Drugsdiscussie is weer terug bij af zeeland 121 Goederentreindagen Kans recreatie Wemeldinge Goes-Hoedekenskerke donderdag 4 oktober 2012 Coffeeshop Miami hing begin mei posters op om klanten te attenderen op de nieuwe regels. CDA'er Henk Siersema wil dat Miami weer buitenlandse klanten kan ontvangen. Burgemeester Lonink zou daarvoor een maximu maantal kunnen bepalen. foto Peter Nicolai De wietpas is op 1 mei ingevoerd in Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg, nadat de kortgedingrechter in Den Haag negentien coffeeshop- houders en andere belanghebben den in het ongelijk stelde. De coffeeshophouders vonden dat de Nederlandse staat zich schuldig maakt aan discriminatie door een verplichte ledenadministratie in te stellen. De wietpas maakt het im mers alleen nog voor ingeschreven Nederlandse burgers mogelijk om lid te worden van een besloten club (lees: coffeeshop). De invoering in de zuidelijke pro vincies dient als proef voor invoe ring per 1 januari in de rest van het land. Inwoners van de Terneuzense bin nenstad constateerden al snel na de invoering van de pas dat de ille gale straathandel weer toenam. Ook burgemeester Lonink consta teerde een toename. Uit onderzoek van Stichting Epicu rus blijkt dat sinds de wietpas voor al jongeren van 18 tot 24 jaar de coffeeshops mijden en zaken op straat doen. drugstoeristen'. Siersema erkent dat zijn idee tot meer aanloop bij de enige overgebleven coffeeshop Miami kan leiden. Al zal het vol gens hem zo'n vaart niet lopen, ze ker niet als Lonink het huidige ver koopmaximum van twee gram per dag handhaaft. Bovendien kan hij een limiet aan het aantal klan ten van over de grens stellen. Dat kan zo zijn, maar uitein delijk is de kwaliteit van de wiet doorslaggevend. Als die top is, kijkt een Vlaamse of Franse wietroker niet op een kilo metertje meer of minder. Ook niet als hij maar twee gram mag ko pen. Een reisje in een goed gevuld Peugeootje is immers altijd nog goed voor acht tot tien gram soft drugs. In dat licht gezien is het jammer dat Checkpoint, dat be kend stond om zijn goede wiet, niet meer de kans kreeg om een zelfbedachte verlaging van vijf naar drie gram door te voeren; jus titie viel nog voor de invoering van deze maatregel de coffeeshop binnen. Die proef had nu koffiedik kijken kunnen voorkomen. Desondanks predikt Siersema een PvdA-voor- stel; de overheid moet zelf de kwa liteit van wiet bewaken. De weg om dat te bereiken is lang, zeker nu regeringskandidaat PvdA dins dag in een Kamerdebat zijn verzet tegen de wietpas afzwakte. Sierse ma wordt zo een roepende in de woestijn. Maar wel één om, gezien zijn ervaringen als politierecher- cheur, naar te luisteren. De wietpas is een ge drocht. Gewogen in de zuidelijke provincies en daarmee veel te licht be vonden voor invoering boven de ri vieren. De registratie om wiet te kopen werkt belemmerend en stig matiserend. Een toekomstig advocaat heeft im mers liever niet dat er ergens digi taal is opgeslagen dat hij ooit een zakje wiet heeft gekocht. En dus neemt de illegale handel toe. Ook in Terneuzen, signaleert burge meester ]an Lonink (PvdA). Het moet anders, vindt CDA-voor- man en oud-politierechercheur Henk Siersema. Hij wil de verkoop van softdrugs gelijkstellen aan de verkoop van alcohol, zodat met een de achterdeurproblematiek (gedoogde verkoop in de coffee shop, maar de aanvoer van softd rugs is illegaal) wordt opgelost. De kritiek op de wietpas kan namelijk worden ondervangen door de in voering van een 'identificatieplicht zonder registratieplicht'. Net zoals het in de kroeg gaat Twijfelt de kastelein of hij een biertje mag schenken aan iemand die nog geen zestien lijkt, dan hoort hij een identiteitsbewijs te vragen. Dat de jongen het biertje wel of niet krijgt, wordt nergens geno teerd. Het is volgens Siersema aan de minister om zo'n constructie te maken, waarna de burgemeesters over de uitvoering