Goed en kwaad blijven botsen cultuur 117 Tussenstand 'PareU Een kaart van Berbice agenda Film L'Amour des Moules wint prijs beste poster van Zeeland zaterdag 6 oktober 2012 Over zeehelden, versteende koningen en computernerds rt ra 3 Piraten op de Wilde Kust Nog tot en met 9 november kan er, in het kader van de Zeeuwse Boekenprijs 2012, worden gestemd voor de PZC-publieksprijs. Redacteu ren van de PZC belichten el ke zaterdag enkele kandida ten. Vandaag: jeugdboeken. door Ali Pankow Natuurlijk draait het om goed en kwaad. Of het verhaal zich nou af speelt op de woelige ba ren ten tijde van VOC en WIC, in het woud waar de wilde wikke woekert of rond een duinhut bij Het Zwin. Zeehelden, versteende koningen en computernerds heb ben allemaal iets uit te vechten met lieden die het slecht voor heb ben met dé wereld. John Brosens weet de lezer met Een kaart van Berbice (Piraten op de Wilde Kust) lange tijd te boeien. Het is een fictieverhaal gebaseerd op ware gebeurtenissen. Simon Grades uit Vlissingen is leerling kaartenmaker bij Arent Roggeveen (broer van ontdekkingsreiziger Ja cob Roggeveen). Cornelis van Peere, eigenaar van plantages in de Zeeuwse kolonie Berbice, wil de monding van de rivier daar in het Caraïbisch gebied door Simon in kaart laten brengen om er een fort te kunnen bouwen. Simons zeereis aan boord van het WIC-schip De Winthont staat symbool voor volwassen worden en voor keuzes maken tussen goed en kwaad. Vlak voor zijn vertrek heeft hij ook de vonk van de liefde ervaren. De mooie Lida Crijnse heeft beloofd op hem te wachten. Maar tijdens een maandenlange reis kan veel gebeuren: storm, dood, verraad, de schokkende erva ring van wat slavernij betekent, verbanning naar een onbewoond eiland. De 258 pagina's blijken nau welijks genoeg alles goed tot zijn recht te laten komen. Brosens lijkt op tweederde van het boek ook haast te krijgen. Simon wordt wel heel snel een grand signeur in zwierige kledij die grote beslissin gen neemt. Marco Kunst neemt in De Sleutel drager meer tijd om Timeo en Ma- nou hun strijd tegen het kwaad te laten uitvechten. Dit verhaal speelt zich af in een fantasiewereld waar in eeuwenoude magie het leven be- ZEEUWSE boekenprijs paalt. De Gruwel is ontwaakt. Eerst is er de wikke die de wereld overwoekert en de mensen ver steent en daarna steekt de gruwel uit de rivier zijn kop op in de ge daante van een 'bovenmaatse reu- zenpaling' die met zijn staart vast geklemd zit in het dodenrijk. Wie van alliteraties en vindingrij ke tegenstellingen houdt, komt met dit boek lekker aan zijn trek ken. 'Feit of fictie? Woord of we zen? Riedel of raadsel? Kunde of kul?'laat de auteur de man in het 'Archwaan' vragen aan Manou. Het meisje is op zoek naar een man genaamd Dactylus. 'Hij zou verstand hebben van oude verha len en zo'. Dat de epiloog van dit boek nog vier hoofdstukken bevat, maakt duidelijk dat de auteur ach teraf nog wel wat heeft toe te lich ten. Het verhaal in Zeeuwse Jongens (Het geheim van de Zwarte Doos van Marie Louise Osté speelt zich afin het hier en nu. Drie jongens en twee meiden hebben hun ei gen duinhut op het strand bij Ret- ranchement. Digitale kennis speelt een hoofdrol in hun leven. De in lognamen vliegen je om de oren evenals talrijke vondsten met web- cams, gps-systemen en afluisterap paratuur. Osté verweeft er overdui delijk de boodschap in. dat een 'ge woon telefoontje' ook nog effect kan hebben en dat wetenswaardig heden over de mysterieuze Zwing odin toch het beste via eeuwenou de documenten te vinden zijn. Het geheim van de zwarte doos blijkt niet zo eenvoudig bloot te leggen. Omdat er meer zwarte do zen zijn en de meesten personages niet alleen slecht, maar toch ook nog een beetje goed zijn. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 6 OKTOBER Vrouwenpolder Kampioenschap Trekpaardploegen. Koningin Emmaweg 6, 12.30-16.00 uur ZONDAG 7 OKTOBER Hulst Antiek-, curiosa- en boekenmarkt. Sporthal Den Dullaert, 11.00-18.00 uur Middelburg Kunst- en Cultuurroute. Binnenstad, 13.00-17.00 uur Rondreizend Filosofisch Café rond het thema 'Crisis en kunst'. CBK (13.00 uur), Galerie Koepoortstraat 6 (14.00 uur), Galerie T (15.00 uur) en Revolution Gallery (16.00 uur). PODIUM ZATERDAG 6 OKTOBER Goes Muziekfestival Goes, met diverse ko ren, instrumentaal klassiek en wereldmu ziek. Om 15.00 uur in Grote Kerk muzi kaal intermezzo Musica Cordis e.a. Grote Kerk, rk Maria Magdalenakerk en Stadhuis, 12.45-18.00 uur Dans op Straat door studenten MBO Dans, in kader van Dansweek Zeeland. Markt, 15.45 uur Avondprogramma Muziekfestival Goes: optreden The Gents m.m.v. Johan- nette Zomer (sopraan), Haags Saxofoon kwartet en Michel Ponsioen (slagwerk). Grote Kerk, 20.00 uur Jeans 22 met nieuwe show 'Dynami te'. De Mythe, 20.00 uur e Optreden Death Letters, Black-Bone en DJ Wired. 