sport 137 zaterdag 6 oktober 2012 Achterzijde kampioensmedailie. Dit verhaal treft u ook aan in de bijlage Spectrum. Door een fout in de technische verwerking is het verhaal in de bijlage ver minkt. Daarom treft u het hier nogmaals aan, maar dan compleet. het ging regenen en waaien. En op de een of andere manier voelde ik me plots weer beter. Die weersomslag kikkerde me op en ik ben weer begonnen. Het was natuurlijk nog wel zwaar, maar met een tijd van iets meer dan drie uur, mocht ik niet ontevre den zijn." Woensdag 25 juli 2012 Bij Prins Hendrik (PH) zijn Joop, Johan en Jo van de(n/r) Berg(e) uit Berghem (bij Oss) een onbeschreven blad. Hoe kan dat nou? Hij is Nederlands kampioen gewor den! Zo iemand eer je toch bij elk jubi leum, elke partij of andere festiviteit? Niet dus. Niemand bij PH weet of hij nog leeft. Wel stuurt de archivaris me een artikeltje uit een jubileumboek. Daarin krijgt Joop van den Berg (laten we het daar voorlopig maar op houden) de eer die hem toekomt. Volgens het artikel werd Joop van den Berg 'helaas' laat ontdekt als lange- afstandsloper. Op z'n 32e werd hij pas lid van een atletiekvereniging (PH). „Tot dat moment had Joop van den Berg alleen maar getraind door iedere dag zo hard mo gelijk een traject van drie kilometer af te leggen." Door de trainingen bij PH stootte hij in no time door naar de Nederlandse atletiektop. „Hoogtepunt was het NK op de marathon in Vlissingen in een tijd van 2.38,30." Dinsdag 14 augustus 2012 Joop van den Berg lijkt een natuurtalent In 1962 wordt-ie lid van een atletiekclub, loopt meteen de gevestigde orde onder het tapijt, maar na 1964 is er geen uitslag meer van hem te vinden. Zelfs geen levenste ken. Het wordt hoog tijd om alle Van de Bergen in Berghem te bellen. Het blijken er 33 te zijn. Zal de baas leuk vinden, al die telefoontjes. Na twintig minuten en even zoveel belletjes heb ik 'm nog niet gespro ken, getraceerd of ook maar een aankno pingspunt gevonden. Eén kans suddert. Bij ene J. vd Berg wordt de hele middag en avond niet opgenomen. Ook de volgende dag. niet. Als ik nu de bu ren 's bel. Daar gaat het licht branden. Vol gens buurvrouw Ria past 'haar' Joop in de profielschets van 'mijn' Joop. „Maar hij is niet vaak thuis hoor", zegt ze. Dat had ik ook al gemerkt. Maar misschien wil me vrouw Ria een briefje van mij bij buurman Joop in de bus stoppen. Dat wil ze. Donderdag 16 augustus 20x2 „U bent op zoek naar mij?" Op een don derdagmiddag belt Joop van den Berg. Dé Joop van den Berg. Schrijfwijze bevestigd. Het is 'ml Hij klinkt als krasse tachtiger. Hij vertelt dat hij nog drie keer in de week tennist en dat zijn overleden vrouw in Goes is geboren. En ja, ik mag langsko men. En nee, hij weet niet zoveel meer over het NK. Maar wie weet. Ik neem alle verslagen mee, misschien worden daar mee bovenkamerdeurtjes geopend waar van Van den Berg de sleutel even' kwijt is. Dinsdag 21 augustus 2012 Alsof hij achterna wordt gezeten snelt Joop van den Berg naar de keuken om drinken voor me te halen. „Hij loopt altijd zo snel", zegt Erika, een goede vriendin van Joop van den Berg, bij wie we thuis in Heesch hebben afgesproken. Aangeboren talent dus. „Tja", zegt de marathonwin naar zelf, „in 1956 ben ik naar de politie school gegaan. Daar kreeg je veel sport. Voor hardlopen had ik altijd een tien. En ik trainde eigenlijk