Dit is een Du dat elegant k 2 luit Ji, ival FvL/ van Festival met waterwerken donderdag 4 oktober 2012 Zeeuwsch-Vlaanderen Met een concert in de sfeer van de Broadway- musicals, door het WDR Rundfunkorchester Köln, begint morgenavond in het Scheldetheater in Terneuzen de 24e editie van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot en met zaterdag 20 oktober biedt het festival een grote variatie aan concerten, verspreid over de hele regio. Festivaldirecteur Rinus Meesen heeft het thema aangepast aan het Jaar van het water van de provincie Zeeland. „Je schrijft ons thema als kerendWATER. Ik wilde een raakvlak met het pro vinciale thema en met het mari tieme karakter van de gastge- meente van 2012: Terneuzen. Dan hoop je dat enkele orkesten of musici 'waterwerken' in hun programma opnemen en dat is gelukkig hier en daar gelukt. Maar ik wilde ook een thema dat iets positiefs uitstraalde. De cultuursector ligt onder vuur en economisch gaat het ook niet voor de wind. Het woordje ke rend wijst dus naar de hoop op betere tijden, een bescheiden Tuctor et emergo'. Het festival thema is een markering, een paukenslag, een paal in de bran ding." In zijn voorwoord in de brochu re legt Meesen uit: „De concert programmering is net als water: uitdagend, onstuimig, subtiel, sprankelend, herkenbaar maar ook vernieuwend en vooral in beweging. Dit 'muzikale water uit de partituur' is een gegeven voor de musici en metaforisch met ruimte voor artistieke inter pretatie. Het festivalprogramma voorziet deels in 'waterwerken' of tussenthema's in relatie met het water. Ieder werk vertelt een verhaal." door Jeanette Vergouwen Zes jaar geleden dirigeer de Conrad van Alphen voor de eerste keer tij dens het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij kwam elk jaar terug en is nu gevraagd con ductor in residence te worden. Mor gen leidt hij het WDR Rundfun korchester Köln tijdens het ope ningsconcert van het festival in Terneuzen. „Dat vind ik een grote eer", zegt Van Alphen over zijn rol als con ductor in residence. „Na mijn eerste optreden met mijn eigen orkest Sinfonia Rotterdam in Aarden burg heb ik een aantal gesprekken gehad met festivaldirecteur Rinus Meesen en ik keerde elk jaar terug als gastdirigent van een ander or kest. Ik heb een adviserende rol in het kiezen van de orkesten die ko men spelen. Rinus en ik komen per seizoen een aantal keer bij el kaar om de hoekstenen van het fes tival - de orkesten - te bespreken. We wisselen dan ideeën uit en kij ken naar de kwaliteit en de uitstra ling van de orkesten. Als de keuze gemaakt is, spreken we af wie de contacten legt met de orkesten en welke solisten en werken hierbij horen." Van Alphen werkt als gastdirigent met vele orkesten en hij stelt dat hij altijd het festival in zijn achter hoofd heeft. „Alle orkesten waar ik het idee opper om te musiceren in het festival, zijn enthousiast om te komen. Zo dirigeerde ik het afge lopen jaar het WDR Rundfunkor chester Köln voor een cd-opname. Het is een veelzijdig orkest en durft uitdagingen aan. Het staat in Duitsland bekend als het orkest dat veel Broadwaymuziek op het repertoire heeft. De blazers van het orkest vormen ook een big band. Geloof me, dit is een Duits orkest dat elegant kan swingen. Ik denk dat het een feestelijk ope ningsconcert wordt Van Alphen houdt van de eigen zinnige formule van het festival „Het muzikaal verhaal, emotie, kleuren, risico nemen - het zijn ei genschappen die de directeur en mij aanspreken. We zitten op de zelfde golflengte. Van een orkest eis ik veel tijdens de repetities. Ik wil dat de uitvoering technisch op niveau is en dat er met volle over tuiging gespeeld wordt. Ik ver wacht van de musici dat ze zich honderd procent inzetten. Zelf durf ik risico's te nemen en zoek ik de uitersten in de muziek. Dan mag er