361 I Voor 1 I zaterdag 6 oktober 2012 - 'i >- 4 Het lijkt alsof een marathon in Zeeland de gewoonste zaak van de wereld is. Vandaag wordt alweer voor de tiende keer de Kustmarathon gelopen. Maar de marathon en Zeeland zijn jarenlang begrippen geweest die elkaar niet kenden. Bij PZC-sportverslaggever Rudy Boogert riep dat de vraag op wanneer de eerste marathon in Zeeland werd gelopen. Het antwoord bleek 1964 te zijn. Een verslag van zijn zoektocht. door Rudy Boogert Wie is er in 1929 op het onzalige idee gekomen om in Vlissingen een atletiekvereniging op te richten met de naam Marathon? Hadden ze niet kunnen beden ken dat er anno 2012 wel 's een verslagge ver zou kunnen zijn, die in het digitale ar chief de zoekterm 'marathon Zeeland' in tikt en vervolgens bijna 7.000 treffers krijgt? En die verslaggever is op zoek naar de eerste marathon die in Zeeland is geló pen. Niet naar de eerste marathon die is opgericht. Na verschillende pogingen om de resulta ten van de zoekvraag in te krimpen beland ik in het oorlogsjaar 1916. Op dinsdag 5 sep tember meldt de Vlissingsche Courant dat 'eenige persoonen een marathon race hou den over circa 40 KM, en wel twee keer de route Vlissingen-Middelburg-Koudeker- ke-VHssingen'. Daar ben ik naar op zoek. Zeeuwse dapperen, Zeeuwse Pheidippides- sen. Maar na die aankondiging wordt het stil. Zou de primeur niet meer gelopen zijn? Tien dagen later stellen 'eenige belangstel lenden' in dezelfde courant de vraag die mij ook bezighoudt. 'Is het uithoudingsver mogen van die heeren in enkele dagen zoo verzwakt dat ze het niet meer durfden?' Een dag later volgt het antwoord van ene B. 'Door samenloop van omstandigheden is er niets van gekomen. Ik hoop dat wan neer de uitgestelde race gehouden wordt (wat ik bekend zal maken), ik de heereri onder de belangstellende toeschouwers mag vinden, opdat wij dan kunnen too- nen dat het ons aan uithoudingsvermogen niet ontbreekt.' Ja ja, in de 96 jaar die volgden heb ik geen aankondiging van deze meneer B. kunnen vinden in de Vlissingsche Courant of diens opvolger PZC. Of meneer B. moet 48 jaar later betrokken zijn geweest bij de organi satie van het Nederlands kampioenschap op de marathon. Want daar landt mijn zoektocht naar de eerste Zeeuwse mara thon. In 1964 is Walcheren het toneel van deze titelstrijd. De organisatie is in handen van... Marathon. Toch blij dat ze in 1929 zijn opgericht. Maandag 9 juli 2012 Zaterdag 18 juli 1964 is de dag der dagen. De Vlissingse Sport Vereniging Marathon heeft ter gelegenheid van het 35-jarig be staan de organisatie van het NK marathon toegewezen gekregen. Het wordt een rond je Walcheren. Start op de boulevard in Vlissingen en dan via Koudekerke, Bigge- kerke, Meliskerke, Aagtekerke, Domburg, Oostkapelle, Serooskerke, Sint-Laurens, Middelburg en Souburg naar de finish op de sintelbaan aan de Baskensburgseweg in Vlissingen. Nu ik de datum van de eerste marathon eenmaal weet, liggen via verschillende ar chieven de krantenverslagen voor het op rapen. Niet alleen uit regionale bladen, maar vooral uit landelijke bladen. Het was immers een Nederlands kampioenschap. Bij lezing ontstaat langzaamaan een beeld van deze historische dag. Twee rode dra den zijn daarin te ontdekken: het bizarre weer en de winnaar. Enkele frases uit de verslagen. Het begin was weinig veelbelovend voor het organiserende Marathon uit Vlissingen en voor de deelnemers. In de hitte, die stad en platteland onbarmhartig schroeide, achtten de wedstrijdartsen het niet verstandig om op het aanvankelijk vastgestelde tijdstip, half drie, te starten, zodat besloten moest worden om de start twee uur uit te stellen." (PZC) „In feite was dit uitstel van executie, want na dat de lopers vooralsnog de eerste 25 kilome ter in een drukkende hitte hadden doorgeploe terd wijzigde het weerbeeld zich in zeer on gunstige zin. Een ware wolkbreuk ontlastte zich boven de langgerekte meute en daarbij gevoegd de windhoos die op het traject Mid- delburg-Vlissingen opstak, dan is het duide lijk dat deze wedstrijd vooral tegen het einde een ware martelgang werd." (Politie Sport Nieuws, orgaan van Ned. Politie Sport Bond) „johan van de Berg, de Brabantse rijkspolitie man, kon toen hij in de stromende regen de Vlissingse sintelbaan opkwam voor de laatste vierhonderd meter van een slopende mara thon, terecht lachen. De gehele wedstrijd heeft Van de Berg aan de kop van het veld ge lopen en hij is tijdens de 42 km en 195 meter geen moment bedreigd doorzijn concurren ten." (Brabants Dagblad) „Hans Bostelaar, de enige Zeeuw onder de 45 deelnemers, hield woord. „Ik loop de mara thon uit", had hij beloofd. Dat deed de Mid delburger met een bijzonder verdienstelijke dertiende plaats in de tijd van 3 uur, 1 minuut en 30 seconden." (PZC) Zouden beide heren nog op het aardse zijn? Zouden ze zich deze marathon herin neren? Zouden ze weten dat ze onderdeel zijn van een historische gebeurtenis? Laat ik daar maar 's wat mails en telefoontjes aan wagen. Eerst de winnaar. Over zijn naam bestaat in de verslagen overigens weinig consensus. Is het nu Joop, Jo of Jo han. En heet hij nu van der, van den of van de Berg of Berge? Afijn, mailtje naar zijn toenmalige club Prins Hendrik uit Vught. Leeft hij nog? Maandag 16 juli 2012 Hans Bostelaar is in elk geval alive and kicking blijkt al snel bij navraag in de Zeeuwse atletiekwereld. Op zijn scooter is hij een vertrouwd gezicht in Middelburg en bij atletiekwedstrijden fungeert hij nog altijd als parkoerswachter, ook bij de Kust marathon. En met zijn geheugen is niks mis. Als een talige filmmaker verwoordt hij de beelden van zijn én Zeelands eerste marathon. Hij had nooit verder dan 25 kilo meter gelopen. „Wist ik veel dat dat niet voldoende was om een marathon te lo- pen." „Bij Oostkapelle ging het licht uit. Ik zat er door de hitte helemaal doorheen. Bij café Helmstrijd ben ik gestopt en op het terras gaan zitten. Het was over en uit. Maar toen betrok de lucht. Het werd donker, De start van het NK marathon op de boulevard De gouden medaille uit 1964 van Joop van den Berg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38