buitenland |9 universiteit aanslag plegen Parlement wil niet besparen Turkije na aanval: Syrië maakt excuses Ophef in Griekenland over geheime rekeningen cheap.nl dagactie Koningshuis boos over schilderij Saakasjvili weigert eerder af te treden 3 dagen Veluwe incl. 3-gangen diner cheap.nl/dagactie 10900 0960 vrijdag 5 oktober 2012 slag lijken op de grote aanval op Columbine High School in de VS. Daar openden twee jonge man nen in 1999 het vuur op medescho lieren, waardoor twaalf studenten en een leraar stierven. De Spaanse verdachte beschouwde de aanslag plegers daar als helden. De politie heeft hem vijf maanden geleden in het vizier gekregen door zijn blog Daarin schreef hij over de Columbine-aanslag en zijn eenzaamheid op school. De Span jaard heeft vervolgens geprobeerd een wapen te kopen, maar hij kreeg daarvoor niet de vereiste ver gunning. De universiteit heeft: nooit dreig brieven van de verdachte ontvan gen en maakte gisteren voorts be kend dat de man daar niet heeft ge studeerd. Bij de universiteit van de Balearen zijn volgens de Dienst Uitvoering- Onderwijs voor zover bekend geen Nederlandse studenten inge schreven. STOCKHOLM - Het Zweedse ko ningshuis is verontwaardigd over een schilderij waarop te zien is hoe de koning pizza van het lichaam van een naakte vrouw eet terwijl de koningin een haken kruis van de vloer probeert te ver wijderen. „Er is een grens aan' wat te tolereren valt. Het schilderij „is kwetsend en kwaadaardig", liet het koningshuis weten. BRUSSEL - Het Europees Parlement wil niet fors besparen op de Euro pese begroting van volgend jaar. Een aantal door de EU-lidstaten gemaakte besparingen moet wor den teruggedraaid, zo bleek don derdag na een stemming in de daartoe bevoegde begrotingscom missie. De Europese Commissie wil dat de begroting van 2013 met 6,8 pro cent stijgt ten opzichte van dit jaar. De EU-lidstaten kwamen in juli overeen dat er niet meer dan 2,79 procent bij komt en stelden flinke besparingen voor. Het parle ment houdt echter vast aan meer geld voor bijvoorbeeld onderzoek en ontwikkeling. Ook wil het.Euro parlement meer geld voor onder meer programma's voor het mid den- en kleinbedrijf en voor bui tenlands beleid. Precieze cijfers kon een woordvoer der van het Europarlemént nog niet geven, maar waarschijnlijk ziet het parlement graag een begro ting die „op of iets boven" het voorstel van de commissie uit komt Als het parlement eind okto ber een definitief standpunt heeft ingenomen, beginnen de onder handelingen tussen het parlement en de lidstaten. Nederland is een van de landen die fors willen bezuinigingen op de Europese begroting. DAMASCUS - De Turkse vicepre- mier Besir Atalay heeft gisteren ge zegd dat Syrië de verantwoordelijk heid voor mortierbeschieting heeft erkend. Ook heeft het regi me volgens hem excuses aangebo den. Volgens Damascus was het 'een tragisch ongeluk'. Voordat de verontschuldigingen kwamen, had Turkije meerdere Sy rische doelen bestookt als vergel ding voor de granaatinslagen die vijf Turkse burgers het leven kostt- ten. Verscheidene Syrische militai ren kwamen in de nacht van woensdag op donderdag om het le ven door een Turkse artilleriebe schieting, meldde het Syrische Ob servatorium voor de Mensenrech ten. Het Turkse leger opende het vuur, nadat in een grensdorp do den vielen door uit Syrië afgevuur de granaten. Het parlement van Turkije heeft gisteren toestemming gegeven voor militair optreden tegen. Syrië. De aangenomen wet- maakt het mogelijk dat Turkije unilateraal, zonder dat zijn