nooit." Helemaal uit het niets kwam Van den Berg niet in 1964. Jarenlang had hij de atle tiekwedstrijden van de Nederland Politie bond geteisterd met zijn snelle gave. In 1962 wilde hij afscheid nemen bij de be faamde Lunettencross in Vught. Die won hij en daardoor werd hij afgevaardigd voor de helemaal vermaarde Cross Le Soir in Brussel. Om daaraan mee te doen moest hij wel lid worden van een atletiekvereni ging. En dat werd Prins Hendrik. „Eigenlijk ben ik te laat begonnen met hardlopen", mijmert de 82-jarige voorma lig wachtmeester eerste klas. „Als ik in de jaren vijftig gelijk was doorgegaan..." Hij maakt de zin niet af Hij bladert in het plak boek van 1964 en mijn knipsels. De deuren blijven dicht. Of toch niet. Een kiertje? „Natte wegen, herinner ik me. Water in mijn schoenen. Bij elke stap voelde ik het klotsen. Maar hoe ik naar Vlissingen ben gegaan, met wie, hoe de finish was, of ik een prijs heb gehad, ik weet het echt niet meer." Zijn plotse verdwijning uit de atletiekwe- reld hoeft geen bevreemding te wekken. Van den Berg koos ervoor om hogerop bij de rijkspolitie te komen. Daarvoor moest hij een intensieve cursus volgen en die was niet te combineren met topsport. Hij richtte zich vervolgens op tennis. In het ve- teranencircuit kennen ze hem maar al te goed. Hij werd eerste van Zuid-Nederland en tweede van Nederland. Nog altijd ten nist hij wekelijks. Dinsdag 28 augustus 2012 Gelukkig hebben we de beelden nog. Eén zin tijdens het bezoek aan Van den Berg beklijfde. Op één van de schaarse foto's die ik van de marathon heb gevonden, ont waarde hij Ben de Graaff in een auto. Deze sportverslaggever zou tijdens de marathon beelden voor de televisie hebben gedraaid. Van den Berg had ze zelf niet gezien. Maar warempel. Bij het Instituut voor Beeld en Geluid ligt een filmpje van 3 minuten en 35 seconden over de eerste Zeeuwse mara thon te verstoffen. Voor veertig euro krijg ik de beelden op dvd. Vrije middag, alleen thuis, Rudy gaat er 's rustig voor zitten. En geniet. Horden mensen zoeken in zwart-wit verkoeling op het strand, met Michiel de Ruyter op de achtergrond staan op de boulevard 45 hardlopers klaar voor de start, petjes of- zoals Van den Berg - een zakdoek op het hoofd ter bescherming tegen de zon. Is dat Hans Bostelaar bij de start, in zijn EMM-hempje? Blijkbaar komen deze beelden van het In stituut Beeld, want Geluid is er niet. Lo pers draven door het Zeeuwse landschap. Van den Berg herken ik uit duizenden. Nummer 12, zijn gelaatstrekken zijn het zelfde. En hij loopt continu alleen. Kan niet missen. Bij Oostkapelle worden de we gen vochtig, dragen mensen plots regenkle ding en wordt het beeld steeds donkerder. Bij Oostkapelle geeft ook het Instituut Beeld er de brui aan. Blijkbaar kon zelfs de apparatuur van de NTS, voorloper van de NOS het noodweer niet aan. Jammer, geen finishbeelden. Vrijdag 29 september 2012 Maar mocht er nog twijfel bestaan over de winst van Joop van den Berg, dan neemt hij die zelf weg. Een envelop valt door de brievenbus bij huize Boogert. 'Amice, hierbij de kampioensmedaille 1964. Met vriendelijke groeten, Joop v/d Berg.' Op zolder heeft Van den Berg het gouden kleinood opgeduikeld. Het enige juiste antwoord op dit 'triomfantelijke' ge baar is een dvd'tje naar Berghem sturen. in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39