lijdt onder reorganisatie D== m zeeland3 Brabant blijft aan rechtbank trekken commentaar Rechtspraak Zorgen om geringe reserve provincie Nieuw centrum voor SHV in ADRZ Vlissingen zaterdag 6 oktober 2012 m m Q 1 e rechtspraak in Zee- het Openbaar Ministerie. Poli- leg is een gevolg van een artikel van de Middelburgse advocaat Nienke Slump en Dean Barbara Oomen van de Roosevelt Academy in NRC Handelsblad, waarin ze schrijven dat Zeeuwse agenten re gelmatig geen gehoor vinden bij de OM-helpdesk in Breda. Volgens Oomen en Slump wordt er door Bredase officieren soms onvoldoen de adequaat gereageerd als er van uit Zeeland wordt gebeld. „Bredase officieren kennen de Zeeuwse situa tie niet. Er zijn te veel woorden no dig. Vervolgens stuit de politie vaak alsnog op onbegrip", aldus de bei de juristen. Woordvoerder Mirja Vis van de Zeeuwse politie meldde gisteren dat Hillenaar zich de woorden van Slump en Oomen aantrekt en dat hij erkent dat er problemen zijn. Hij heeft laten weten, aldus Vis, dat dat dergelijke problemen opgelost moeten worden. Sinds de samenvoeging van de par ketten duurt het volgens Zeeuwse advocaten ook langer voor arrestan ten in vrijheid worden gesteld. Raadsman Mark Dunsbergen con stateert zelfs dat de rechtspraak lijdt onder de concentratie. Hij kreeg tot tweemaal toe geen kopie van een dagvaarding, waardoor zijn cliënten - zonder zijn steun - bij verstek werden berecht. Voor de samenvoeging van de par ketten van het OM kwam zoiets, al dus de raadsman, in Middelburg nooit voor. Per 1 oktober is Ludo van Dijke niet langer de president van de Mid delburgse rechtbank. Marieke Koek, de president van de Bredase rechtbank, volgt hem op. Zij wordt per 1 januari ook de nieuwe pre sident van de rechtbank Zeeland-West-Brabant. werkers van de nieuwe rechtbank, ook voor de mensen die nu nog in Zeeland werken'. Het bestuur van de rechtbank heeft tot nu toe steeds duidelijk aangegeven dat alle Zeeuwse recht bankzaken in Zeeland behandeld moeten worden en dat er in Mid delburg ook een kantoorfunctie moet blijven. Van Dijke erkent ech ter dat door die nieuwbouw en door het besluit van het OM om te centraliseren in Breda het risico be staat dat steeds meer druk wordt uitgeoefend om alles op het gebied van de rechtspraak ook maar in Breda te concentreren. „Als straks steeds een officier van justitie van uit Breda naar Middelburg moet komen, kan dat tot weerstand lei den. Ook voorzie ik problemen bij het aanleveren van dossiers in Mid delburg." Stellig: „Ik vind het on juist dat wij alle rechtspraak moe ten concentreren en centraliseren omdat een ketenpartner dat ook doet." Van Dijke vertrouwt er dan ook op dat het nieuwe bestuur de eerder gedane beloftes - Zeeuwse zaken worden in Zeeland behan deld - zal nakomen. Als het strafrecht uit Middelburg ver dwijnt, houdt ook de rechtbank op te bestaan? Van Dijke knikt en legt uit dat de strafrechtsector bepalend is voor het voortbestaan van de Middel burgse rechtbank als rechtspreken de instantie. „Zonder strafrecht Ludo van Dijke hebben we onvoldoende mogelijk heden om rechters te laten roule ren en onvoldoende opleidingsca paciteit. Zonder strafrechtspraak is Middelburg geen hoofdlocatie van de rechtspraak meer." Van Dijke acht het goed mogelijk dat over enige jaren de kantoor functie van de Middelburgse recht bank wordt opgeheven en dat er al leen nog maar zittingen plaatsvin den. Net zoals nu het