In Brussel te veel grote gezinnen' Butler ha< 81 buitenland Turkije beschiet Syrië Italiaan beklim Speciale aanbieding 24 maanden *50% knrtii in Jw/O VAVJI Lil ■y op een abonnement én een Samsung ACË t.w.v. 299, Dodental moord studenten Nigeria stijgt - r Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc donderdag 4 oktober 2012 ANKARA - Turkije heeft gisteren doelen in Syrië onder vuur geno men, als vergelding voor de be schieting van de Turkse grens plaats Akqakale. De Turkse rege ring heeft dat bekendgemaakt. Gisteren kwamen in Ak^akale vijf mensen, waaronder een moeder en twee kinderen, om door grana ten die in Syrië waren afgevuurd. Het was de derde keer dat grana ten uit Syrië in Turkije terechtkwa men, maar de eerste keer dat daar bij doden vielen. Er vielen negen gewonden. De voorheen goede relatie tussen Turkije en Syrië heeft het laatste jaar te lijden gehad onder geweld. In juni schoot de Syrische luchtaf weer een Turks militair straalvlieg tuig uit de lucht, waardoor twee vliegers omkwamen. In november vorig jaar schoten Syrische militai ren op Turkse pelgrims die door Syrië trokken. In de Syrische stad Aleppo vielen gisteren door een serie aanslagen tientallen doden en gewonden. Volgens de Syrische staatstelevisie ontploften vijf bommen bij het Saadallah al-Jabiri plein en een zes de enkele honderden meters ver derop. De autoriteiten meldden eerder dat 27 mensen omkwamen en 72 gewond raakten doordat drie autobommen ontploften. Het Syri sche Observatorium voor Mensen rechten meldde vanuit Beiroet dat er doden vielen en honderd ge wonden. Op de televisie waren beelden van lichamen te zien die uit de puinhopen van een gebouw werden gehaald. Belgische hoofdstad groeit met 17.000 mensen per jaar Burgemeester Thielemans van Brussel vindt dat er te veel grote gezinnen in zijn stad wonen. Volgens de statistieken heeft hij geen gelijk. door onze correspondent Eric Bracke Geboortebeperking moet bespreekbaar zijn. Zo veel mogelijk kinderen hebben is onverant woord." Met deze uitspraken heeft de Brusselse burgemeester Freddy Thielemans een rel veroorzaakt. Het liberale Brusselse parlements lid Alain Destexhe stelde dat de zinnen als extreemrechts zouden zijn gebrandmerkt als hij ze had uitgesproken. Zijn socialistische collega Philippe Moureaux was ook niet blij. „In een vrije samenleving is een kind krijgen een recht en een rijkdom waarover niet onderhandeld wordt." Minister Joëlle Milquet (Binnen landse Zaken, christendemocra ten) noemde de stellingen van Thielemans 'ongelooflijk'. Thielemans zelf beklemtoonde dat hij geen bevolkingsgroepen of reli gies op het oog heeft. „Het pro bleem vind je zowel bij islamiti sche als joodse gezinnen, zelfs bij de christenen, aldus zijn woord voerder. „Maar het is een feit: we hebben in Brussel veel gezinnen met zeven, acht kinderen. Die vra gen een sociale woning maar die bestaan gewoon niet." Demograaf Patrick Deboosere vraagt zich af op welke cijfers Thie lemans zich baseert De statistie ken tonen aan dat het aantal kroostrijke gezinnen dalende is in Brussel. In 2000 telde de Belgische hoofdstad 0,6 procent gezinnen die met acht personen of meer on der één dak woonden. In 2010 was dat 0,4 procent. In deze cijfers zijn ook de inwonende grootouders of ooms en tantes meegerekend. Volgens Deboosere is de bevol kingsgroei in Brussel toe te schrij ven aan de vele jonge gezinnen met een gemiddeld kindertal van 2,1. De verwachting is dat de Brusselse bevolking van 1,1 miljoen inwo ners nu, de komende tien jaar met een kwart zal stijgen. „Dat is uniek in Europa, maar geen verrassing", aldus Deboosere. „Maar het blijft een prognose en de migratie en de economie zijn daarbij moeilijk te voorspellen factoren." Brussel heeft de jongste bevolking van het land, waardoor de geboor ten de sterfgevallen overtreffen en vodafone MG 'ilIG 07:21 ï-inchlIHI TFT I Android display I duizenden Apps Vodafone Voordeel Web Min SMS Internet Normaal 60 40 200 Mb €30.