Door een heel Mama is ziek. spectrum 8 m Zaterdag 6 oktober 2012 'Mama's borst is ziek' is een prentenboek naar een idee van Marja van Splunder. Hanneke de Jager illustreerde en schreef de teksten. Borstkanker is doodsoorzaak nummer 1 voor vrouwen tussen de 35 en 55 jaar. Jaarlijks wordt bij circa 15.000 mensen borstkanker vastgesteld. In oktober, Borstkankermaand, wordt wereldwijd aandacht geschonken aan de ziekte, die 1 op de 8 vrouwen treft. Confronterend, vinden veel (ex)patiënten. Maar nodig, zegt de Stichting Pink Ribbon, om fondsen te werven voor onderzoek naar betere behandelmethoden. Ook Zeeland laat van zich horen in deze maand. door Ondine van der Vleuten Net twee en net vier: zo klein waren de kindjes van Marja van Splunder, toen de Sou- burgse in januari 2010 te ho ren kreeg dat ze borstkanker had. „Ik vroeg me gelijk af: hoe ga ik dit aan mijn kleintjes uitleggen?", zegt Marja terugkijkend. „Mijn jongste, Sep, heb ik toen we onder de douche stonden het bob beltje laten voelen en verteld: 'mama gaat straks naar het ziekenhuis toe en dan gaan ze het weghalen'. Luca is wat ouder, daar kon je al beter mee praten. Tegen hem zei ik: 'mama is naar de dokter gegaan omdat ze een bobbeltje in haar borst heeft zitten. En de dokter heeft gezegd dat het geen goed bobbeltje was.' Luca maakte er gelijk een gemeen bobbeltje van." Maar hoe ging Marja uitleggen wat chemo was? Dat mama misschien wel kaal zou wórden en een pruikje zou moeten dra gen? Dat ze misschien wel een nieuwe borst zou krijgen? Op zoek naar boekjes of ander informatie materiaal voor peuters en kleuters ontdek te Marja al snel dat er toen op dat gebied niets was voor kinderen onder de zes jaar. In oktober 2010 bezocht Marja het Borst- kankersymposium in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ). Ze was herstel lende van een borstamputatie en droeg een hoofddoekje omdat haar haar nog niet teruggegroeid was. „Op dat symposium kon iedereen ideeën indienen voor verbe tering van de borstkankerzorg. Nou, ik had wel een idee: een prentenboek voor de al lerkleinsten, zoals ik zelf gemist had toen ik het aan mijn kinderen moest uitleggen." Groot was de verrassing toen Marja te ho ren kreeg, dat het ADRZ haar idee wilde verwezenlijken. Marja werd daarbij nauw betrokken. „Wat er in moest staan wist ik wel ongeveer. Maar wat voor stijl het leuk ste was? In boekhandel De Drvkkery in Middelburg ben ik eens gaan rondkijken welke illustraties me aanspraken. Toen zag ik tussen de kinderboeken 'Circus Pientje' liggen, geïllustreerd door Hanneke de Ja ger. Ik wist direct: dat is het Die wil ik heb ben." Hanneke de Jager werkt op een heel bij zondere manier. Een computer komt er niet aan te pas. Met stukjes oude kleding en ander afValmateriaal maakt Hanneke kleurige illustraties. Niet lang daarna reisde de Souburgse af naar Rotterdam, de woon plaats van de illustratrice, samen met kwa liteitsfunctionaris Peter Cijsouw en de on- cologieverpleegkundige van het ADRZ, In ge Smit. „Hanneke en ik hadden direct een klik. Ze vroeg me mijn hele verhaal op pa pier te zetten., om zich goed in te leven." Zo kwameri spontane uitspraken als 'het gemene bobbeltje', van Marja's zoon Luca, in het boek terecht. „De oncologie-verpleegkundige heeft ge zorgd dat het medische gedeelte klopte. Zij stuurde Hanneke spulletjes op, zoals de bh en de prothese. Ik heb er nog een Zeeuws accentje aan gegeven door Hanneke din gen te geven zoals een boerenzakdoek van Peter Cijsouw - daar zijn de gordijntjes in het boekje van gemaakt -, een sleutelhan ger met bloedkoraaltjes en een Zeeuws knopje." Begin dit jaar kwam het bericht dat Hanne ke de Jager klaar was. Uitgeverij Den Boer/De Ruiter verzorgde de druk. En op 5 oktober was het dan zover: in de Middel burgse boekhandel De Drvkkery werd het prentenboek 'Mama's borst is ziek' gepre senteerd: een 'beeldend, vernieuwend en kleurig' groot formaat prentenboek. 'On danks het beladen onderwerp een optimis tisch boek', staat er op de achterflap, 'troostvol en hoopvol, met hier en daar een knipoog'. Onze clubdag, zo noemen de Mid delburgse vriendinnen Maringe Vogel en Ilse Tijhuis de jaarlijkse Borstkankerdag. „We gaan er elk jaar naar toe, sinds we in 2008 de diagnose borstkan ker kregen." De hartsvriendinnen kennen elkaar al vanaf de lagere school. „Vanaf ons achtste tot zeg maar een jaar of twin tig waren we onafscheidelijk. We deelden alles, tot aan de vriendjes toe", zegt Marin ge met een knipoog naar Ilse. Na hun mid delbare schooltijd ging ieder zijn eigen weg. Ilse: „We zijn elkaar altijd blijven zien, maar minder. Toen ik in 2008 borst kanker kreeg, heb ik dan ook niet gelijk met Maringe gebeld. Ik had mijn operatie al achter de rug, toen mijn moeder tegen me zei: „Heb je het al gehoord? Maringe heeft het ook." De schoolvriendinnen spraken af bij café Bommel. Vanaf dat moment deelden ze weer lief en leed. Maringe: „We hadden veel steun aan elkaar. Met de chemo zaten we naast elkaar. En gelukkig klikte het tus sen onze partners ook goed." Tijdens het Borstkankersymposium 2010 van het ADRZ schreven Ilse en Maringe samen hun idee op een papiertje: „Het leek ons leuk om een 'Wall of Fame' te ma ken met foto's en verhalen van de mensen waarover borstkankerzorg gaat: de (ex)pa- tiënten. Een eregalerij, om te laten zien wat voor kanjers het eigenlijk zijn." Een tijdje later kwam er een telefoontje: het ADRZ liet weten zo'n eregalerij te wil- Vriendinnen Ilse (links) en Maringe kregen tegelijk borstkanker. foto Marijn Kluijfhout -si -,m ÏMama is naar de dokter feweestj want ze heeft een raar K obbeltje in haar borst. Mama wordt daar heel era ziek van. 34 Vaar om moet ze naar Wet ziekenhuis. Luca en Sep vinden het een gemeen bobbeltje. "We zullen het bob beltje een lesje leren!", roept Luca boos. enPsYpnoTma Z"n VRrdrie%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66