geval is met het kantongerecht in Temeuzen. In 2013 komt daar in Temeuzen een einde aan en worden alle Zeeuws- Vlaamse kantonzaken in Middelburg ook op zitting behan deld. Van Dijke was ruim tien jaar presi dent. tie en advocatuur ondervinden flinke nadelen van de grote af stand. De communicatie ver loopt stroef of gaat helemaal fout. Zo kan het gebeuren dat strafzaken onnodig lang duren. Door de lange lijnen verliest de politie slagkracht. De sceptici over de reorganisa tie krijgen dus gelijk. Van de be oogde verbetering van het justi tiële werk komt niets terecht. En het eind van de ellende is nog niet in zicht. De Middel burgse rechtbank vreest de aan zuigende werking van een nieuw groot hoofdkantoor West-Brabant-Zeeland. Het draait in deze kwestie al lang niet meer alleen om het be houd van werk in Zeeland. Ba nen zijn belangrijk, maar de kwaliteit van de rechtspraak is een veel groter goed. De onzali ge ontmanteling van de justitië le instellingen in Zeeland moet snel worden teruggedraaid. middelburg - De Statenfracties van WD en Christenunie maken zich zorgen over de stand van de algemene reserve van de provin cie. Die zakt in 2014 onder de afge sproken bodem van 25 miljoen eu ro, tot een absoluut dieptepunt (14 miljoen) in 2015. Pas drie jaar later zal het spaarpotje weer boven het gestelde minimiem komen. Volgens gedeputeerde Kees van Be- veren (Financiën, CDA) wordt de bodem doorbroken door het geld dat de provincie kwijt is aan de 57-plus vertrekregeling van ambte naren. Later betaalt zich dat weer uit door lagere salariskosten. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl vlissingen - Bedrijven en organisa ties die op zoek zijn naar een BHV (bedrijfshulpverlening) training, kunnen vanaf nu terecht in het nieuwe Bedrijfshulpverleningscen- trum in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ), Vlissingen. Een groot aantal trainingen en oe feningen is onder een dak samen gebracht. Het centrum is ook ge schikt voor het geven van theoreti sche en praktische trainingen op BHV- en EHBO-gebied. Brandjes blussen, ontruimen en verplegen, het kan allemaal geoefend wor den. Het centrum is aangesloten bij het NIBHV (Nederlands Insti tuut voor Bedrijfshulpverlening). AFVALLEN WAS NOG NOOIT ZO MAKKELIJK! De Eazy Shape proteïne shakes zijn momenteel het nummer 1 dieet product. Al duizenden Nederlanders vallen eindelijk snel en blijvend af! t Gratis e-coaching van uw dieet expert; s Uw coach geeft tips en informatie aan de hand van uw persoonlijke eigenschappen en omstandigheden. Op deze manier biedt Eazy Shape u ondersteuning voor het snel en effectief behalen van uw streefgewicht! ACTIE: Bestel voor 17 oktober op onze website of telefonisch met de actiecode en krijg een maandpakket voor €59,95 i.p.v. €79,95! INHOUD MAANDPAKKET: 4 smaken Dieet handboekje Design shaker Gratis coaching Wetenschappelijk bewezen werking v* Gegarandeerd resultaat v" Vandaag besteld, morgen in huis Tel: 088 777 2000 Website: eazyshape.nl ACTIECODE: EST57443 middelburg - 2018 wordt een cru ciaal jaar voor de Middelburgse rechtbank. In dat jaar wordt het nog te bouwen nieuwe hoofdkan toor van de rechtbank West-Bra bant-Zeeland in Breda in gebruik genomen. Scheidend president Lu do van Dijke (62) van de Zeeuwse rechtbank zegt onomwonden dat het om 'een kostbare nieuwbouw gaat waar ruimte is voor alle mede-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3