Verassing regeert in regime Van Gaal II Schaken blij, Koeman siddert 33 Kwaliteitsinjectiê voor Cor Pof bij jong Oranje zaterdag 6 oktober 2012 Jong Oranje is heel even belangrijker dan Nederlands elftal Louis van Gaal maakt de belan gen van het Nederlands elftal voor even ondergeschikt aan die van Jong Oranje. De bondscoach selecteert geen 23 maar twintig spelers, onder wie de debutan ten Ruben Schaken (Feyenoord) en Kenneth Vermeer (Ajax). door Roel Wiche ZEIST - Onveranderd blijft de ver rassing regeren tijdens het tweede regime van Louis van Gaal in het koninkrijk Oranje. De bondscoach maakt het naderende WK-kwalifi- catieduel met voetbaldwerg Andor ra ondergeschikt aan de belangen van Jong Oranje, dat play-offs speelt om een ticket voor het EK 2013 in Israël. Een legitieme afwe ging, zo vindt Van Gaal, in wiens filosofie de ontwikkeling van ta lent altijd nadrukkelijk is onder streept. Vier spelers die Van Gaal normaal Selectie 4 Doel: Maarten Stekelenburg (AS Roma), Michel Vorm (Swansea City) en Kenneth Vermeer (Ajax). 4 Verdediging: John Heitinga (Ever- ton), Daryl Janmaat (Feyenoord), Bruno Martins Indi (Feyenoord), Ricardo van Rhijn (Ajax), Nick Vier gever (AZ), Ron Vlaar (Aston Villa). Middenveld: Ibrahim Afellay (Schalke 04), Urby Emanuelson (AC Milan), Nigel de Jong (AC Mi lan), Kevin Strootman (PSV), Rafael van der Vaart (Hamburger SV). 4 Aanval: Klaas-Jan Huntelaar (Schal ke 04), Dirk Kuijt (Fenerbahce), Je- remain Lens (PSV), Luciano Nar- singh (PSV), Robin van Persie (Man chester United), Ruben Schaken (Feyenoord). Louis van Gaal gesproken zou hebben geselec teerd voor het grote Oranje zijn nu ingedeeld bij het jeugdige voor portaal: Jordy Clasie, Adam Ma- her, Luuk de Jong en keeper Jeroen Zoet. Clasie was in de laat ste interland tegen Hongarije (1-4- winst) zelfs een prima functione rende basisspeler. Van Gaal profileert zich als de man die met een brede blik naar het Nederlandse voetbal wil kij ken, net zoals tijdens zijn eerste, voortijdig gestrande bewind als bondscoach, toen hij zijn ambitieu ze masterplan voor de jeugd pre senteerde. Het is in zijn ogen van cruciaal belang dat Jong Oranje het tweeluik met Slowakije (11 ok tober uit, 15 oktober thuis) succes vol afsluit. „Ik kijk niet alleen naar het A-elftal, maar naar het totale plaatje", verdedigde hij gisteren in Zeist zijn selectiebeleid. „Als talent volle spelers uit de Nederlandse competitie een EK kunnen spelen, is dat een belangrijke stap." Gewaagd is de manoeuvre van Van Gaal, die slechts twintig in plaats van de gebruikelijke 23 spe lers opriep, nu ook weer niet. Met elk elftal uit de eredivisie zou An dorra komende vrijdag in De Kuip ZEIST - Met Jordy Clasie, Luuk de Jong Adam Maher en Jeroen Zoet erbij, heeft bondscoach Cor Pot ge noeg kwaliteit in zijn selectie voor de beslissende duels in de play-offs van de EK-kwalificatie te gen Jong Slowakije. De talenten gaan donderdag eerst op bezoek bij Jong Slowakije. De thuiswed strijd staat voor maandag 15 okto ber in het stadion van Sparta op het programma. Kevin Strootman, Ricardo van Rhijn en Bruno Martins Indi mo gen ook nog voor Jong Oranje uit komen. Van Gaal heeft het drietal echter nodig bij het Nederlands elf tal. „Ik heb namelijk ook veel last van blessures", zei hij. „Maar ik kan me voorstellen dat ze volgend jaar zomer wel naar het EK gaan. Daar valt iets te winnen. Met het Nederlands elftal gaan we dan al leen maar geld ophalen in China en Indonesië." overlopen worden. Anders is dat vier dagen later, wanneer de wel licht belangrijkste wedstrijd van de kwalificatiecampagne op de rol staat: Roemenië-uit. Als Oranje die confrontatie wint, ligt er een rode loper naar het WK 2014 in Brazilië. Van Gaal sluit dan ook zeker niet uit dat hij na het duel met Andorra nieuw bloed in zijn selectie pompt. Dat zouden ook spelers kunnen zijn die nu nog niet geheel fit zijn en dus in eerste instantie niet geselecteerd, zoals Joris Mathijsen en Arjen Rob ben. De pas-de-deux met Jong Oranje maakt ook de weg vrij voor twee debutanten in de selectie van het Nederlands elftal. Ruben Schaken