gaan. Met dit voorstel begeeft Siersema zich niet alleen binnen zijn eigen CDA (voorstander van de pas) op glad ijs. Zijn hersenspinsel zal bij veel Terneuzenaren de wenkbrau wen doen fronsen. Als je als cof feeshopklant namelijk niet meer wordt geregistreerd, wordt de drempel voor buitenlandse drugs toeristen om naar Terneuzen te ko men weer verlaagd. Tegelijkertijd zullen veel binnenstadbewoners het idee wel toejuichen. Zij zien immers sinds de invoering van de wietpas weer steeds vaker schim mige figuren opduiken. De discussie over de coffee shops in Terneuzen is daarmee terug bij af, terug bij het moment dat de door justi tie gesloten drugsgrootgrutter Checkpoint hoogtijdagen vierde; de vrees voor illegale handel je gens de overlast van 'asociale Wietpas CDA'er Henk Siersema wil af van de registratieplicht in coffeeshops. Dat kan een op leving van het drugstoeris me én een afname van de straathandel betekenen. door Raymond de Frel door Frank van Cooten GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) houdt in de herfstvakan tie de Goederentreindagen. Op deze speciale dagen (14, 16, 17 en 21 oktober) rijdt tussen Goes en Hoedekenskerke naast de 'gewo ne' stoomtrein ook een antiek goe derentreintje. Deze wordt getrok ken door de 'Sik', een orginele NS-diesellocomotief uit 1936. Rond deze goederentrein zijn ext- tra activiteiten. Kinderen kunnen meedoen aan het 'koffer laden', waarbij ze zelf een ouderwetse kof fer met hun eigen vrachtbrief in de goederentrein mogen laden. Een persoonlijke vrachtbrief aan de koffer toont de naam van de jonge 'kruier'. Kinderen mogen meteen even binnen kijken in de locomotief van de goederentrein en in de conducteurswagen. De kruiers mogen in Hoedekens kerke hun eigen koffer uitladen en naar de bestemming brengen, waar een beloning wacht. De ei gen vrachtbrief mag als aandenken worden meegenomen. Ook voor volwassen liefhebbers heeft de SGB een extra activiteit. Het is mogelijk mee te reizen in de goederentrein in plaats van in de stoomtrein. De reis vindt dan plaats in de conducteurswagen. door Frank van Cooten WEMELDINGE - De gemeente Kapel- Ie wil de recreatiekansen voor We meldinge vergroten. Er worden voorbereidingen getroffen voor een nieuw bestemmingsplan om ontwikkelingen als verblijfsaccom- modaties bij de Stelhoeve en een buitendijks paviljoen in principe mogelijk te maken. Deze initiatieven zijn in strijd met de geldende bestemmingsplannen. Deze zijn verouderd. Hierdoor zijn gewenste ontwikkelingen al snel in strijd met de bestemming of de planregels. „Behalve dat nieuwe ontwikkelin gen hier tegenaan lopen is ook handhaving op grond van verou derde bestemmingsplannen moei lijker", stelt het college in een voor stel aan de raad. Wemeldinge heeft dus behoefte aan een actueel bestemmingsplan. Daar komt nog bij dat het gemeen telijke recreatiebeleid, zoals opge nomen in het ontwikkelingsper spectief recreatie van 2005 en de nog vast te stellen structuurvisie, nog niet zijn vertaald in een be stemmingsplan. Bij de vaststelling van het gelden de bestemmingsplan Buitengebied (december 2009) is er bewust voor gekozen om voor de recreatiegebie den een apart bestemmingsplan op te stellen. Voor ontwikkelingen zoals de uitbreidingen van de jacht haven en camping Linda, zijn apar te planologische procedures ge voerd. Een kanttekening is volgens het college wel dat een ontwikkelings gericht plan meer voorbereiding en afstemming vraagt Er is meer overleg nodig met belanghebben den en er moet meer onderzoek worden uitgevoerd. Daarnaast kan een ontwikkelings gericht plan meer reacties en ziens wijzen opleveren. En dat kan voor vertraging zorgen als de procedu res lang duren. Er wordt immers meer naar moge lijke nieuwe functies in het gebied gekeken. De vaststelling van het nieuwe be stemmingsplan zal daarom niet voor 1 juli 2013 gebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65