westerse of Arabi sche bondgenoten betrokken wor den, kan reageren op Syrische vij andelijkheden. „Turkije heeft geen belang bij een oorlog met Syrië. Maar Turkije be schermt zijn grenzen en zal wraak nemen als dat nódig is", verklaar de Ibrahim Kalin, de belangrijkste adviseur van premier Recep Tayyip Erdogan op Twitter. Turkije eiste gisteren dat de VN-Veiligheidsraad acties onder neemt tegen Damascus. Maar een ontwerpverklaring met een krach tige veroordeling aan het adres van Syrië is vooralsnog door Rusland tegengehouden. De Tweede Kamer vindt het het al lerbelangrijkste dat Navo-landen het hoofd koel houden nu Na- vo-partner Turkije en Syrië elkaar beschieten. pagina 10 en 11: Turkije hoopt op de Navo mms^mssassiim mmmmmmmsemm mmmmmwsms TBILISI - De machtsstrijd tussen de Georgische president Michail Saakasjvili en zijn zegevierende op ponent Bidzina Ivanisjvili duurt ook na de parlementsverkiezingen voort. Ondanks Ivanisjvili's oproep aan de president om op te stappen peinst Saakasjvili daar niet over en is donderdag in de aanval gegaan. - Volgens Saakasjvili is het verkie- J zingsprogramma Georgische Droom (GD) van Ivanisjvili onac- ceptabel en fundamenteel ver- keerd.. Hij stelde oppositie te gaan voeren en zijn partijgenoten heb ben kenbaar gemaakt onder geen beding op ministerieel niveau met toekomstige GD-ministers samen te willen werken. Ivanisjvili zei woensdag een dia loog met Saakasjvili aan te willen - gaan en dat hij geen politieke ulti matums wil stellen. per /toplocatie één superactie! ATHENE/DEN HAAG - In Grieken land is een crisis uitgebroken in het kabinet van premier Antonis Samaras. Aanleiding is de manier waarop oud-minister van Financi ën en leider van de socialistische partijPasok, Evangelos Venizelos, is omgegaan met informatie over 2.000 geheime rekeningen van Grieken bij een Zwitserse bank. Onder degenen met zo'n rekening zijn 36 toppolitici waaronder zes tien Pasok-bewindslieden, Kamer leden en burgemeesters. Venizelos had de informatie al sinds augus tus 2011 maar deed er niets mee. De regering-Samaras is van Pasok afhankelijk voor een parlementai re meerderheid. Pasok heeft 33 van de 178 zetels waarop de coalitie steunt. In het Griekse parlement zitten 300 vertegenwoordigers. Inmiddels heeft Yiannis Ragousis, partijsecretaris van Pasok en öud-minister, zijn partijlidmaat schap uit protest neergelegd. Vol gens hem heeft Pasok immoreel ge handeld door de Grieken zware fi nanciële offers te vragen terwijl er informatie was over 2.000 Grieken die hun vermogen stiekem in Zwit serland hadden geparkeerd. Venizelos beweert dat hij de infor matie over de 2.000 geheime reke ningen kreeg van Ioannis Diotis, secretaris van de financiële recher che. Die zou de gegevens hebben ontvangen van George Papacon- stantinou, tussen 2009 en 2011 mi nister van Financiën voor Pasok. Diotis zou Venizelos hebben ge zegd dat de informatie illegaal was verkregen en er dus, juridisch ge zien, niets mee te doen viel. De gegevens zijn voor zover nu be kend bij de bank HSBC gestolen door de computerdeskundige Her- ve Faldani. 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis parkeren ✓'lx 3-gangen diner In de bossen bij Garderen Charme Hotel Overbosch "Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website. von Hagens. Hij is al jaren spraakmakend vanwege tentoonstellingen waarbij hij lichamen van mensen laat zien doen. Naast deze beer is in Gossau ook een olifant te zien. foto Regina Kiihne/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9