beleeft op zijn dertigste een pri meur, dankzij zijn opvallende spel bij Feyenoord. Ajax-doelman Ken neth Vermeer klopte al vaker aan de deur, maar is nu eindelijk gese lecteerd. Van Gaal zet ook weer de poort open voor een aantal oudge dienden, waarbij hij erkende dat het afstaan van spelers als Clasie en Maher aan Jong Oranje bij dat besluit heeft meegespeeld. Om Rafael van der Vaart, die excel leert bij HSV, kon hij nauwelijks heen. Hij komt in aanmerking om de geblesseerde Wesley Sneijder (vier weken uitgeschakeld) te ver vangen. Ook Nigel de Jong en Ibra him Afellay zijn geselecteerd, in te genstelling tot Gregory van der Wiel. Van Gaal: „Van der Wiel heeft te weinig gespeeld. Inder daad, Afellay -ook, maar soms moet ik afwijken van mijn filoso fie, omdat ik ook kijk naar wie er nodig is voor een bepaalde posi tie." Onder meer Tim Krul en Jetro Willems, basisspelers vorige maand tegen Turkije, ontbreken wegens blessures in de selectie. Twente-reus Douglas, die wel in de voorselectie zat, viel opnieuw af Voor Ibrahim Afellay, die ook bij Schalke weinig aan spelen toekomt, wordt een uitzondering gemaakt door de bondscoach. foto Bernd Thissen/EPA door Hans Leber Cor Pot, coach van Jong Oranje, is blij met Van Gaal. „Hierin ver schilt hij met zijn voorganger Bert van Marwijk", erkende hij. „Hij heeft veel oog voor Jong Oranje." Selectie Jong Oranje. Doel: Jeroen Zoet (RKC Waalwijk), Sergio Padt (AA Gent), Nick Marsman (Go Ahead Eag les). Verdediging: Daley Blind (Ajax), Jeffrey Bruma (Hamburger SV), Virgil van Dijk (FC Groningen), Mitchell Dijks (Ajax), Jeffrey Gouweleeuw (sc Heeren veen), Bram Nuytinck (Anderlecht) en Miquel Nelom (Feyenoord). Midden veld: Leandro Bacuna (FC Groningen), Jordy Clasie (Feyenoord), Marco van Ginkel (Vitesse), Ricky van Haaren (VW-Venlo), Kelvin Leerdam (Feye noord), Adam Maher (AZ), Davy Pröpper (Vitesse) en Georginio Wijnal- dum (PSV). Aanval: Jerson Cabral (FC Twente), Luuk de Jong (Borussia Mön- chengladbach), Jody Lukoki (Ajax), Ya- nic Wildschut (WV-Venlo), Genero Zeefuik (FC Groningen). Zijn trainer Ronald Koe man wist dat hij was ge selecteerd voor het Ne derlands elftal en maak te er een toespeling op tijdens de training. „Maar hij had het niet door." Pas in de kleedkamer maak te iemand van de medische staf van Ruben Schaken (30) hem op merkzaam op zijn uitverkiezing. En nóg geloofde hij het niet hele maal: „Ik heb het toch snel even nagekeken op internet." Maar het klopte. Na eerder al tot de voorselectie te hebben be hoord, zit Schaken nu ook bij de daadwerkelijke Oranje-selectie voor de duels met Andorra, volgen de week vrijdag in De Kuip, en met Roemenië, de dinsdag daarop. „Deze uitverkiezing is een belo ning voor keihard werken", rea geerde Schaken. „Ik ga het zo eerst aan mijn vrouw vertellen. Ook toen ik tijdens mijn carrière een mindere periode kende, is zij altijd achter me blijven staan. Iedereen weet dat ik het onder meer tijdens mijn eerste jaar bij Feyenoord moeilijk heb gehad, maar ik heb nooit opgegeven. Daarom zie ik de ze uitverkiezing als een beloning voor keihard werken." Koeman voelt minder vreugde over de uitverkiezing. „Ik gun het Ruben hoor, hij doet het goed en Oranje speelt met echte buitenspe lers. Dan hoort hij erbij. Maar wij hebben als Feyenoord sinds ik hier trainer ben voorafgaand aan inter lands altijd slechte resultaten ge haald. Het 0-1 verlies vorig seizoen thuis tegen NEC, de 2-2 tegen Hee renveen, de 0-3 nederlaag thuis te gen ADO Den Haag dit seizoen de 1-0 nederlaag bij Vitesse... Zo bekijk ik het. Kostas Lamprou die voor het Griekse elftal wordt uitge nodigd; dat is mooi voor hem maar die jongen is. toch even bezig met 'hoe laat moet ik vliegen'. Ik gun het ze, maar de statistieken spreken geen onwaarheden. Eerst spelen we zondag uit tegen FC Groningen. Dat is nu belangrijk." Koeman weet nog niet of hij in die wedstrijd weer kan rekenen op Joris Mathijsen. De verdediger is op de weg terug van een ham stringblessure en trainde vrijdag volledig mee met de groep. Ruben Schaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 119