Wat bleek ook alweer uit de stresstest? Informatie graven niet openbaar Vogelbescherming kan ontpolderen niet afdwingen commentaar Toch extra test donderdag 4 oktober 2012 De publieke opinie lijkt op kernenergie. Is een reactie een maal op gang, dan is zij niet zomaar te stoppen. Dus gaat Borssele toch op zoek naar haarscheurtjes. Niet omdat ex ploitant EPZ twijfelt aan de vei ligheid van de kerncentrale, maar omdat de publieke opinie vraagt om actie. Het heeft even geduurd voor EPZ inzag dat de aanhoudende berichten over ge brekkige Belgische reactorvaten niet vanzelf zullen overwaaien. EPZ bleef lang herhalen dat met Borssele niets mis is. Minis ter Maxime Verhagen koos de zelfde lijn. Maar zo werkt beeld vorming niet. Zelfs als de uitge lekte resultaten van de Europe se stresstest voor kerncentrales geen nieuwe inzichten over Borssele opleveren, ontstaat er onrust. Veel burgers vinden kennelijk toch, datje met kerne nergie niet voorzichtig genoeg kunt zijn. EPZ neemt dit nu goed op. Het reactorvat van de bejaarde kern centrale wordt begin 2013 extra onderzocht op fabricagefouten. Dat is verstandig. Onrust Nadat reactor 3 van de kerncentra le in Doel begin juni werd stilge legd omdat er haarscheurtjes ont dekt waren, ontstond ook onrust over de kerncentrale in Borssele. De reactorvaten van Doel en Bors sele zijn beide gemaakt door de Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM). Volgens EPZ is het reactorvat in Borssele anders van samenstelling en zitten er geen haarscheurtjes in. EPZ gaat toch onderzoek doen. Europarlementariërs Bart Staes (België), Kartika Liotard (Neder land) en Sabine Wils (Duitsland) en milieuorganisatie Greenpeace wil len dat de kerncentrale in Borssele per direct dicht gaat voor een vei ligheidscontrole. Ook de Statenfractie van Groen- Links en de gemeenteraad van Gent drongen aan op een veilig heidsonderzoek. De Nederlandse Kernfysische Dienst zegt dat Borssele veilig is. Minister Verhagen benadrukt ook dat het reactorvat in Borssele van een andere leverancier komt en ge maakt is van materiaal met een an dere samenstelling. Op www.petities.nl staat een onli ne petitie waarin gevraagd wordt om een controle op haarscheur tjes. De petitie is inmiddels door tientallen mensen ondertekend. 4 oktober 2012 j Europese Commissie presen- teert de resultaten van alle i stresstesten in de EU. Conclusie: j de kerncentrales moeten veiliger. 31 oktober 2011 EPZ maakt resultaten stresstest bekend. Conclusie: de kerncentrale voldoet aan de eisen, maar kan nog veiliger. 8 Onafhankelijke Europese deskundigen, waaronder de Kernfysische Dienst, bevestigen dat de kerncentrale in Borssele l voldoet aan de veiligheidseisen, j De experts willen wel dat de risico's Van aardbevingen uitgebreider geanalyseerd 5 worden. F19 september 2012 E.' Demissionair minister Maxime S Verhagen zegt dat de kerncentra- ij I les en andere nucleaire instaila- ties in Nederland aan alle eisen voor beveiliging voldoen, op basis van onderzoek van het Internatio- s B naai Atoomenergieagentschap I (IAEA). De kerncentrale Borssele is vorig jaar zomer onder worpen aan een stresstest. Daarbij is gekeken in welke mate de centrale bestand is tegen aard bevingen, overstromingen en an dere extreme gebeurtenissen. Uit de stresstest is gebleken dat de kerncentrale een aardbeving aankan die twee keer zo zwaar is als waarmee bij de bouw rekening gehouden is. Toch willen onafhan kelijke Europese deskundigen, die de stresstest eerder dit jaar beoor deeld hebben, dat de risico's van door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Vogelbescherming kan ontpoldering niet afdwingen. Niet in de Hedwigepolder (oos ten) en het Zwin (westen), maar ook niet in het middengebied van de Westerschelde. Dat blijkt uit een uitspraak van de rechtbank in Den Haag. De Vogel bescherming wil dat de staat haast maakt met het herstel van de na tuur in de Westerschelde. Die holt al jaren achteruit en dat moet wor- aardbevingen nog verder geanaly seerd worden. De kerncentrale in Borssele