werkenI9 Bestuur Mondia Scholengroep wil toezicht GEZOCHT zaterdag 6 oktober 2012 Harde kritiek op adviespunt De kritische Expertgroep Klokken luiders ziet niets in het Adviespunt Klokkenluiders. Bij deze expert groep zijn onder anderen de Harrie Timmerman (Schiedamse park- moord), Paul van Buitenen (fraude EU-parlement) en Paul Schaap (reactor Petten) aangesloten. Voor zitter Gerrit de Wit noemt het Ad viespunt Klokkenluiders „een onbe grijpelijke instelling." Volgens De Wit worden klokkenlui ders door het Adviespunt weer naar de instituten geleid, waar ze eerder bot vingen. „Vaak zijn deze toezichthouders ook nog eens ver wijtbaar betrokken. Je kunt men sen daar niet opnieuw naar verwij zen. Als melders besluiten naar bui ten te treden, hebben ze intern al les al gedaan om de misstand aan de kaak te stellen; ze zijn naar een toezichthoudende of. opsporingsin stantie geweest. Zonder resultaat. "Klokkenluiden is het laatste wat hen rest." Volgens de Expertgroep is het pro bleem dat een melder nergens ge hoor vindt. Niet intern en ook niet bij overheidsinstanties. Een cen traal, hooggekwalificeerd en onaf hankelijk onderzoeksinstituut moet daarom op eigen gezag kun nen ingrijpen. De Wit denkt aan een instituut 'voor niets verhullen de waarheidsvinding', zoals de On derzoeksraad voor Veiligheid. De Expertgroep Klokkenluiders pleit verder voor rechtsbescher ming van klokkenluiders en begelei ding op juridisch en sociaal-psycho logisch vlak. Bescherming is nodig, omdat de Expertgroep in de ko mende jaren veel affaires voorziet. De Wit: „Alleen al over de over heid komen tientallen meldingen per jaar binnen. En dan tellen we de gevallen niet mee, waarbij klok kenluiders halverwege al zijn ge sneuveld. We hebben in Nederland helaas een megagroot probleem met onze bestuurscultuur." Fred Spijkers: 'Je krijgt alies over je heen' „Ze hebben mijn geld en mijn pen sioen afgepakt en ze hebben mij ambtelijk doodverklaard", zegt Fred Spijkers. „En de strijd is nog niet voorbij." Spijkers was de eerste bekende klokkenluider. In 1984 explodeerde een landmijn met dodelijke afloop. Spijkers moest de echtgenote van het slachtoffer vertellen dat de mili tair door eigen schuld om het le ven was gekomen. Hij weigerde dat omdat hij wist dat de mijn een constructiefout bevatte. De weige ring kostte hem zijn baan. Spijkers kreeg na jarenlange procedures deels genoegdoening. „Maar als je het daarom, doet, dan zit je ver keerd. Moreel gedrag behoeft niet beloond te worden." De prijs die klokkénluiders beta len, is echter hoog, waarschuwt hij. „Je moet heel sterk in je schoe nen staan om overeind te blijven. Je krijgt alles over je heen, zelfs van mensen van wie je het niet ver wacht. Mensen in je omgeving gaan je mijden. Je privéleven lijdt eronder. Je wordt eenzaam. De een zaamheid duurt tot op de dag van vandaag. Niemand wordt zo maar klokkenluider. Zeker niet als je weet wat allemaal gebeurt. Ze heb ben mij financieel, maatschappe lijk en geestelijk proberen te bre ken. Ze hebben geprobeerd mij tot psychiatrisch patiënt te laten ver klaren. Met vervalste documenten. Het heeft me bijna gebroken. Maar ik kon en wilde niet anders." het proces, verwijzen naar de juis te instanties en houden de resulta ten bij." Naar mening van Van Pernis is het niet de taak van de commissie om de rechtspositie van de klokkenlui der anders in te richten. „Als de or ganisatie van een bedrijf of instan tie goed in elkaar steekt, dan moet het ook intern opgelost kunnen