2 wonen vrijdag 5 oktober 2012 Huurwoningmarkt kent een schaarste aan woningen, maar de huurprijzen blijven stijgen Het gaat niet goed op de huurwoningmarkt. De schaarste van huurwonin gen neemt toe. Het aan bod aan woningen is in het derde kwartaal van 2012 met 6 procent ge daald. De huurprijzen daarentegen zijn met 6,8 procent gestegen. Een waar hoogte punt, zo blijkt uit onderzoek van Di rect Wonen. In het derde kwartaal waren vooral minder woningen te huur met een huurprijs vanaf 700 euro per maand. De gemiddelde kale huur prijs bedroeg afgelopen kwartaal 967 euro en is daarmee het hoogst. In Utrecht is de gemiddel de huurprijs het sterkst gestegen. Hier nam de stij ging toe, met 44 euro, naar 960 euro per maand. In Eindhoven kun je het beste een woning huren, hier betaal je 701 euro per maand. De onzekerheid wat betreft de poli tieke plannen voor de hypotheek renteaftrek en de overdrachtsbelas ting zorgen ervoor dat huurders in hun woningen blijven wonen. Als in 1907 de bouw van het eerste gemeentehuis van Koewacht aan de Dorpsstraat (nu Nieuwstraat) begint, is er schuin tegenover net een villa opgetrokken in rationalistische stijl; het woonhuis voor burgemeester Cy- riel Dierick en zijn vrouw (en naamgeefster van de villa) Mathilda Dierick-IJ- sebaert. Later blijft één van de dochters er wonen. In 1948 wordt Villa Ma thilda door de de gemeente Koewacht aangekocht om te dienen als ge meentehuis. Als de gemeente Koewacht bij de gemeentelijke herindeling in 1970 ophoudt te bestaan, verliest Villa Mathilda die functie weer. Starters realiseren zich dat woningen de afgelopen jaren veel betaalbaarder zijn geworden Zoals is voorspeld door de woning marktindicator, is het dieptepunt van de woningmarkt voorbij. Een groeiende groep kopers realiseert zich dat een huis Jcopen in 2012 een absolute 'must' is, om nog te profite ren van gunstige hypotheekvoor- waarden en betaalbare prijzen. Veel starters zijn op de NVM Open Huizen Dag van afgelopen septem ber geweest. Vooral door de voorde lige prijzen van koopwoningen. 'Wegwijs' gaf eerder deze week al aan dat de gemiddelde maandlasten van een koopwoning zelfs lager lig gen dan in 1999. Het consumentenvertrouwen in dè woningmarkt is licht gestegen. Er is een duidelijke toename te zien in het aantal woningverkopen. De groei is afhankelijk van de beper king in leencapaciteit en de lasten verzwaring die ontstaan uit de defi nitieve kabinetsplannen. Het aantal aangevraagde bezichtigin gen is de meest actuele indicator om de toestand op de woningmarkt in de gaten te houden. Consumenten kunnen door nieuwe site het einde van de rentevaste periode niet meer vergeten Is de rentevaste periode ongemerkt voorbijge gaan? Veel consumenten beseffen zich dit niet, of het besef komt veel te laat. Met de nieuwe site hypotheekreminder.nl is dat in een klik verholpen. Klanten kunnen op de si te een reminder instellen. Momen teel krijgen consumenten vlak voor het einde een overstapaanbieding van de huidige bank. Hierdoor kan vaak niet meer worden overgestapt omdat een gemiddeld overstap-pro- ces zo'n twee maanden in beslag neemt. Ook wordt dan een onnodig hoge rente betaald. Hypotheekre- minder.nl stuurt twee tijdi ge reminders (12 en 6 maanden voor het aflopen van de rentevaste perio de), en eventuele aanbie dingen, om over te stap pen wanneer besparen mogelijk is. Hierdoor wordt de consument ook bewust gemaakt van hun situatie. Dit is een van de doelen van hypo- theekreminder.nl. Ook streven zij naar een meer transparante en con currerende hypotheekmarkt. De overstap-aanbiedingen worden alleen gedaan als de consument kan besparen, na aftrek van alle bijko mende kosten. Het tweede en laatste gemeentehuis van Koewacht Fotografie: De villa op een oude an sicht en een portret van Mathilda (archief Terneuzen, archivaris Buijs- rogge; foto boven: Hans van Gorp en bordestrap (Camile Schelstrae- te); Voorzijde en tuin (Reham).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38