Discussie over veiligheid van kerncentrale 21 zeeland Geen debat kazerne aPzt' donderdag Wit of bruin De krant 6 weken voor 18 euro! PZC donderdag 4 oktober 2012 door Willem van Dam De geneesheer beklopte mijn linkerenkel, be tastte mijn rechteren- kel, bestudeerde de röntgenfoto's en vonniste: 'artro se'. Sinds die diagnose zwart op wit staat, ga ik als gecertificeerde artrosepatiënt door het leven. Voor wie de kennis niet paraat heeft: artrose doet de gewrichten slecht scharnieren en dat is niet al leen pijnlijk, maar ook erg lastig. Even gezellig samen de stad in? Vergeet het! Al na een paar hon derd meter loop ik te strompelen als een aangeschoten pinguïn. Ik bezocht een fysiotherapeut die mij adviseerde om elke ochtend tijdens het douchen in de ooie vaarstand te gaan staan; een mi nuutje op het linkerbeen, een mi nuutje op het rechterbeen. Hielp helemaal niks. Ik bezocht een kneder die mij ge lastte op een soort pijnbank plaats te nemen om vervolgens met een paar handen als kolen schoppen mijn enkels te omvat ten en ('Als het te veel pijn doet, geef je maar een gil') meedogen loos begon te sjorren. Na twee ses sies gaf hij de moed op. Ik be zocht een zachte heelmeester die mij op vriendelijke toon verzocht op een matje te gaan liggen dat hij op de vloer had uitgespreid; een uur lang lag ik naar het pla fond te staren terwijl hij over mijn enkels aaide. Daar ging een helende werking vanuit. Dacht hij. Nee dus. Onlangs kreeg ik van kennissen het adres van een man die niet al leen bedreven is in het knijpen en het kneden, maar ook verstand van voeding heeft. Na afloop van het eerste consult ontving ik van hem het advies om wit brood te mijden. Sedertdien eet ik uitslui tend bruin. Maar wat las ik maan dag in de Volkskrant? Bruin brood is helemaal niet zo gezond. Zó raakt een mens het spoor wel bijster. Mevrouw Van Dam streek me troostend over de bol: „Ga jij maar met je zere voetjes op de poef, dan zal ik een lekker wit bo terhammetje met pindakaas voor je smeren." Het bestaan van een artrosepatiënt is zo verkeerd nog niet. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON mÊÊKÊÊË PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van.den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 ACTerneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservtce of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy, statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na2s> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat rorgvuldig om mei persoonlet gevent. In hel colofon irell u nadere informatie aa Sinds Fukushima staat de ex ploitatie van kerncentrales weer onder druk. En ook al voldoet Borssele volgens diverse deskundigen aan alle eisen, de twijfel over de veiligheid blijft. door Cornelleke Blok en Marcel Modde Haarscheurtjes in reac torvaten in het Bel gische Doel en Ti- hange en 25 miljard euro aan noodzakelij ke investeringen om de veiligheids marges van 134 Europese kerncen trales te vergroten. De stroom ver ontrustende berichten rond de productie van kernenergie houdt aan. In Borssele hebben ze zich ver baasd over alle (inter) nationale commotie die de uitgelekte Euro pese stresstest over de centrale ver oorzaakt. In de rapportage staat volgens woordvoerder Monique Linger immers niks meer of min der dan de resultaten zoals de Zeeuwse exploitant EPZ ze 31 okto ber vorig jaar presenteerde aan mi nister Maxime Verhagen (Econo mische Zaken) en waar zelfs de Tweede Kamer over heeft gedebat teerd. Het enige nieuwe aan het rapport waar de Europese Com missie vandaag mee komt, is dat het een overzicht bevat van de 'ro- buustheidsonderzoeken' bij alle kerncentrales op dit contingent, zegt Linger. „Wij zijn er destijds heel open over geweest. Het rap port is gewoon voor iedereen na te lezen op onze internetsite. De Zeeuwse media volgen dat wel, maar landelijk zitten ze daar wat minder bovenop, zodat er nu op eens heel wat aan de hand lijkt." Linger kan niet ontkennen dat er nog steeds het nodige moet gebeuren om de Bors- selse kerncentrale aan te passen aan de nieuwste internationale vei ligheidseisen. Zo moet seismolo gisch onderzoek meer zekerheid geven over de marges van een eventuele aardbeving in Zeeland. Tot dusver was die berekening ge baseerd op aannames, gekoppeld aan de historische en geografische gegevens. Daarbij moeten nu de laatste wetenschappelijke inzich ten worden betrokken en aan dacht worden besteed aan de mo gelijkheid dat de bodem zich on der de druk van een aardbeving vloeibaar kan gedragen. Ook wil de overheid dat nog een scenario wordt onderzocht waar bij de dijk bij Borssele het begeeft door een 'zeer zeldzame super- storm'. Linger: „Wij voldoen ruim schoots aan de internationale norm van het atoomagentschap en de gangbare regelgeving op dit gebied. De kerncentrale komt pas écht in de problemen als het water op de keien van Amersfoort staat. We nemen onze veiligheidsmar ges al ruimer dan strikt is voorge schreven. Maar tegelijkertijd zien we ook dat er nog ruimte is voor DEN HAAG - D66 vraagt vandaag geen apart debat aan over de ver huizing van de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen. Wel zal de Tweede Kamer later nog over de kazerne spreken in een ver- zameloverleg. Minister Hillen (Defensie) wil de Van Braam Houckgeestkazerne van Doorn verhuizen naar Vlissin gen. Voor de zomer gaf de Kamer groen licht om door te gaan met de voorbereidingen. Met één voor waarde: verhuizen mag niet duur der worden dan renoveren. Begin september stuurde Hillen de Ka mer een brief waaruit bleek dat verhuizen op termijn goedkoper is. Vandaag komt de nieuwe Ka mercommissie voor Defensie voor het eerst bijeen. D66 is altijd kri tisch geweest over de verplaatsing van de kazerne. Kamerlid Wassila Hachchi: „De minister is tegemoet gekomen aan de wens van een meerderheid van de Kamer. Ik tel mijn knopen, maar zal het dossier kritisch blijven volgen." KUSTMARATHON Op www.pzc.nl/kustmarathon vindt u het laatste nieuws over de Kustmarathon van komend weekend. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www. pzc. n I/foto 15 maart 2011 11 maart 2011 Kernramp met kernenergiecen- trales in Fukushima (Japan), na i een zeebeving en een daarop- volgende tsunami. De Europese Unie besluit naar aanleiding van de ramp in Fukushima dat alle kerncentrales in de EU-landen onderworpen moeten worden aan een stresstest. EPZ maakt resultaten bekend van j een zelfonderzoek naar aanleiding van de ramp in Japan, s Er zijn 15 verbeterpunten. verbeteringen. Dat komt ook steeds naar voren in de tienjaarlijk se evaluatie, waarin we de centrale toetsen aan nieuwe omstandighe den." Hoe dan ook, Borssele zou voor zo'n 30 miljoen euro aan extra vei ligheidsmaatregelen moeten ne men. Linger doet geen uitspraken over de hoogte van de vereiste in vesteringen. Wel wil ze kwijt dat de teller al snel doorloopt wan neer het om onderzoeken en aan passingen van een kerncentrale gaat. Die kosten komen voor reke ning van EPZ, in directe zin dus voor energiebedrijf Delta. Een aan tal maatregelen valt samen met reeds begrote aanpassingen in het kader van de tienjaarlijkse evalua tie, aldus Linger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2