Tragel Zorg wacht omslag S\ edmeei is een succes Gewonde bij steekpartij in woning in Terneuzen Hap, slik, weg ZEEUWS-VLAANDEREN Dethon draagt Administratiekantoor Terneuzen over aan Van der Meijden DONDERDAG 4 oktober 2012 Bezuiniging van 2,2 miljoen in 2013 Drugsdiscussie is weer terug bij af 18 en 19 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Tragel Zorg moet vol gend jaar acht procent, oftewel 2,2 miljoen euro, bezuinigen. Jan Stel wagen, voorzitter van de Raad van Bestuur van de grootste Zeeuws- Vlaamse instelling voor gehandi captenzorg, voorziet dat dit een voorbode is van meer veranderin gen. De rijksoverheid zint op nieu we ingrepen om de zorgkosten in de hand te houden. Hoeveel veranderingen ook op sta pel staan, Stelwagen wil voor alles voorkomen dat cliënten daar - al te veel - last van krijgen. De bezui niging in 2013 bestaat voor een niet onbelangrijk deel uit een kor ting op vervoerskosten van cliën ten, op het vervoer van huis naar de dagbesteding en terug. De rijks bijdrage wordt gehalveerd tot 7,5 ton. Tragel Zorg wil dit opvangen door de dagbesteding zo mogelijk te centraliseren in Terneuzen (De Dagboom), Hulst (De Leest/Eeckenstein) en Oostburg. Veel vervoersbewegingen verval len dan. Stelwagen: „We willen dit langzaamaan doorvoeren." De halvering van de vervoerskos ten komt hard aan, en dat geldt ook voor het intrekken van de Age- ma-gelden, vernoemd naar PW- Kamerlid Fleur Agema. De PW kreeg het als gedoogpartij van het in april gevallen kabinet-Rutte 1 (WD/CDA) voor elkaar dat er dit jaar extra geld kwam voor 'meer handen aan het bed'. Die verdwijnen alweer per 1 janua ri, wat voor Tragel Zorg betekent dat dertig van de ruim 550 voltijd se arbeidsplaatsen komen te verval len. Stelwagen spreekt van een 'zig- zag-beleid', maar hij beseft dat hij het ermee moet doen. Het verlies aan arbeidsplaatsen is volgens hem bij Tragel Zorg op te vangen via natuurlijk verloop. „We zullen de zorg hier en daar wel anders moeten organiseren." Meer structurele veranderingen ko men eraan. De gehandicaptenzorg wordt, evenals onder meer de ver pleeghuiszorg, bekostigd uit de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). De AWBZ-uitgaven stijgen jaarlijks met zes procent. Met een economische groei in Ne derland van amper één procent is dat niet vol te houden, vindt de rijksoverheid. Stelwagen weet dat dit voor de ge handicaptenzorg alvast betekent dat cliënten met een lichte handi cap vanaf 1 januari niet meer in aanmerking komen voor huisves ting bij instellingen. Zij moeten zelfstandig (blijven) wonen en op termijn bij de gemeenten voor zorg aankloppen. „Heel groot is die groep overigens niet bij ons", geeft Stelwagen aan. Het recht op AWBZ-zorg zal echter de komen de jaren verder worden ingeperkt, is de verwachting. Een omslag in de zorg lijkt onver mijdelijk om de stijgende kosten in de hand te houden. Van verstan delijk gehandicapten zal, zoals ook in de ouderenzorg, meer en meer worden verlangd dat zij zoveel mo gelijk zelf (blijven) doen, al dan niet met hulp van familie, beken den en vrijwilligers. „Samen red- zaam", vat Stelwagen de nieuwe opzet samen, die hij voorzichtig, stapsgewijs, wil realiseren. „Maar dit kan niet bij alle cliënten", waar schuwt hij alvast. WIIHIIIHIIIII SMMSI BMHMHBSHBHHKHSSSK HULST - De deelnemende bedrijven aan de tweede Speedmeet in het Hulster stadhuis waren dinsdag avond na afloop tevreden over de eerste resultaten. Ongeveer twee honderd werkzoekenden en 'baan- veranderaars' toonden belangstel ling. De 10-minutengesprekken heb ben een flink aantal afspraken opge leverd voor een vervolggesprek. Bij zonder aan deze Speedmeet was dat er veel aandacht was voor het werken over de grens. Uitzendbu reaus uit België hadden gerichte va catures van bedrijven in de regio's Waasland en Gent. verdubbeld tot 38.000 ton en, vertelt bedrijfsleider re gio Zeeuws-Vlaanderen Peter Cappon, 'op termijn, over pakweg acht jaar, wacht nog een uitbreiding tot zestig- a zeventigduizend ton'. Granen uit heel Zeeuws-Vlaan deren zullen er dan worden opgeslagen. De nieuwbouw, waarvan de loodsen niet hoger worden dan zeventien meter, moet juli volgend jaar al gereed zijn. „Voor de oogst van het wintergerst begint", aldus Cappon. De forse investering maakt het mogelijk gra nen (nog) beter te bewaren en de logistiek, de vervoers stromen, optimaal te regelen. Het grote voordeel van de Axelse Sassing is de ligging aan het Zijkanaal C, met een directe aansluiting op het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen en de rest van de wereld. foto Peter Nicolai AXELSE SASSING - Eind deze week is-ie al helemaal uit beeld verdwenen, de beeldbepalende, 35 meter hoge graansilo van landbouwcoöperatie CZAV aan de Axelse Sassing. De knijper van een kraan van sloopbedrijf Van Groningen uit Middelharnis knaagt zich pas sinds maan dag een weg door het ruim vijftig jaar oude beton. 'Hap, slik, weg', zo snel gaat het. Woensdagochtend lag al de helft van de silo tegen de vlakte. Hoofdaannemer van de sloop, Sinke uit Kruiningen, is toch nog wel tot eind november bezig om het terrein schoon op te leveren. 'CZAV bouwt aan de toekomst van en voor boeren', staat wervend op een bord bij de ingang. Voor 7,5 a 8 miljoen euro wordt in de vestiging bij de Axelse Sassing geïnvesteerd. De capaciteit wordt TERNEUZEN - In Terneuzen is woensdag een 31-jarige man uit die plaats aangehouden voor een steekincident in een woning aan de Mascagnistraat. De steekpartij vond plaats rond 23.00 uur. De 31-jarige stak de 49-jarige bewoner met een scherp voorwerp. In het ziekenhuis bleek dat hij niet le vensbedreigend gewond was. De dader ging er na de steekpartij te voet vandoor, maar meldde zich rond 2.30 uur bij het politiebureau. Hij is overgebracht naar de gevan genis in Middelburg. Het incident vond plaats in de relationele sfeer. TERNEUZEN - Sociale werkvoorzie ning Dethon heeft voor het eerst een particuliere partner gevonden die een deel van haar activiteiten overneemt. Het Terneuzense ac countant-en advieskantoor G. van der Meijden neemt van Dethon het Administratiekantoor Terneu zen over, inclusief de vier mede werkers en het klanten- en dien stenpakket. George van der Meij den en Dethon-voorzitter Co van Schaik ondertekenden daarvoor woensdag een overeenkomst. De overname past in het nieuwe be leid van de overheid om medewer kers van sociale werkvoorzienin gen in het bedrijfsleven te detache ren. Dethon wil dit met nog meer onderdelen doen. www.pzevvorHrn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69