Schelde wil Machinefabriek slopen Nieuwe bus voor Rode Kruis WALCHEREN almanak ZATERDAG 6 oktober 2012 21 Dood is eng, maar biedt ook moois 22 en 23 Veel veranderingen door renovatie N61 24 en 25 Meer ruimte nodig voor nieuwe toegangsweg naar centrum Vlissingen langs Scheldegebouwen door Wenudly Wagenmakers VLISSINGEN - Van Damen Schelde mag de Machinefabriek in Vlissin gen tegen de vlakte. Of in elk geval een flink deel ervan. Als straks, in 2014, de Zee Allee tussen de Koningsweg en de Aagje Dekenstraat komt te liggen, staat het hoofdkantoor van de Schelde niet langer achter hekken verscho len. Het prachtige gebouw is dan voor iedereen, zelfs automobilis ten, van dichtbij zichtbaar. Dat vraagt om een nieuwe beveiliging. Maar ook om aanpassing van het openbare gebied, zegt vastgoeddi recteur Bert van Hoepen van de Schelde. „Het wordt allemaal een beetje benauwd, met die weg rake lings langs die hoge muren van de Machinefabriek." Daarom heeft Van Hoepen voorge steld aan wethouder Lambert Pre- voo, toevallig een oud-werknemer van hem, om de Machinefabriek terug te brengen naar de oorspron kelijke vorm uit 1913,1916 en 1919, toen de hallen werden neergezet. Dus zonder de zogenaamde spie, de driehoekige aanbouw aan de zij de van het hoofdkantoor. Dat zou minstens 20.000 vierkante meter schelen. „Het is er rond 1926 tegen aan gezet als extra magazijnruim te. Mooi is het niet, dus het zou geen gemis zijn." Gek genoeg spreken Scheldemen- sen vaak ook zo over de Machinefa briek. Maar zo gek is dat niet, zegt Van Hoepen. „De Machinefabriek vormde altijd een barrière tussen machinebouw en scheepsbouw. Als scheepsbouwers op het hoofd kantoor moesten zijn, liepen ze vaak door de Machinefabriek om de weg af te snijden. Maar machi nebouwers voelden zich altijd een stapje hoger, dus die gooiden de scheepsbouwers eruit. Die moeten maar een blokje omlopen, vonden ze. Vandaar dat men niet zo is ge hecht aan het gebouw." Van Hoepen zou er zelf ook niet wakker van liggen als de Machine fabriek wordt gesloopt. „Het zou jammer zijn van die mooie boven loopkranen, maar het gebouw kun nen we best missen. Ze worstelen er toch mee om er wat van te ma ken. Het kan alleen haalbaar zijn als er ook woningen in komen en daar is het nu niet de tijd voor. Er zit weinig pit in de discussie." Zonder Machinefabriek zou boven dien vanuit het Dok uitzicht ont staan op het hoofdkantoor. „Dat zou inderdaad leuk zijn. Maar dat kan ook met een doorkijkje hoor." Tip? redactie@pzc.nl De verbazing op het notariskantoor in Zeeuws-Vlaanderen was groot. Dagelijks wordt er een stapel post af geleverdvoornamelijk betreffende er fenissen, hypotheken en samenle vingscontracten. Maar nu trof de se cretaresse van dienst een wel zéér af wijkend poststuk aan: een wervende folder boordevol kerstcadeaus. Op een briefje stond bij het adres de toe voeging 'ter attentie van het Hoofd Kerstpakketten'. De opwinding was groot. Secretaresses kakelden door el kaar en één van de klerken riep jolig via de intercom: „Wil het hoofd kerst pakketten zich melden!" Waarop een meestentijds gesloten deurtje open ging en de oudste, wit bebaarde klerk zich meldde met de verzuch ting: „O, zijn de folders er eindelijk?" MIDDELBURG - Trots probeerde Bram Kamerling vrijdag de nieu we rolstoelbus van de Walcherse afdeling van het Rode Kruis uit. De chauffeur maakte een rondje over het Abdijplein nadat hij van commissaris van de koningin Kar- la Peijs de sleutels had gekregen. Aan boord had hij een aantal cliën ten van de dagverzorging van Bui tenrust. Die waren met een oude bus van het Rode Kruis naar de Abdij gekomen en mochten met de nieuwe terug. Voor overhandiging van de sleu tels richtte Peijs zich tot Kamer ling (68). Deze vrijwilliger is al 24 jaar actief als chauffeur voor het Rode Kruis en rijdt meerdere ke ren per week met ouderen naar de dagverzorging. Ze noemde het heel bijzonder dat iemand zo lang zo actief is. „Vrijwilligers zijn het cement van de Zeeuwse samenle ving", zei ze tot de aanwezigen. De Walcherse afdeling van het Ro de Kruis telt volgens voorzitter Ger Wolters zo'n driehonderd vrij willigers. „Het lukt om dat aantal op peil te houden." Wel zou hij het op prijs stéllen als wat meer jongeren toe zouden treden tot de afdeling. Hij benadrukte dat door de busjes het mogelijk is ouderen langer thuis te laten wonen. Ka merling zelf zei dat hij ziet dat zijn passagiers het altijd heerlijk vin den om elkaar te zien. Maaike van de Berk zit samen met chauffeur Bram Kamerling in de nieuwe rolstoelbus van het Walcherse Rode Kruis. De nieuwe bus kan zeker acht rolstoelers vervoeren, aldus Kamerling. foto Izaak Verkeste §1 Ga verder op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23