worden. Je praat hier toch over uit zonderingssituaties, waarin men sen niet meer met elkaar kunnen praten en elkaar niet meer kunnen vinden. „We moeten toe naar een situatie waarin een klokkenluider gewoon op een normale manier kan vertel len wat er naar zijn mening fout is. De 'organisatie kan dat natuur lijk anders zien. Maar er moet over gesproken kunnen worden en er moet bekeken kunnen worden hoe de partijen, er samen uit kun nen komen. Dat is de ideale situa tie." Volgens Martin van Pernis is er al veel verbeterd. „Vooral in de on dernemerswereld is veel meer transparantie gekomen. „Bedrij ven hebben zelf enorme slagen ge maakt, zeker bij de grote onderne mingen. Daar zie ik overal vertrou wenspersonen die aan het hoogste niveau rapporteren, elke klacht se rieus nemen en die goed behande len. Verbeterpotentieel zit bij klei nere bedrijven. Daar zou onze or ganisatie nog wel het een en ander aan service kunnen bieden. Maar kijken we bijvoorbeeld naar de bouw, dan zijn we inmiddels toch in een andere wereld aangeko men." (J) www.adviespuntklokkenluiders.nl www.expertgroepklokkenluiders.nl reageren? geld@wegener.nl mendia schoie mgroep Tot de Mondia Scholengroep behoren twee scholen voor openbaar voortgezet onderwijs op Walcheren, Nehalennia SSG en het Scheldemond College, met samen ruim 3.Ö00 leerlingen. Wij zijn op zoek naar een nieuw Lid van de Raad van Toezicht ww.mondlascliolengroep.nl. Elke week belichten we hier een personeelsadvertentie die elders in deze krant staat. Vandaag spreken we met rector Hendrik-Jan van Arenthals van de Mondia Scho lengroep op Walcheren, die scholen heeft staan in Vlis- singen en Middelburg. De advertentie staat op pagina 6 van dit katern. door Ton van den Nouweland De aanleiding voor deze adverten tie is geen spannende, legt rector Hendrik-Jan van Arenthals van de Mondia Scholengroep in Middelburg haast verontschuldigend uit. „Een ander lid van de Raad van Toezicht is ermee ge stopt. Gewoon volgens het rooster van af treden." Belangrijkste taak van de Raad van Toe zicht is het intern controleren van het be stuur van de stichting voor Openbaar Voortgezet Onderwijs op Walcheren. Die stichting heeft één bestuurder, die te vens rector van de scholengroep is. De Raad is tevens werkgever van het be stuur, van Hendrik-Jan van Arenthals dus. De Raad van Toezicht oefent die taken uit namens de gemeenten Middelburg en Vlissingen, waar de beide onder de Mondiagroep vallende scholen staan. „In de samenstelling van de Raad van Toe zicht als team moeten verschillende com petenties aanwezig zijn," legt Van Arent hals uit. „Een financieel onderlegd persoon en ie mand met een arbeidsrechtelijke achter grond moeten er bijvoorbeeld wel in zit ten." Voor deze vacature zoekt de Wal- cherse onderwijsstichting iemand die be schikt over bestuurlijke kwaliteiten in complexere organisaties en een breed netwerk in de regio. Van de kandidaat wordt verder verwacht dat hij of zij zich sterk verbonden voelt met missie, ambitie en strategie van de scholengroep. De openbare grondslag van de stichting dient ook te worden on derschreven. De Raad van Toezicht van de Mondia Scholengroep vergadert ongeveer zes keer per jaar. De leden krijgen hiervoor vacatiegeld, een vergoeding voor het bij wonen van vergaderingen. Van Arent hals: „Dat gebeurt binnen de richtlijnen vrijwilligersvergoeding. Voor een ge woon lid van de Raad van Toezicht is die vastgesteld op 1500 euro per jaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55