Proberen achter de ogen van het kind te kruipen 5 Tosca Menten mmWÈ donderdag 4 oktober 2012 www.pzc.nl/uit Kindervoorstelling Hffin n de hoofdr Vuile Huichelaar Vuile Huichelaar - meezingcabaret van vrouwen door Paulette Wil- lemse en Saskia van Zutphen - is bezig aan een ongekende succes reeks langs de Nederlandse thea ters. Na Vuile Huichelaar en 't Zal je kind maar wezen is er nu een nieuw programma: Vluchten kan niet meer! Zaterdag 6 oktober, Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur. Aanvang: 14.00 uur Locatie: de Weverij Toegang: 10.00 www.boekhandeldevries.nl podium In België is onlangs een fel pu bliek debat ontbrand, omdat De Morgen, een van de twee kwaliteitskranten daar, be sloot om nooit meer het woord 'al lochtoon' te gebruiken. Er was veel bijval, maar ook de kritische vraag of de verbanning van het woord wel zou leiden tot het ver dwijnen van het vooroordeel, was het gevolg. Iets dergelijks speelt zich ook af rond kinderen met het syndroom van Down. Ik durf zelfs het woord 'mongooltje', waar wij ze vroeger heel gewoon mee be noemden, nauwelijks meer op pa pier te zetten. Als het vooroordeel inderdaad ver dwenen is, dan kan ik u een mooie voorstelling aanbevelen. Morgen komt actrice Loes Hegger naar het Spiegeltheater in Middel burg (J.V. Sprengerlaan 6) om daar de monoloog Het kind achter de ogen te spelen. De tekst is al bijna 25 jaar oud en is van de Israëlische schrijfster Nava Semel. Toen kwam het misschien nog wel voor dat artsen in ziekenhui zen zulke goedbedoeld-wrede uit spraken deden als 'Neem hem niet mee naar huis. Raak niet aan hem gehecht. Het beste is om hem hele maal niet te zien.' Maar nu, met vlokkentesten, puncties en echo's, wordt er soms misschien wel in een eerdere fase afstand genomen. Moeder te willen zijn (en ook va der, natuurlijk) van een Down kindje vraagt nog altijd veel moed. En brengt vertwijfeling. Zulke grote levensthema's leveren vaak mooie toneelmomenten op. Loes Hegger - zelf ook moeder van zo'n kindje - speelt met over lees Hegger in de voorstelling Het kind achter de ogen. tuiging, vertrekkend vanuit stil luisteren, heen en weer geslingerd tussen vragen (moet hij nu wel of niet naar het speciaal onderwijs) en opmerkingen uit haar omge ving. Ze probeert achter de ogen en de oren van haar kind te krui pen. Zoals vaker zit er in deze mono loog - achter of onder deze mono loog - eigenlijk een dialoog. Soms is de andere partij een 'hogere in IndiAndaluz De Zeeuwse Concertzaal begint met haar serie Zapp Music, vier concerten rondom het Zapp4 Stringquartët. In het eerste, pro gramma, IndiAndaluz, gaat het kwartet het muzikale duel aan met flamencovirtuoos Eric Vaar- zon Morel (foto) en de vingervlug ge tablaspeler Niti Rinjan Biswas. Vrijdag 5 oktober, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. Muziekfestival Goes Op drie locaties in de binnenstad wordt het Muziekfestival Goes ge houden. Het afwisselende pro gramma omvat diverse koren, in strumentaal klassiek en wereldmu ziek. 's Avonds (om 20.00 uur) is er een afsluitend concert in de Gro te Kerk, met o.a. The Gents (foto). Zaterdag 6 oktober, Grote Kerk, rk Maria Magdelenakerk en trouwzaal stadhuis, Goes, vanaf 12.45 uur. stantie', een geweten, een alter ego. Hier is het een dialoog met de (pas overleden) moeder van de vrouw. Een gesprek tussen moe ders, één worstelende en één ge louterde. Ook dat levert heel mooie ogenblikken op. Waarmee de eigenlijke boodschap van het verhaal veel verder reikt dan alleen maar dat éne thema. Van een heel ander kaliber, maar veel dichter bij het bovenstaande dan u mis schien wel vermoedt, is de Bel gische veellcunstenaar Kamagurka. Cartoonist, schilder, performer, stripboeken (van 'Bert en Bobje' tot 'Cowboy Henk') en toneel schrijver. Showman op radio en tv, vaak samen met Herr Seele. Hij komt met zijn nieuwe voorstelling Sprook op 6 oktober naar De Weg wijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Het is een avondvullend sprookje voor volwassenen. Enfin, geen sprookje maar een sprook, dat zich afspeelt in een bos met welgeteld twee bomen. En toch slaagt Kama gurka erin om in dit bos te verdwa len! Iets tussen lof- en zwanen zang, tussen diepe ernst en reine kolder. Voor de eenvoudigen van ziel. Over zielen gesproken... Tot slot niet te missen voor de klassieke cultuurliefhebber: De Kleine Zielen, naar de beroemde roman van Louis Couperus (wiens 150e ge boortedag volgend jaar wordt ge vierd). Ger Thijs, die al eerder boe ken als Karakter en Heren van de thee voor toneel bewerkte, maakte van De boeken der kleine zielen een marathonvoorstelling voor het Na tionale Toneel. Die werd alom ge prezen. En nu is die door hem her schreven tot een avondvullende voorstelling, met onder anderen spelers van naam als Mare Klein Essink, Thorn Hoffman en Ma rie-Louise Stheins. Komt op 10 ok tober naar Middelburg. 'Het kind achter de ogen', vrijdag in Spiegeltheater, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Kamagurka, zaterdag in De Wegwijzer, Nieuw- en St Joosland. Aanvang: 20.30 uur. 'De kleine zielen', woensdag 10 oktober in Schouwburg Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 13 oktober Ali B werd bekend als. rapper en la ter als programmamaker^ maar blijkt zich ook goed thuis in het theater. Afgelopen weekeinde ont ving hij zelfs de Neerlands Hoop, de prijs die jaarlijks wordt toege kend aan een cabaretier 'met een opvallende ontwikkeling'. Van avond treedt hij op in Goes. Donderdag 4 oktober, De Mythe, Goes, 20.00 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41