- 120 80 200 Mb €35,- 180 120 300 Mb €40,- Actieprijs €15,- €17,50 €20,- Kijk op de website voor meer gratis toestellen met identieke aanbiedingen! er jaarlijks een natuurlijke aan groei is van ruim 5.000 inwoners. Migranten zijn goed voor 12.000 extra Brusselaars per jaar. Een be langrijke groep komt uit Neder land en Frankrijk. Net als de mi granten uit de andere EU-landen komen zij naar Brussel om te wer ken. Met de uitbreiding van de EU is Brussel een groeipool geworden die buitenlandse bedrijven, lobby groepen en journalisten aantrekt. Daarnaast zijn er de asielzoekers en migranten uit met name Afrika en het Midden-Oosten. De echte uitdaging in Brussel is niet de gezinsgrootte, maar dege lijk onderwijs en betaalbare wo ningen voor iedereen. Schoolklas sen in Brussel kennen een veeltali ge samenstelling, die extra begelei ding vraagt. Maar onderwijs is de verantwoordelijk van de Vlaamse en Franstalige gemeenschap en bei de deelregeringen komen er niet toe om voor Brussel een gezamen lijk plan uit te werken. Veel jonge ren maken bovendien hun middel baar onderwijs niet af Daardoor hebben ze minder kansen op de Brusselse arbeidsmarkt, die gedo mineerd wordt door de diensten sector. Tegelijk kent Brussel een bijzonder laag percentage aan so ciale woningen, terwijl de huur prijzen op de vrije markt snel stij gen. Anders dan in Nederland be staan in België geen huursubsidies. QLjVA LE'IV?* 0 A' M e KANO - Bij een moordpartij in het overwegende islamitische noorden van Nigeria zijn meer studenten omgekomen dan eerst werd ge dacht. Een woordvoerder van de technische hogeschool in de afgele gen stad Mubi zei woensdag dat het dodental is opgelopen zeker 40. Eerder sprak de school van 26 doden. Gewapende mannen sne den de slachtoffers in de nacht van maandag op dinsdag de keel door of schoten ze dood in een studen tenwooncomplex. Volgens media in het West-Afrikaanse land zou de radicaalislamitische sekte Boko Haram achter de aanslag zitten. Circus vergeet krokodil Een rondreizend circusgezelschap heeft in de Tsjechische stad Klad- no zijn krokodil vergeten. Het rep tiel loerde op de stoep van een straat naar een voorbijganger, die snel de politie belde. Die traceerde de krokodil vervolgens in een struikje, meldde de krant Pravo gis teren op zijn website. Het circus was vorige week naar Duitsland vertrokken. Het gezelschap wordt mogelijk vervolgd voor nalatigheid en dierverwaarlozing. ROME - Een Italiaanse man heeft de koepel van de Sint Pieter in het Vati- caan beklommen uit protest tegen de Italiaanse premier Mario Monti en de Europese Unie. Marcello Di Fi- VATICAANSTAD - De butler van de paus had circa duizend belangwek kende documenten in huis die hij had gestolen van de paus. Dat heeft een politiefunctionaris giste ren gezegd bij de strafzaak tegen de butler. De paperassen zijn zo wel kopieën als originele documen ten, waarvan een deel gecodeerd. Sommige waren persoonlijke cor respondentie tussen paus Benedic- tus XVI en kardinalen en politici. Van enkele papieren had de paus hem gevraagd om die te vernieti gen, aldus de politie. Bij huiszoe king op 23 mei bleken de docu menten verstopt tussen andere pa pieren. „U begrijpt dat we ons on gemakkelijk voelden toen we de BISJKEK Rellen bij Kirgizische regeringsgebouwen Een demonstratie tegen de Kirgizi sche regering is gisteren uitgelo pen op rellen. Betogers raakten slaags met de politie en probeer den overheidsgebouwen in de hoofdstad Bisjkek binnen te drin gen. Politieagenten zetten honden en rookbommen in om onder ande re het parlementsgebouw te be schermen. De circa duizend de monstranten eisten onder meer het aftreden van de premier en na tionalisatie van een goudmijn. f Shop Mus* She Market Web Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf C 7,50 en altijd in combinatie met een toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt. Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8