61 wonen m Ben van Ooijen - Duurzaam tuingeluk Te koop via www.tuingeluk.info/boekjes vrijdag 5 oktober 2012 is. We willen graag duurzaam leven, dus el ke stap in de goede richting is er één." Van Ooijen maakte zelf een opzetje voor een duurzaamheidsmeter. Daarin gaf hij cij fers aan verschillende aspecten die een pro duct al dan niet duurzaam maken. Bijvoor beeld de benodigde grondstoffen om het te maken en de energie die nodig is om het te leveren. Best een lastige klus, ontdekte hij. „Er moet ook nog worden bepaald of alle onderdelen even zwaar meetellen." Tv-tuinman Lodewijk Hoekstra,bijt zich ook vast in duurzaam tuinieren. Samen met collega Nico Wissing ontwikkelde hij een duurzame meetlat .en ze richtten sa men het merk NL Label op, speciaal voor het duurzaam vormgeven en inrichten van tuinen. Hun duurzame tuin is nog tot en met 7 oktober te zien op de Floriade. Van uit hun jarenlange ervaring met het ontwer pen van tuinen en het kiezen van de juiste materialen hebben Hoekstra en Wissing de Stichting Eerlijk Buitenleven opgericht. Hiermee willen ze professionals iii de groenbranche duurzamer laten werken en consumenten bewuster maken van milieu vriendelijke producten. Hoekstra: „De com binatie duurzaamheid en tuinieren klinkt logisch. Maar dat is een valkuil. Mensen pro beren in hun tuin de natuur onder contro le te houden. We gebruiken kunstmest en exotische planten. Dat komt onze ecologi sche footprint juist niet ten goede". Op www.eerlijkbuitenleven.nl proberen Hoekstra en Wissing de vakman en de con sument te inspireren tot het maken van een duurzame leefomgeving. „De keuzes die je moet maken, zijn best ingewikkeld. Hout met een FSC-label klinkt duurzaam, maar het blijft hout van oerbomen uit het buitenland. Wij proberen zoveel mogelijk tuinproducten te screenen, zodat de goede een duurzaamheidspaspoort krijgen." Duurzaam tuinieren kan volgens Wissing pas als er ook echt iets te kiezen valt „Als je weet welke materialen duurzaam zijn, dan kun je er concreet mee aan de slag. Op onze website geven we die keuze." Zoals Wissing en Hoekstra het beschrijven: 'Voor alles is een duurzaam alternatief Begin te denken in groen, in plaats van in stenen.' In die lijn past de visie van Van Ooijen ook: 'Duurzaamheid is net als uw tuin een stukje van u zelf. Het is gewoon uw gezon de verstand gebruiken." www.appeltern.nl www.eerlijkbuitenleven.nl www.tuingeluk.info www.nicowissing.com www.lodewijkhoekstra.nl Duurzaam en tuinieren gaan als vanzelf samen. Wie tuiniert, heeft respect voor de natuur. Of toch niet? Wie het écht goed wil doen, móét duurzaam tuinieren, door Suzanne Dijkstra Duurzaamheid is hot; op 10 ok tober wordt zelfs de Dag van de Duurzaamheid gehouden. We willen een schone, veili ge en prettige leefomgeving waarvan de volgende generaties ook nog kunnen genieten. Voor liefhebbers van het buitenleven is duurzaamheid heel vanzelfsprekend. „Mensen die graag tui nieren, zijn automatisch al met respect voor de natuur bezig", vertelt Ben van Ooijen. Hij is de oprichter van De Tui nen van Appeltern. Al wandelend langs de voorbeeldtuinen wijst Van Ooijen op milieuvriendelijke oplossingen. „Hier gebruiken we gerecy clede bestrating en bamboe; daar ligt oli- vijn, dat houdt fijnstof en C02 vast." Overal zijn creatieve oplossingen te zien. Soms met een knipoog, zoals het maken van een tuintje in een oude frisdrankfles. Volgens Van Ooijen is tuinieren niet iets om heel ingewikkeld over te doen. „Als mensen maximaal een derde van hun tuin hebben bestraat en de rest is groen, dan zijn ze al heel goed bezig." Wel er kent hij dat écht duurzaam tuinieren een stap verder is. „De duurzame tuin staat nog in de kinderschoenen. Dat komt om dat het over ingewikkelde materie gaat." Van Ooijen schreef onlangs een boekje over duurzaamheid in de tuin, Duurzaam tuingeluk. „Alles wat je kiest, neem je af van Moeder Natuur. De grondstoffen moeten worden bewerkt en vervoerd. Ook is het ingewikkeld om te ontdekken of iets echt recyclebaar of cradle to cradle Dakbeplanting, een voorbeeld van duurzaam materiaalgebruik, zorgt voor tie van het huis. chaduw en isola- fóto's PR AAN DE SLAG Voorwaarden voor een duurzame tuin: Een tuin mag niet te steenachtig worden. Beplanting zorgt voor minder C02, een betere waterregulatie en een gezonder leefmilieu. Kies duurzame bestrating. Bomen nemen C02 op, verticale tuinen en dakbeplanting zorgen voor schaduw en isolch tie van het huis. Zorg voor een goede voedingsbodem, maar probeer zoveel mogelijk uit te gaan van de bestaande situatie. Dus geen aan- of afvoer van grond. Wie op tijd schoffelt en schoonmaakt, hoeft geen bestrijdingsmiddelen te gebruiken. Zet eventueel natuurlijke vijanden in. Vraag je af bij elke aankoop of het duurzaam is gemaakt, lang meegaat en in hoeverre het kan worden gerecycled. Spring zuinig en bewust om met water. Vang regenwater op en zorg voor een goed door laatbare bodem en afwateringsmogelijkheden. Een eigen composthoop bevordert de natuurlijke kringloop in de tuin. Niet elk afgevallen blaadje hoeft meteen verwijderd te worden. Laat maaisel een tijdje lig gen, zodat het als voedsel wordt opgenomen. Bekijk altijd of zaken (bestrating, hout) kunnen worden hergebruikt. Kies voor vaste planten die niet bevattelijk zijn voor ziekten. Hoe meer beplanting, hoe beter. Kies voor duurzaam hout uit eigen land of werk met bamboe of composiethout. Lodewijk Hoekstra en Nico Wissing, samen oprichters van het merk NL Label, laten op de Floriade een duurzame tuin zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42