is bestand tegen een overstroming die (langdurig) tot 8,55 meter bo ven NAP reikt. De veiligheidseis is vastgesteld op 7,30 meter boven NAP. Die hoogte is gebaseerd op een overstromingskans van één keer per miljoen jaar. Extreem weer heeft geen in vloed op de kerncentrale, bleek uit de stresstest. De bol van de kern centrale bezwijkt pas wanneer er een sneeuwlaag van ruim 17,5 me den gestopt. Afgesproken is dat 600 hectare nieuwe estuariene na tuur wordt aangelegd: 300 door ontpoldering van de Hedwigepol der en het Zwin, 300 door maatre gelen in het middengebied. Maar het gaat de natuurorganisatie niet snel genoeg met het natuur- herstel. Bovendien heeft Neder land zich verplicht tot ontpolde ring van de Hedwigepolder via de met Vlaanderen gesloten Schelde- verdragen, oordeelt ze. Volgens de rechter is het aan Ne- ter op ligt. De kerncentrale is ook onderzocht op kwetsbaarheid voor stormen met windsnelheden tot 202 kilometer per uur op 40 meter hoogte en tornado's met windsnelheden tot 450 kilometer per uur (de kans daarop is één keer per miljoen jaar). De kerncen trale kan drie tot vier keer zoveel luchtdruk verwerken als de druk die zo'n storm veroorzaakt. Zonder externe bevoorrading kan de centrale zeker twee weken in zijn eigen elektriciteit voor zien. Daarna wordt op beschikbare derland om te bepalen hoe ze aan haar Europese natuurverplichtin- gen voldoet. Dus ook hoe ze de na tuur herstelt. De Vogelbescher ming kan ontpoldering niet af dwingen op basis van de Europese Habitatrichtlijn. Dat Vlaanderen en Nederland hebben afgesproken de Hedwigepolder onder water te zetten is hun zaak. Daarin is de Vo gelbescherming geen partij, aldus de rechter. In tegenstelling tot Vlaanderen kan de Vogelbescher ming niet eisen dat Nederland batterijen overgegaan. Er is mini maal 7,3 uur aan batterijvoeding beschikbaar. De veiligheidseis be draagt twee uur. Een neerstortende Boeing 747 dringt door het beton en het staal van de bol heen. EPZ kan de brand die daardoor ontstaat aan pakken en zorgen dat de reactor onbeschadigd blijft. Welke voor zorgsmaatregelen de kerncentrale neemt tegen terroristische aansla gen zijn vastgelegd in een rapport, maar dat blijft geheim. Kijk ook op www.kerncentrale.nl. zich aan de Scheldeverdagen houdt. De Europese Commissie wil dat Nederland de afspraken over natuurherstel nakomt en is een procedure begonnen. Ook Vlaanderen bereidt een zaak voor, omdat Nederland treuzelt met het onder water zetten van de Hedwi gepolder. De Vlaamse premier Kris Peeters stelt dat de procedure op 22 november begint. De Partij voor Zeeland in Provinciale Staten en de SGP in de Tweede Kamer hebben daarover vragen gesteld. DEN HAAG/GOES - Defensie hoeft informatie over de graven op de Nederlandse compound in Potoca- ri, in Srebrenica, niet openbaar te maken voor zover deze deel uit maakt van een debriefingsverkla- ring waarop een geheimhoudings plicht rust. Dit heeft de Raad van State woens dag in hoger beroep bepaald. Ook heeft het ministerie volgens de hoogste bestuursrechter inmiddels genoeg ondernomen om 'onvind bare' documenten over de op de compound begraven Bosniërs bo ven water te krijgen. De Goese oud-militair van Dutch- bat III, Davey Maat, die in 1995 ten tijde van de val van Srebrenica op de Nederlandse compound zat, was in juli naar de Raad van State gestapt in een laatste poging de on derste steen boven te krijgen. Op dat moment was de exacte locatie van de graven nog niet duidelijk. Enkele weken na de hoorzitting werden op de compound de stoffe lijke overschotten van enkele om gekomen Bosniërs aangetroffen. Defensie geeft de documenten niet vrij vanwege de privacy van de betrokken militairen en omdat sommige stukken onvindbaar zou den zijn. Maat gelooft dit niet en deed een beroep op de Wet open baarheid van bestuur. De raad geeft aan niet aan de verklaring van Defensie te twijfelen. Hoewel Maat op enkele punten gelijk kreeg, hoeft Defensie niet op nieuw de archieven in te duiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3