Guthrie ontmaskerde de Amerikaanse droom uit! 15 donderdag 4 oktober 2012 www.pzc.nl/uit door René de Dreu Op 3 oktober 1967 kwam er in een zieken huis in New York een eind aan het leven van Woody Guthrie. Door zijn honder den folksongs, verhalen, voor drachten en door zijn zwervende levensstijl heeft hij al lang daar voor de status van legende bereikt. Enkele maanden na zijn dood is er een grote Woody Guthrie Memo rial in Carnegie Hall. De opbrengst gaat naar een fonds voor onder zoek naar de ziekte Huntington die hem de laatste 15 jaar van zijn leven langzaam heeft gesloopt. Op die tribute maakt Bob Dylan na een motorongeluk en een periode van radiostilte zijn rentree met de vertolking van een aantal Guthrie songs. Een blijk van de grote in vloed die Woody op Dylan heeft gehad. Het is dit jaar niet alleen 45 jaar ge leden dat Guthrie op 55-jarig leef tijd overleed, het is ook het jaar van zijn 100e geboortedag. Voor zanger-gitarist Sjef Hermans van de folk- en bluesband Champagne Charlie een kans om de legende ook in Zeeland levend te houden. Dat gebeurt vandaag onder de titel Songs To Woody door de Zeeuwse muzikanten Henk Feij, JP de Klerk, Broeder Dieleman, Cham pagne Charlie en Ries de Vuijst. Die laatste in gezelschap van de Belgische singer-songwriter Bruno Deneckere. Hermans is bewonderaar sinds de opname uit 1962 van Dylan hem op het spoor van Woody Guthrie bracht. „Via Guthrie ontdek je een wereld aan bijzondere en traditio nele muzikanten en muzkiekstij- len en de lijnen naar bijna alles wat daarna in de folk en pop is ge beurd." Guthrie is onderdeel van het cultu rele erfgoed van de echte volksmu ziek in de VS. Door zijn invloed op onder anderen Pete Seeger, Bob Dylan, Ry Cooder, Bruce Springsteen, Steve Earle en Neil meewerkte. Bovendien komen ie der jaar nog tussen de vijf en twin tig nieuwe songs uit." „Zijn dochter Nora en kleindoch ter Anna beheren al het nagelaten werk en nodigen muzikanten uit om daarmee aan de slag te gaan in de traditie van Woody. De Engelse punksinger-songwriter Billy Bragg nam zo samen met de band Wilco een deel voor zijn rekening. Een te rechte keuze van de nabestaanden want juist dat punkgevoel vind je bij Guthrie terug. Hij stelde din gen die scheef zaten en waarvan mensen buiten hun schuld de du pe van waren, in zijn songs aan de kaak. Vanuit het gezichtspunt van de meest kwetsbare groepen bracht hij dat als reizende troubadour overal waar hij kwam aan de orde. Op bijeenkomsten van vakbon den, bij demonstraties - steeds als een vertolker van een rauwe wer kelijkheid, met gevoel voor humor overigens. Guthrie ontmaskerde zo de geromantiseerde Amerikaan se droom." De verschillende thema's en be kendste songs krijgen in de tribute aandacht. Iedereen neemt een aspect van de muziek voor zijn re kening. Zo zal JP de Klerk net als bij zijn Seeger Sessions de invloed op Bruce Springsteen vertolken. Henk Feij kiest voor de invloed op bands als The Birds en countryzan- gers als Graham Parsons. Ook Dylans Song To Woody zal klin ken evenals Steve Earles Christmas time in Washington met het als noodkreet klinkende refrein: Come back Woody Guthrie Come back to us now Tear your eyes from paradise And rise again somehow If you run into )esus Maybe he can help you out Come back Woody Guthrie to us now Songs to Woody, donderdag 4 oktober in De Spot, aanvang 20.30 uur, entree gratis. kens bij de vrijheid, gelijkheid en vredelievendheid van zijn land, de liefde voor dat land en de bewo ners klinkt nergens oprechter dan in die song. Ondanks de vragen en subtiel aan kaarten van wantoestanden maakt hij een nieuwe nationale hymne, met zelfs de vraag 'Was this land made for you and me?' Hermans put voor zijn eigen muziek ook uit het werk van Woody Guthrie. „Guthrie heeft een enorm oeuvre nagelaten. Meer dan 300 songs zijn tijdens zijn leven in de jaren der tig, veertig en vijftig opgenomen of duiken nog steeds op in de vele radioprogramma's waar hij aan Young in heel wat muziekgenres ook buiten de VS terechtgekomen. In het toch overwegend conserva tieve Amerika is zelfs This Land Is Your Land - het rebelse antwoord van Guthrie op Irvin Berlins God Bless America - een lied dat nog steeds en overal te horen is. Ook al zet hij daarin levensgrote vraagte- Woody Guthrie Vandaag (donderdag) organiseert Gent Festival van Vlaanderen 'Sing in the City'. Onder het mot to 'WE ARE MUSIC' is iedereen uitgenodigd om samen met Sioen en verschillende Gentse koren, Gent warm te zingen. 'Sing in the City' is gratis en start om 21 uur op de Korenmarkt. Diezelfde avond organiseert Stad Gent even eens avondshoppen. Cent zingt Romeo Julia Première dansvoorstelling Romeo Julia begeleid door The Legenda ry Love Orchestra, door Scapino Ballet Rotterdam. Choreograaf Ed Wubbe heeft het verhaal terugge bracht tot twaalf scènes, die de es sentie van de tragedie weergeven. Energieke dans laat het tijdloze en eigentijdse karakter van het thema zien. Schouwburg R'dam, di 9/10 20.15 uur Mary Black Mary Black wordt de koningin van de Ierse folk genoemd, ze heeft een heel legioen trouwe fans opge bouwd. De Amerikaanse astro naut Jim Newman nam in 1995 haar album Circus zelfs mee de ruimte in. Ze brengt in Breda Ierse ballads afgewisseld met pop, coun try en jazzy klanken. Met in het voorprogramma Ashton Lane. Chassé Breda, vr. 5/10 20 uur. Het literair festival Het Betere Boek vindt dit jaar plaats op zater dag 6 oktober in Gent, 11.00 tot 18.30 uur. Gevestigde schrijvers en debutanten hebben het over actue le thema's en onderwerpen die in hun in 2012 verschenen werk aan bod komen. Festival in en rond de gebouwen van het Liberaal Ar chief (Kramersplein, Gent) en Het Geuzenhuis (Kantienberg, Gent). Geen Daden... Wie weten wil welke schrijvers staan te trappelen om de Neder landse letteren binnen te stormen, kan terecht bij het Geen Daden Maar Woorden Festival in Rotter dam. GDMW geeft ook ruimte aan gevestigde schrijvers en ande re kunstenaars, dansperformances, theater (animatie) films, concerten en onverwachte gastoptredens. Schouwburg R'dam, za. 6/10 20 uur Het Betere Boek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51