281 sport Recreanten en fans zijn succes achter de Kustmarathon 14 jpif Wandelaars beginnen in de mist Paardekooper helpt bij een lek bandje Parkoers en doorkomsttijden KUSTMARATHONWEER vrijdag 5 oktober 2012 Als zaterdag om 12.00 uur in Burgh het startschot klinkt dan is de Kustmarathon toe aan z'n tiende editie. Het is een prachtig evenement ge worden. Toch zijn er mensen die moeite hebben met de groei van de Kustmara thon. Ze willen zo veel mogelijk bij het oude houden. Het gaat dan met name om de ontwik keling van de marathon. Er wordt geklaagd over de deelname van sterke buitenlanders. Dit jaar 'dreigde' een ongekend hoog aan tal van wel vier sterke buitenlan ders van start te gaan: de Algerijn Athamna (winnaar in 2010), de Pool Bartkiewckz, de Marokkaan El Barouki en de Keniaan Kipro- tich. Door de komst van 'de vreem delingen' zouden lopers die de Kustmarathon hebben groot ge maakt (lees Zeeuwen en Nederlan ders) worden ondergesneeuwd. De organisatie werkt volgens hen deze ontwikkeling in de hand. Zij deelt de wildcards uit waarmee de buitenlanders kunnen starten. Die melden zich overigens zelf en wor den niet door de organisatie be taald. Het verwijt is kortzichtig en niet in overeenstemming met de Zeeuwse gastvrijheid. Niet alleen buitenlanders krijgen wildcards. De Zeeuwen Remy Vasseur en Martijn de Kok kregen er ook een. Maar wat belangrijker is, het zijn door Koen de Vries niet de zogenaamde toppers die de Kustmarathon groot maken of hebben groot gemaakt. Allereerst hebben honderden vrijwilligers dat gedaan, met Lein en Lenie Lie- vense op de eerste rij. Vervolgens zijn het de vele deelnemende recre anten, hun familie, hun suppor ters, de honderden vrijwilligers, de muzikanten langs het parkoers, de sponsors en al die anderen die de lange optocht van lopers het aan schouwen waard vinden. De snel le jongens en meisjes zorgen voor een kersje op een toch al overheer lijke taart. De toppers worden luid ruchtig aangemoedigd als ze voor bij komen, maar dan kijkt het pu bliek al snel weer de andere kant- op. In afwachting van de beste Zeeuwen, die hun eigen strijd strij den, maar toch vooral van hun ei gen helden. Ze wachten op opa van 58 die zijn eerste marathon loopt. Op de overbuurman die het ondanks een versleten knie toch probeert. Op het vriendinnetje van de oudste zoon. Op de verre neef uit het Limburgse Velden, die samen met 35 dorpsgenoten mee doet. Dat is het mooie van de Kust marathon: iedereen is een held. Er komen alleen een paar buitenland se helden bij. Welkom in Zeeland. door Maurice Steketee MIDDELBURG - De mountainbike- marathon is niet meer weg te den ken in het Kustmarathonwèekend. De tocht van Zoutelande naar Burgh-Haamstede, die in 2007 voor het eerst werd verreden, wordt elk jaar populairder. Wie wil er nou met zijn mountain bike over het strand rijden, vroeg ook Daniël Paardekooper zich in eerste instantie af. Maar na ver schillende gesprekken met Leen Schoe, die opperde om de Kustma rathon ook eens op de fiets af te leggen, raakte de inwoner van Oostkapelle overtuigd van het plan. Sinds 2007 zit Paardekooper in dé organisatie en daar heeft hij nog geen seconde spijt van gehad. Samen met andere vrijwilligers van mountainbikevereniging X-tre- me zorgen ze voor een tiptop par koers, inclusief verzorging onder weg. „Elk jaar komt er meer pu bliek en hebben we meer deelne mers. Het is geweldig om dit te mogen organiseren, al gaat er wel veel werk inzitten. Zeker in de laat ste weken." Bijna de hele familie Paardekooper is inmiddels bij de mountainbike- tocht van Zoutelande naar Burgh- Haamstede betrokken. „Drie broers en m'n zusje fietsen elk jaar mee. En m'n vader en moeder en een andere zus staan als verkeersre gelaar langs de kant. Je merkt bij veel deelnemers dat heel de fami lie wordt opgetrommeld en dat maakt dit evenement zo uniek." Paardekooper zit niet alleen in de organisatie, hij fietst ook zelf elk jaar mee. „Ik rijd mee als begelei der. Als iemand een lek bandje heeft of een ketting loopt d'r af, help ik. De editie van 2011 is me het meest bijgebleven. Toen was het 's ochtends nog mistig in Zou telande en trok een lang lint van 750 mountainbikers door de dui nen, een prachtig gezicht In 2010 was het veruit het zwaarst. Het was hoog water in Vrouwenpolder en veel deelnemers moesten van de fiets omdat het zand zacht was. Het strand is echt heel slecht voor je materiaal. Ik heb zelf een specia le fiets voor de Kustmarathon ge kocht. Voor veertig euro op de kop getikt op het dorp. Een goeie mountainbike moet je niet aan de Zeeuwse elementen blootstellen." II; Burgh-Haamstede;M - Tin duintoppénV^K trappen 7é%| O Zoutelande 40 km 42,195 km Hoogteverschil route Kop van Schouwen Hoge Hil Domburg duinen Westkapelle - j ZouteMnde Roggenplaat Oosterscheldekering Neeltje Jans I duinen Oostkapelle Waterland Neeltje jans strand Vrouwenpolder - Oostkapelle afstand in km 7,5 10 12,5 15 17,5 20 22,5 25 27,5 30 32,5 35 37,5 40 42,5 Programma VRIJDAG Ladóesram Start: 18.00 uur Plaats: Zoutelande Aantal deelnemers: 1150 ZATERDAG Mountainbike Start: 7.30 uur Plaats: Zoutelande Aantal deelnemers: 1000 Marathon Start: 12.00 uur Plaats: Burgh-Haamstede Aantal deelnemers: 2000 (vervolg zaterdag) Minimarathon Start: 13.00 uur Plaats: Zoutelande Aantal deelnemers: geen limiet Dikkebandenrace Start: 13.00 uur Plaats: Burgh-Haamstede Aantal deelnemers: geen limiet ZONDAG Wandelmarathon Start: 8.00 uur Plaats: Burgh-Haamstede Aantal deelnemers: 3500 - sm «as saemmtwmmmwmm sshh ss ma VROUWENPOLDER - Tijdens de Kust marathon zal het zaterdag droog en niet al te winderig zijn. Dat voorspelt weerman Peter Walra ven. Het wolkendek, zo meent de inwoner van Vrouwenpolder bo vendien, zal gedurende de dag openbreken. En de temperatuur wordt veertien graden. Het wordt dus een andere Kustma rathon dan in 2010, toen het stormde en de hardlopers omver werden geblazen, en 2011, toen het tropisch heet was. Walraven blijft erbij dat het vanavond tijdens de Ladiesrun kan gaan regenen in Zoutelande. Zondagochtend, als de wandelaars Burgh achter zich laten, zou het wel eens een beetje nevelig kun nen zijn. door Peter Walraven, www.meteowallie.nl RIJDAG-5 OKTOBER- O ZATERDAG 6'OKTOBERï ZON DAG^OKTOBER^®!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28