7 spectrum „U bent op zoek naar mij?" Op een donderdagmiddag belt Joop van den Berg. Dé Joop van den Berg. Schrijfwijze bevestigd. Het is 'm! Hij klinkt als krasse tachtiger. Hij vertelt dat hij nog drie keer in de week tennist en dat zijn overleden vrouw in Goes is geboren. En ja, ik mag langskomen. En nee, hij weet niet zoveel meer over het NK. Maar wie weet. Ik neem alle verslagen mee, misschien worden daarmee bovenkamerdeurtjes geopend waarvan Van den Berg de sleutel even kwijt is. Alsof hij achterna wordt gezeten snelt Joop van den Berg naar de keuken om drinken voor me te halen. „Hij loopt altijd zo snel", zegt Erika, een goede vriendin van joop van den Berg, bij wie we thuis in Heesch hebben afgesproken. Aangeboren talent dus. „Tja", zegt de marathonwinnaar zelf, „in 1956 ben ik naar de politieschool gegaan. Daar kreeg je veel sport. Voor hardlopen had ik altijd een tien. En ik trainde eigenlijk nooit." Helemaal uit het niets kwam Van den Berg niet in 1964. Jarenlang had hij de atletiekwedstrijden van de Nederlandse Politiebond Zaterdag 6 oktober 2012 of andere manier voelde ik me plots weer beter. Die weersomslag kikkerde me op en ik ben weer begonnen. Het was natuurlijk nog wel zwaar, maar met een tijd van iets meer dan drie uur, mocht ik niet ontevre den zijn." Woensdag 25 juli 2012 Bij Prins Hendrik (PH) zijn Joop, Johan en Jo van de(n/r) Berg(e) uit Berghem (bij Oss) een onbeschreven blad. Hoe kan dat nou? Hij is Nederlands kampioen gewor den! Zo iemand eer je toch bij elk jubi leum, elke partij of andere festiviteit? Niet dus. Niemand bij PH weet of hij nog leeft. Wel stuurt de archivaris me een artikeltje uit een jubileumboek. Daarin krijgt Joop van den Berg (laten we het daar voorlopig maar op houden) de eer die hem toekomt. Volgens het artikel werd Joop van den Berg 'helaas' laat ontdekt als lange- afstandsloper. Op z'n 32e werd hij pas lid van een atletiekvereniging (PH). „Tot dat moment had Joop van den Berg alleen maar getraind door iedere dag zo hard mo gelijk een traject van drie kilometer af te leggen." Door de trainingen bij PH stootte hij in no time door naar de Nederlandse atletiektop. „Hoogtepunt was het NK op de marathon in Vlissingen in een tijd van 2.38,30." Dinsdag 14 augustus 2012 Joop van den Berg lijkt een natuurtalent. In 1962 wordt-ie lid van een adetiekclub, loopt meteen de gevestigde orde onder het tapijt, maar na 1964 is er geen uitslag meer van hem te vinden. Zelfs geen levenste ken. Het wordt hoog tijd om alle Van de Bergen in Berghem te bellen. Het blijken er 33 te zijn. Zal de baas leuk vinden, al die telefoontjes. Na twintig minuten en even zoveel belletjes heb ik 'm nog niet gespro ken, getraceerd of ook maar een aankno pingspunt gevonden. Eén kans suddert. Bij ene J. vd Berg wordt de hele middag en avond niet opgenomen. Ook de volgende dag niet. Als ik nu de bu ren 's bel. Daar gaat het licht branden. Vol gens buurvrouw Ria past 'haar' Joop in de profielschets van 'mijn' Joop. „Maar hij is niet vaak thuis hoor", zegt ze. Dat had ik ook al gemerkt. Maar misschien wil me vrouw Ria een briefje van mij bij buurman Joop in de bus stoppen. Dat wil ze. Donderdag 16 augustus 2012 Dinsdag 21 augustus 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65