Levensloopbestendig wonen wonen9 Zeven jaar strijd om gastenhuis vrijdag 5 oktober 2012 Niet eik tweede huisje staat in mondain Monte Carlo of in ongerept Varmland. tT] De meeste staan in eigen tuin. door Jan van Mullem Keuken B2 van Bulthaup is vormgege ven als een werkplaats. foto's PR Jullie is de vraag vast al eens gesteld: 'Zullen we ruilen? Ik jullie tweede huis, jullie ons eerste'. Joop Koopman: „Een mooi compliment, vinden wij. We zijn zelf ook heel tevreden over ons gastenverblijf In het verleden stond op deze plek een stal, waarin de toenmalige eigenaar kalkoenen hield. Onvoorstelbaar." Ook bij keukenmaker Bulthaup wordt al lan ger nagedacht over ditzelfde thema: de keu ken B2 is een concept dat feitelijk uit niets anders bestaat dan een werktafel met daarin gasfornuis en gootsteen en losse kast. Er wordt dus afscheid genomen van de vaste kas ten aan de wand met daarop een aanrecht- blad. Het enige wat natuurlijk moet gebeu ren, is het mooi wegwerken van de aansluitin gen voor water, afvoer en elektriciteit. Beide voorbeelden kenmerken de meer archi tectonische manier van denken over wonen. Ruimtes zelf worden als multifunctioneel be schouwd. Of zoals trendwatcher Li Edelkoort het een aantal jaren geleden aankondigde: we gaan 'nomadisch wonen'. Daarmee bedoelde ze dat we het normaler gaan vinden binnen ons eigen huis te verhuizen. Slapen in de keu ken, werken in de woonkamer: dat idee. Van zelfsprekend zal in de praktijk in verreweg de meeste gevallen de woonkamer nog steeds de woonkamer zijn, maar feit is wel dat we steeds flexibeler worden. Al is het maar door de opkomst van wat nu al het tweede scherm wordt genoemd: de tablet op onze schoot. Langzamerhand zullen we onze woningen dus steeds meer gaan inrichten met meubel stukken die multifunctioneel zijn. Denk dan onder meer aan de Edam van Montis, een poef die als salontafel kan worden gebruikt en bovendien beschikt over een lade waarin allerlei spullen kunnen worden opgeborgen. Dergelijke meubels voelen zich op meerdere plekken in huis thuis. En dat is wel zo gemak kelijk als je weet dat je een groot deel of zelfs de rest van je leven in hetzelfde huis zult wo- Reageren? wonen@wegener.nl Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl Gebruik de Edam van Montis als een flexibel meubel dat overal inzetbaar is. Bijvoorbeeld als salontafel of als poef. De kalkoenen hebben het veld geruimd voor mensen, voor gasten die bij jullie willen logeren op Doornikshof. „Inderdaad. Als je het zo zegt, klinkt het heel eenvou dig. Alsof de kalkoenenstal van de ene op de andere dag in een gastenverblijf is omgetoverd. Maar daar is een lange strijd met de gemeente aan voorafgegaan. Ruim zeven jaar heeft het geduurd, voordat de vergun ning is verleend. De gemeente heeft al die jaren ge- meend dat wij er zelf in wilden wonen, ter wijl wij steeds hebben benadrukt dat het een gastenverblijf zou wor den. Een bed Sc break fast voor mensen die bij ons willen logeren en genieten van de zeer fraaie omgeving. Pas na het maken van een 'beleidsnotitie bed en breakfast', waarvoor onze Doornikshof ove rigens als norm heeft gediend, én het aantre den van een burge meester die inzag.dat onze gemeente veel te bieden heeft en dat zij erbij is gebaat dat ande ren daarvan willen proeven, is de zaak in positieve zin gekeerd." NAMEN Joop Koopman (68), Ineke Zaalmink (55) BEROEPEN hij: gepensioneerd dieren arts, zij: management-assistent ziekenhuis WOONPLAATS Bemmel TWEEDE HUISJE sinds 2009: gastenverblijf (Doornikshof.nl) En begon de bouw. „Een zzp'er heeft de uitvoering op zich ge nomen, nadat drie aan geschreven aannemers geen interesse toon den. Toen ging het ze nog voor de wind! Het is houtskeletbouw, 'be kleed met platen. We wilden geen zware vrachtwagens met ste nen bij ons huis onder aan de dijk. Doorniks- hof, genoemd naar de Heerlijkheid Doornik en het kasteel waar het terrein vroeger deel van uit maakte, is een compleet ingericht gastenverblijf, met vide en spekstenen gaskachel. De landelijke uitstraling past bij de omgeving: onze.moestuin, bostuin, natuur tuin en boomgaard met noten- en fruitbomen. We ho pen dat type gast aan te spreken; natuurliefhebbers, wandelaars, mensen met oog voor duurzaamheid. Met gasten die de hele dag het licht laten branden, een uur onder de douche staan of zij die een half brood al na twee dagen in onze ton voor organisch afval depone ren, heb ik niet veel op. Zo ben ik niet opgevoed." Het riante gastenverblijf van Joop Koopman en Ineke Zaalmink. foto's Jasmijn Koopman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45