Wie betaalt de glasvezelkabel? IC werken 17 zaterdag 6 oktober 2012 Zekerheid of er daadwerkelijk snel uit breiding komt van glasvezelverbindin gen in Zeeuws-Vlaanderen is er (nog) niet. „Er loopt een onderzoek, waarin wordt geïnventariseerd welke infrastructuur er nu is, wat de ambities van gemeenten zijn om bedrijventerreinen te Verglazen' en of er voldoende ondernemers zijn die aan een proefproject mee willen doen. We mik ken uiteindelijk op drie verschillende proef projecten. Begin november zal er meer dui delijkheid komen tijdens een bijeenkomst van Zeeland Ontwaak!!!", zegt Rutger van der Male, projectmanager maintenance, lo gistiek en industrie bij Impuls Zeeland. Het onderzoek wordt door overheden en be drijven gefinancierd. Zo'n privaat-publieke samenwerking is wellicht ook mogelijk om aanleg rond te krijgen. „Het is goed voor de bedrijven en het verbetert je vestigingskli maat." Arend Roos vult aan: „De aanwezigheid van een glasvezelnetwerk stuwt je regionale eco nomie op met 2,8 procent!" Nu spant het erom wie financieel de nek uit steekt om Zeeland aan het glas te brengen. Van der Male knikt: „De vraag is inderdaad: 'Wie betaalt de kabel'." Op iet-gebied heeft Zeeland drin gend behoefte aan een ultramoder ne infrastructuur. De komst van (meer) glasvezelkabels is absoluut noodzakelijk voor het Zeeuwse be drijfsleven. Ook een datacentrum staat op het verlanglijstje. door Frank Balkenende Zeeland is geen Silicon Valley. De sector is hier bescheiden, veel be drijven zijn ook relatief klein. De 875 Zeeuwse iet-bedrijven en -vestigingen, ondersteunen over wegend het bedrijfsleven, instellingen en overheden. Ze verdienen hun brood met on derhoud en vervanging van soft- en hard ware. Veel Willie Wortels zitten er niet tus sen. De ict-sector in Zeeland, hoe belangrijk ook, heeft daarom een beperkte toegevoeg de waarde. De grote jongens huizen bijna allemaal in en bij grote steden als Amsterdam en Utrecht en rond de technische universitei ten van Delft en Twente. Daar bevindt zich ook de bulk van de datacentra van Neder land. Het is wel zo dat die datacentra nauwe lijks kunnen uitbreiden. Daarvoor zouden nieuwe glasvezelverbindingen moeten wor den aangelegd. „Die situatie biedt Zeeland een kans. Er ligt een dikke datakabel en er is in Zeeland voldoende stroom", zegt direc teur Dick ten Voorde van Economische Im puls Zeeland, de ontwikkelingsmaatschap pij voor de Zeeuwse economie. Op zichzelf zou een datacentrum Zeeland niet zo gek veel banen opleveren. Tien tot hooguit twintig arbeidsplaatsen, schat Ten Voorde in. „Je praat dan wel over hoogwaar dige iet-banen. Mijn punt is dat zo'n data centrum een vliegwiel kan zijn voor econo mische ontwikkeling. ]e vestigingsklimaat archieffoto Bas Czerwinski/ANP 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 pICTZeeuws- §ICTS.-Duiveland ;ICT Walcheren |ICT Beveland en llCTZeeland totaal Pro v. Zeeland totaal cijfers 2011 Vlaanderen en Tholen j] lit vestigingen 205 155 243 272 875 30.307 banen 467 375 633 732 2.207 173.205 Veel IT-ondernemers in Zeeland zitten te springen om een glasvezelverbinding. wordt er beter van. Wij zijn momenteel in gesprek met een Vietnamees iet-bedrijf dat hier een frontoffice wil vestigen, terwijl de backoffice in Vietnam blijft. Als je een data centrum hebt én een optimaal netwerk van verbindingen zal zo'n bedr ijf hier gemakke lijker neerstrijken." In de praktijk is het ook zo dat de meeste bedrijven liever in de buurt van 'hun' datacentrum zitten in het geval zich er een calamiteit voordoet. Zeeland moet aan het glas. Dataverkeer neemt hand over hand toe. De komst van glasvezelkabels is alleen al nood zakelijk voor de groei van bestaande bedrij ven, zegt Impuls-directeur Ten Voorde. Zijn collega Arend Roos, programmamana ger van IZ-Zeeland, het innovatieplatform van de Zeeuwse zorgsector, beaamt dat. Zelf komt hij uit de ict-sector en tegenwoordig houdt hij zich mede bezig met de opmars van technologie in de zorgsector. „Zeeland was in het verleden goed bedeeld. Doordat Delta Zeelandnet overnam, is fors geïnves teerd in breedband via de bekende coax-ka- bels. Daarmee had Zeeland acht, negen jaar terug een voorsprong. We moeten nu de stap maken naar een glasvezelinfrastruc tuur. Er is in Zeeland een hoop data te ver werken. Dan praat je niet alleen over bedrij ven, maar ook over overheden, gezondheids zorg en onderwijs." Een bedrijf kan dat niet in zijn eentje, om dat aanleg van een glasvezelverbinding voor een individuele ondernemer niet is op te hoesten. Je moet het samen doen. Op Tholen is dat al gebeurd. Zeelandnet Za kelijk (een onderdeel van nutsbedrijf Delta) peilde samen met de gemeente en het On dernemers Overleg Tholen of er interesse voor bestond. In mei bleek het minimu maantal van twaalf deelnemers bereikt. Nu loopt er een 'glasvezellijn' naar de bedrijven terreinen Welgelegen en Slabbecoornpolder bij Tholen. Met glasvezel of breedband, zo als dat ook wordt genoemd, hebben de be drijven meer mogelijkheden voor telewer ken, ICT-dienstverlening op afstand en ca merabeveiliging. Zeeuws-Vlaanderen broedt momen teel op een proef. Verschillende IT-on dernemers vrezen namelijk dat de di gitale snelweg in Zeeland een kasseienweg blijft, omdat de provincie achterop te dreigt te raken ten opzichte van andere regio's. Het glasvezelnetwerk is beperkt en de aan- sluitingskosten en abonnementskosten zijn hoger dan in de Randstad. De internetondernemers Peter Bakker en Remco van Leeuwen van Vinfotech.nl uit Temeuzen rinkelden twee jaar terug al de alarmbel in hun manifest 'Zeeland Ont waak!!!'. Ze willen steun van politici en be stuurders voor de snelle aanleg van een fijn mazig glasvezelkabelnet in Zeeland, maar vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Citaat uit hun manifest: „Op dit moment hebben de netwerkbeheerders KPN en Zeelandnet/- Delta ongeveer 3600 kilometer aan glasvezel kabel in de grond zitten. Dat lijkt veel, maar is volstrekt ontoereikend om ondernemend Zeeland te bedienen. Alleen de grotere be drijventerreinen zijn op het net aangeslo ten, kleinere niet, net zo min als bepaalde stedelijke centra, winkelgebieden en woon- clusters voor bijvoorbeeld ouderen." Ontwikkeling aantal Zeeuwse banen in de ICT jaar 2000 100 Ontwikkeling aantal Zeeuwse vestigingen ICT sssa ICT Zeeuws-Vlaanderen ssss ICT S.Duiveland en Tholen ess» ICT Walcheren •sas»- ICT Bevelanden mm ICT Zeeland totaal Prov. Zeeland totaal jaar 2000= 100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53