't Beest, 20.30 uur (zaal open) Hulst Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen: De Belgische Kamerfilharmonie. Basiliek, 20.00 uur Middelburg 'Bumba in dromenland' (kinderen 2+). Schouwburg, 13.00 en 15.15 uur Dans op Straat door studenten MBO Dans, in kader van Dansweek Zeeland. Lange Delft, 14.00 uur Oostburg Tweede dag Kashfest 2012, met The Rotted (UK), I Chaos (NL), Nailgun Massa- ere (NL), Fractured Insanity, Collision (NL) en Funeral Whore (NL). The Lane, 16.00 uur_ *Vuile huichelaar 3', meezingcabaret- voorstelling door en voor vrouwen, Ledeltheater, 20.15 uur Nieuw- en Sint Joosland Kamagurka met 'Sprook'. De Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen Dans op Straat door studenten MBO Dans, in kader van Dansweek Zeeland. Markt, 12.00 uur Mike wordt Abraham Fest, met Duit se tributeband Roxxcalibur, Incarnate, La Ventura en Endless Cycle. De Pit, 20.00 uur 'Zadelpijn 2 - Het verwende nest' (try-out), de opvolger van de theater hit 'Zadelpijn en ander damesleed'. Scheldetheater, 20.00 uur Optreden Drippin' Honey (blues). Porgy en Bess, 21.30 uur Vlissingen e Concert Zeeuwse formatie The Sco re. De Piek, 22.00 uur Zaamslag o Optreden Dick van Altena. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee e Concert Kupalje; klassieke Russische De verkiezing van de PZC-pu blieksprijs is pas drie dagen gaan de, maar heeft al honderden stem men opgeleverd. Parels van Zee land van Joyce Muilenburg gaat aan de leiding. Het boek bevat in terviews met vijftien buitenlan ders die hun draai in Zeeland heb ben gevonden. De stand van vrijdag 14.00 uur: 1. Joyce Muilenburg: Parels van Zee land (109 stemmen) 2. Ernst Jan Rozendaal: Hier - 20 jaarBl0f( 89) 3. Ada van Hoof: Het niet vertelde verhaal(85) Alexandra Markusse: Uitvaardig (85) 5. Fiona Hack: Onrust in het bos (62) 6. Tijs van Bragt: Alles is in mij (55) 7. Martin van Thiel, Jorien Brug- mans en Jan J.B. Kuipers: Golven (so 8. Marie Louise Osté: Zeeuwse jon- gens (47) 9. Izak van Maldegem: Zeeland van uit de lucht (32) 10. Gerard van der Hoeven: Piek- boek (28) Voor de prijs komen alle 46 titels in aanmerking die zijn ingestuurd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Stemmen kan tot en met 9 novem ber via www.pzc.nl/boekenprijs of met een briefkaart naar: PZC-publieksprij s Postbus 91 4330 AB Middelburg muziek en zang. De Rode Kamer, 20.00 uur 'Heerlijk Dance Event' met o.m. House Addictions, Tempo Slow, Rashidzo en Mc. La Cruz, Podium Brogum, 22.00-2.30 uur ZONDAG 7 OKTOBER Cadzarod o Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen: Ri- battuta Ensemble o.l.v. Dick Duijst. Hervormde Kerk, 15.00 uur Dreischor Choral Evensong, met dirigent Paul Spi- cer. Adriaanskerk, 16.30 uur Ellewoutsdijk Volksmuziekgroep Ambras. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Middelburg Club Mondain met 'Koos en de Kapot te Kopjes', kinderconcert. Zeeuwse Concertzaal, 14.30 uur Terneuzen Floriaan Wempe Kwartet feat. Willie Jo nes III (jazz). Porgy en Bess, 15.00 uur Vlissingen Concert dwarsfluitensemble Flautando Brioso. 't Speêlhuus Ter Reede, 14.30 uur. UTRECHT - De poster van de mos selfilm L'Amour des Moules, ont worpen door Joost Hiensch en Susanne Keilhack, is bekroond met de Cinema.nl Afficheprijs 2012. De prijs bestaat uit 2.500 eu ro en een wisseltrofee. L'Amour des Moules van WiïLemiek Kluijfhout belicht diverse aspecten van de Zeeuwse mosselcultuur. De film ging vorige maand tijdens festival Film by the Sea in Vlissin gen in première. De winnaar werd bepaald via stemming door het publiek, na een voorselectie door een vakjury. Naast L'Amour des Moules waren de affiches van Doodslag, Kyteman Now What?, De Heineken Ontvoe ring en Kauwboy geselecteerd. De uitslag van de verkiezing werd donderdagavond bekendgemaakt bij het Nederlands Film Festival in Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17