en een diëtiste. Tussendoor zijn er discussiemomenten waarop bezoe kers vragen kunnen stellen aan de aanwezige deskundigen. Woensdag 10 oktober, 14-20 uur, in Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Vlis- singen. Borstreconstructie voor en door lotgenoten: vrouwen die een borst reconstructie hebben ondergaan ver tellen over hun ervaringen en laten het resultaat zien. Vrijdag 26 oktober, 14-16 uur, zieken huis De Hon te in Terneuzen. Loes Beenhakker biedt deze maand gratis behandelingen tactiel- stimulering aan (ex)borstkankerpa- tiënten (www.verzachting.nl) Zie ook: www.pinkribbon.nl of www.borstkanker.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67