Eigenaar laat fiets eenzaam achter 82 Brussel: Centrale Borssele kan beter vrijdag Rode jurkmaat 44 De krant 6 weken voor 18 euro! PZC 1 vrijdag 5 oktober 2012 isiê door Ondine van der Vleuten Afgelopen weekend kon ik weer iets afstrepen van mijn lijstje 'moet je toch ééns in je leven meegemaakt hebben': waterskiën. Tien keer werd ik als een kanons kogel het water op geschoten, tien keer vloog ik twee seconden later van de skies af het water in. En hard! Sterren Springen was er niks bij. De zondag bracht ik be wegingloos in bed door, met om mijn nek en schouders een elek trisch warmtekussen dat ik toeval lig de week ervoor bij de Lidl had aangeschaft. Een aanschaf die met hoongelach ontvangen werd, maar nu zijn nut overtuigend be wees. Waterskiën kan ik dus nog steeds niet, maar: been there, do ne that. Zou ik nog iets te wensen over hebben, als ik oud en der dagen zat ben? Vandaag, Nationale Oude- rendag, worden duizend en één wensen van ouderen vervuld. Zo als: een rode jurk, maat 44, om de tango in te dansen. Naar de ster renhemel kijken. Een rondvlucht maken in een sportvliegtuig. Op www.nationaleouderendag.nl COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 011.8- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt yan abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen-prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-majl adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met-automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PSi Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaatrorevuldfe om met persoonsgegevens. In procent van de fietsachterlaters wil zijn of haar fiets niet meer vanwege de slechte staat van het rijwiel. staan de activiteiten per regio ge noemd. In het sterk vergrijsde Zeeland - dacht ik - zouden zo on geveer op elke hoek wel bolussen worden uitgedeeld, of kantklosde monstraties zijn, nietwaar? Niet waar. He-le-maal niks is er ge organiseerd. Maar dat hoeft ook niet! We gaan het gewoon zelf doen. Het enige wat je nodig hebt, is een oudere, en een wens. Die oudere moet u zelf zoeken, de wensen staan op de website. Héél gewone wensen, zoals: Bloemenplukken in een akkerrand, of appels bij de boer. Naar de markt. Fa milie en vrienden bezoeken die ver weg wonen. Wandelen in een mooie tuin. Een avondje film, toneel of muziek. Nog één keer je oude huis bezoeken. Museumbezoek. Haar opsteken. Naar de stad. Duofietsen. Een ijsje eten. Het graf van dierbare overledenen bezoe ken. Op een bankje zitten in het bos. Zien hoe bonbons gemaakt worden. Naar de donkere duinen. Een gebraden kip, helemaal voor jezelf alleen. Waterskiën stond er niet bij. Gelukkig. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Op stations worden elk jaar honderden fietsen achterge laten. Niemand die er nog naar omkijkt. Gisteren werd een onderzoek gepresen teerd over 'weesfietsen'. door Cornelleke Blok Ruim tweehonderd fiet sen staan rijendik op gesteld bij de Algeme ne Eiets Afhandel Cen trale (Afac) in Goes. Heren- en damesmodellen waar je - na reparatie - nog makkelijk een paar jaar op zou kunnen rijden. Sommige glimmen zelfs een beet je. Toch bleven deze tweewielers maandenlang staan bij het station in Goes, zonder dat iemand ze aan raakte. „Hoe is het mogelijk dat mensen die fietsen achterlaten hè?" zegt bedrijfsleider Jan-Kees Karelse. Ook op het station van Vlissingen en het busstation in Terneuzen blijven regelmatig fietsen staan. De gemeenten houden zo nu en dan een opruimactie, slaan de fiet sen enkele maanden op en zoeken er een ander doel voor. In Vlissin gen gaan de fietsen bijvoorbeeld naar Orionis Walcheren. Met de Afac - die in maart geo pend is - denkt de gemeente Goes de oplossing gevonden te hebben voor de 'weesfietsen' en fietswrak ken, die fietsparkeerplaatsen bij het station bezet houden en zor gen voor een rommelig aanzicht van het Stationsplein. De toezicht houders van de gemeente plakken een sticker op fietsen die niet in de stalling staan of lange tijd niet van hun plaats gehaald worden. Gelabelde fietsen die na vier we ken nog onaangeroerd zijn, wor den verwijderd en naar de Afac ge bracht. Daar wordt via een chip ge controleerd of de fietsen gestolen zijn. „We plaatsen foto's op inter net. Mensen hebben twaalf weken de tijd om ze op te halen. Ze moe ten met een sleutel, aankoopbon of framenummer bewijzen dat ze eigenaar zijn en tien euro beta len", legt Karelse uit. Het frappante is: slechts een enke ling komt z'n fiets ophalen, „Van de laatste lading met negentig fiet sen zijn er drie opgehaald", zegt werkmeester Henk van Tilborg. Hij denkt dat de fietsen van stu denten zijn die elders in het land een opleiding volgen. „Zij komen misschien maar eens per twee maanden naar Zeeland. Heel soms krijgt Van Tilborg wel eens veront waardigde reacties van fietseigena- ren. „Zeker als ze een tientje moe ten betalen zijn ze wel eens boos. Maar ja, als ze de fiets netjes in de vakken zetten, worden ze als het goed is niet weggehaald." Volgens Karelse heeft de Afac al leen maar voordelen. „De rommel bij het station wordt opgeruimd. Jongeren die in het Nijverheidscen trum werken, kunnen arbeidsrit me, ervaring en kennis opdoen door van twee of drie oude fietsen één nieuwe te maken." Goesena- ren met een laag inkomen mogen bovendien een fiets komen uitzoe ken bij Afac. „We krijgen ook wel eens telefoontjes van particulieren die hier een goedkope fiets willen halen. Maar zij moeten toch echt naar de fietswinkel." Fiets verloren of gestolen? Kijk op www.goes.nl/afac. Henk van Tilborg (links) en Jan-Kees Karelse van de Algemene Fiets Afhandel Centrale in Goes, foto Willem Mieras BRUSSEL - Bij de kerncentrale van Borssele is er ruimte voor verbete ringen. Dat stelde Europees Com missaris Günther Oettinger van Energie donderdag in Brussel. Oettinger presenteerde zijn aanbe velingen om de ruim 140 Europese nucleaire installaties beter te be schermen tegen extreme gebeurte nissen, zoals een overstroming, aardbeving of een neerstortend vliegtuig. Ook in Nederland moet er het een en ander worden aange past, concludeert de commissaris. Maar "hij noemde de situatie in Borssele 'niet slecht: Minister Maxime Verhagen (Ener gie) wijst erop dat Borssele goed door de stresstest is gekomen. De bewindsman nam contact op met Oettinger vanwege de vele reacties die deze week in Nederland los kwamen voordat het EU-rapport verscheen. Hij kreeg toen de beves tiging dat Borssele tot de veiligste kerncentrales in Europa hoort. Geen enkele Europese kernreactor moet onmiddellijk worden geslo ten, maar wel zijn bijna overal ver beteringen nodig, luidde de alge- mene conclusie van Oettinger. Het veiligheidsniveau is overal goed. Alle centrales waren de afgelopen tijd onderworpen aan een stress test, die er kwam na de kernramp in het Japanse Fukushima. Op drie punten van de test komt Borssele minder uit de bus: de vei ligheid bij aardbevingen, overstro mingen en bij extreme winterse omstandigheden waardoor leidin gen kunnen bevriezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2