eens een noot niet hele maal zuiver zijn, muziek is meer dan noten spelen, muziek moet overkomen." In het openingsconcert gaan een Nederlandse (uit Zuid-Afrika af komstige) dirigent en een Duits or kest op de jazzy Amerikaanse toer met werken zoals Candide van Bernstein en bekende composities van Gershwin. Een mixvorm van klassiek en jazz. „Muziek is een in ternationale taal en uiteenlopende achtergronden van uitvoerende musici vormen soms de mooiste combinaties. Gershwin was van Russische, Oekraïense en Joodse af komst en Bernstein had een Pool se, Oekraïense en Joodse achter grond. Ik groeide op in Zuid-Afri- ka waar het wemelde van Engelse en Amerikaanse musici en compo nisten die in die stijl schreven. Ik herinner mij ook de vele concer ten die ik als contrabassist speelde met de muziek van Bernstein en Gershwin. Dat komt voor het ope ningsconcert goed van pas." Conrad van Alphen is conductor in residence van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bijdePZC. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: redsec@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@pzc.nl podium DONDERDAG 4 OKTOBER Goes Theatervoorstelling Ali B. De Mythe, 20.00 uur Middelburg 'Wordt u al geholpen?', komedie. Schouwburg, 20.00 uur Woody Guthrie-tribute. De Spot, 20.30 uur. Nieuw- en Sint Joosland Mathilde Santing. Uitverkocht De Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen Comedy Café met Jan van Maanen. Porgy en Bess, 20.30 uur VRIJDAG 5 OKTOBER Middelburg Rob Emie, cabaret. Schouwburg, 20.00 uur 'IndiAndaluz', muziek van Zapp4, Vaar- zon Morel Ranjan Biswas. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Loes Hegger met 'Het kind achter de ogen', theatermonoloog. Spiegeltheater, 20.00 uur Concert Het Zesde Metaal. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Hardcorepunkshow met The Real Dan ger, OTIS, Tarantino en Rye. Bar American, 21.00 uur Oostburg De voorstelling van Huub Eist is gean nuleerd. Ledeltheater Eerste dag Kashfest-2012, met Sinis ter, Slowbituary en Corpse Mutilation. The Lane, 21.00 uur ZATERDAG 6 OKTOBER Goes Muziekfestival Goes, met diverse ko ren, instrumentaal klassiek en wereldmu ziek. Om 15.00 uur in Grote Kerk muzi kaal intermezzo met Musica Cordis e.a. Grote Kerk, rk Maria Magdalenakerk en Stadhuis, 12.45-18.00 uur Avondprogramma Muziekfestival Goes: optreden The Gents e.a. Grote Kerk, 20.00 uur Jeans 22 met voorpremière van de nieuwe show 'Dynamite'. De Mythe, 20.00 uur Optreden Death Letters, Black-Bone en DJ Wired. 't Beest, 20.30 uur (zaal open) Middelburg 'Bumba in dromenland' (2+). Schouwburg, 13.00 en 15.15 uur Oostburg Kashfest, met The Rotted, I Chaos, Nailgun Massacre, Fractured Insanity, Col lision en Funeral Whore. The Lane, 16.00 uur 'Vuile huichelaar 3, Vluchten kan niet meer", meezingcabaretvoorstelling door en voor vrouwen, Ledeltheater, 20.1.5 uur Nieuw- en Sint Joosland Kamagurka met 'Sprook'. De Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen Mike wordt Abraham Fest, met Duitse tributeband Roxxcalibur, Incarnate, La Ventura en Endless Cycle. De Pit, 20.00 uur 'Zadelpijn 2-Het verwende nest' (try- out), de opvolger van de theaterhit 'Za delpijn en ander damesleed'. Scheldetheater, 20.00 uur Optreden Drippin' Honey (blues). Porgy en Bess, 21.30 uur Vlissingen Zeeuwse soul/grooveformatie The Sco re treedt op. De Piek, 22.00 uur Zaamslag Optreden Dick van Altena. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee Concert Kupalje; klassieke Russische muziek en zang. De Rode Kamer, 20.00 uur 'Heerlijk Dance Event' met o.a. House Addictions, Tempo Slow en Rashidzo. Podium Brogum, 22.00-02.30 uur ZONDAG 7 OKTOBER Dreischor Choral Evensong. Adriaanskerk, 16.30 uur Ellewoutsdijk Ambras Engel Reinhoudt. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38