io| oorlog syrië 'Niemand wil oorlog, Turkije en Syrië staan op de rand van een oorlog. Wat zou het betekenen als het conflict daadwerkelijk compleet escaleert? Voor de Navo, waarvan Turkije al decennia lang lid is, voor de Verenigde Staten, voor Nederland? vrijdag 5 oktober 2012 Turkij e hoopt op door Joost Bosman Gisteren heeft Tur kije opnieuw het vuur geopend op doelen in de noord-Syrische re gio Tal Abyad, na dat artillerievuur vanaf Syrische zij de woensdag aan vijf Turken (in Turkije zelf) het leven kostte. An kara is des duivels. Het is niet het eerste incident, maar wel het ern stigste tot nu toe. Afgelopen zo mer haalden de Syrische strijd krachten nog een Turkse straalja ger uit de lucht, volgens Damascus boven 'Syrische territoriale wate ren'. Nu het zoveelste nare voorval zich voordoet, is Turkije het zat en bijt het voor het eerst in de al acht- tien maanden durende burgeroor log in Syrië van zich af Gisteren stemde het Turkse parlement in met een wet die het leger toestaat Syrië binnen te vallen 'als dat noodzakelijk wordt geacht'. Waarom laat Syrië artilleriegrana ten bij tijd en wijle neerkomen op Turks grondgebied? Niet zeker is of dat met opzet ge beurt. Volgens de BBC proberen Syrische regeringstroepen, trouw aan president Bashar al-Assad, mo menteel bevoorradingsroutes af te snijden door de grenspost bij Tal Abyad (op zo'n 10 kilometer van Turkije) terug te veroveren op de rebellen, die de plaats vorige maand innamen. Mogelijk zijn er daarbij 'afzwaaiers' geweest, die een Turks dorp hebben getroffen. Niet uit te sluiten valt echter dat Syrische rebellen schuldig zijn aan het incident: door een raket op Turkije af te schieten, zou het Syri sche verzet Ankara misschien wil len provoceren Syrië binnen te val len om zo hulp te krijgen in de strijd tegen Assad. Ook is er het verhaal dat de troe pen van Assad Turkije (een voor- mallige bondgenoot) willen straf fen voor het 'verraad' aan Damas cus en het opvangen van rebellen. Die bestrijden vanaf Turks grond gebied het Syrische regime. Mocht het op een totale oorlog uit draaien, wat houdt dat dan in voor de Navo? Turkije is immers al decen nia lang een trouw lid van het bond genootschap? Artikel 5 van het handvest van de In het geval Syrië-Turkije is er een vage situatie rond artikel 5 van de Navo Navo zegt dat een aanval op één van de Navo-leden een aanval op allen is. Dat betekent: het aangeval len slachtoffer moet militair wor den gesteund door de andere lid staten. Artikel 5 trad bijvoorbeeld in werking na de aanslagen van 11 september 2001 in New York en Washington. Het probleem was toen echter, dat er geen concrete vijand was in de vorm van een land. Wel hielpen Navo-bondgeno- ten de VS bij het binnenvallen van Afghanistan in oktober 2001. Conflictgebieden Syrië l Conflictgebieden Grensposten in handen rebellen TURKIJE Al Qamishli Jarabulus AlSalama m. Tal Abyad JORDANIË 50 km infographic CN I bron U.S. Department of State Geldt artikel 5 ook in het geval van Turkije en Syrië? Dat hangt er vanaf Artikel 5 doet alleen dan opgeld, wanneer een Navo-lidstaat wordt aangevallen. Als het zelf de aanval kiest, geldt het niet. Maar in het conflict tussen Turkije en Syrië bestaat er een schimmige situatie. Mocht Turkije uiteindelijk Syrië binnenvallen, dan lijkt arti kel 5 dus niet van kracht Maar mo gelijk redeneren Ankara en de Navo dat Syrië al zoveel provoca ties aan het adres van Turkije heeft uitgevoerd, dat het gewoon om zelfverdediging gaat. De Navo is gisteren op verzoek van Turkije al voor een spoedzit ting in Brussel bijeengekomen. De alliantie liet daarna in een verkla ring weten Turkije te steunen en ze 'eist een onmiddellijk einde aan de agressieve daden tegen een bondgenoot'. En hoewel Navo-baas Anders Fogh Rasmussen herhaaldelijk heeft gezegd dat het bondgenoot schap geen intentie heeft om in Sy rië te interveniëren, staat de Navo wel klaar om Turkije te verdedi gen als het nodig is. Wat betekent een eventuele oorlog voor de Verenigde Staten, eveneens lid van de Navo? Het lijkt beslist niet waarschijnlijk dat Amerika zich in het Syrische conflict zal mengen, ook niet als Turkije ten strijde trekt tegen de zuiderbuur. Vorig jaar hebben de laatste Amerikaanse troepen Irak verlaten en volgend jaar trekken ze zich terug uit Afghanistan. Bo vendien zijn er in november presi dentsverkiezingen in de Verenigde Staten. President Barack Obama, noch zijn tegenstander Mitt Rom- ney zal zich opnieuw in een wes pennest willen steken in het Mid den-Oosten. Electoraal niet aan trekkelijk. Washington staat wel achter Turkije, zo liet minister Hil lary Clinton van Buitenlandse Za ken gisteren met zoveel woorden weten. Dus achter de schermen, fi nancieel en met militair materieel, zullen de VS Turkije in geval van oorlog wel steunen. Al was het maar om van Assad "af te komen. Wat zou oorlog tussen Turkije en Sy rië betekenen voor Nederland, ook een Navo-lid? Wordt artikel 5 van het Na- vo-handvest in stelling gebracht, dan is Nederland formeel in oor log met Syrië. Maar dan moet de Navo uitdrukkelijk bepalen dat Sy rië Turkije heeft aangevallen en Turkije handelt uit zelfverdedi ging. En die situatie is (zie boven) nu juist behoorlijk vaag. Turkije bombardeert over de Syrische grens, maar niemand zit op een echte oorlog te wachten. Ankara niet, Europa niet en de VS al helemaal niet. „Turkije redt zijn gezicht en daar blijft het bij." door Jessica Maas Savasahayir, twittert Tur kije. Ofwel: 'Nee tegen Oorlog'. Voor het parle mentsgebouw in Ankara staan demonstranten met span doeken die dezelfde tekst tonen. Ze zijn ook te zien in het centrum van Istanbul. De demonstranten staan niet alleen. Ook Ibrahim Ka- lin, adviseur van premier Recep Tayyip Erdogan, tweet dat Ankara niet uit is op een oorlog met de bu ren. Maar de verhoudingen tussen An kara en Damascus staan op scherp. Turkije kan de Syrische

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10