'De Kustmarathon is soort Elfstedentocht' 261 sport Olympus moet het hebben van teamwork VOEDING SPORT po,, wo J™ Clinic Maartje Paumen bij hockeyclub Rapide wm w> derode 3 pilaren donderdag 4 oktober 2012 De tiende editie van de Zeeuwse Kustmarathon wordt de negende waarop Ruben Oreel actiefis. door Johnny WóUSeboordse MIDDELBURG - De handbalsters van Olympus wacht vanaf zondag een lastig seizoen. De Vlissingse vrou wen zijn namelijk plotseling gepro moveerd naar de eerste klasse. Trai ner Ron de Waal hoopt dat de equipe zich niet uit het veld laat slaan als er een paar nederlagen op rij worden geleden. Vrouwen. Voor Olympus uit Vlissingen zal het een zwaar seizoen worden, denkt trainer Ron de Waal. „Wij zijn vorig jaar heel onverwachts ge promoveerd naar de eerste klasse. We werden derde in de competi tie, maar doordat er een herinde ling is geweest in de competitie ont stond er een extra klasse boven ons. Hierdoor gingen de nummers één tot en met drie op voor promo tie." De trainer hoopt dat zijn ploeg zich met goed teamwork en een uitstekende motivatie staande kan houden op een hoger niveau. „Als je de kans krijgt om in een hogere klasse te spelen, moet je deze kans met beide handen aanpakken. We weten dat het een loodzwaar sei zoen zal gaan worden, maar daar moeten we ons niet door laten af schrikken. Het zal best eens voor komen dat we een aantal wed strijden achter elkaar verliezen. Dan moeten we zorgen dat we ons goede teamwork niet uit het oog verliezen. Vorig seizoen had den alle teams het lastig met ons doordat we zo goed als team speel den, dus dat mogen we niet verge ten." Voor EMM uit Middelburg zal het seizoen zonder al te veel sensatie voorbij gaan, verwacht Jurgen Din- gemanse, die de technische zaken behartigt. „We zijn vorig seizoen gedegradeerd naar de tweede klas se en moeten dit seizoen het posi tieve gevoel weer te pakken krij gen", zegt de trainer. „Een aantal wedstrijden achter elkaar winnen zal het team hopelijk goed doen. Het doel voor is dan ook niet om direct weer te promoveren naar de eerste klasse. Het zal een rustig sei zoen worden, waarbij we moeten zorgen dat we in de tweede klasse blijven en het plezier in handbal weer terugvinden." Mannnen. Orion promoveerde aan het einde van het afgelopen seizoen verras send naar de eerste klasse. De ploeg uit Heinkenszand, getraind door John Jansen, gaat daarin voor lijfsbehoud. Belangrijk voor Orion is de komst van Guy Peters. De voormalige spe ler van het Limburgse BFC woont sinds twee jaar in Middelburg en trainde al wel mee in Heinkens zand. Maar voor z'n wedstrijden reisde hij nog wel af naar Limburg. Nu Orion hoger gaat spelen, heeft hij besloten voor de Bevelandse club te gaan spelen. „Het reizen was natuurlijk toch wel een last en bij Orion waren ze al wel een tijdje aan het polsen of ik niet bij het team wilde komen. Na het halen van de eerste klasse was het besluit voor mij niet meer zo moeilijk." De handballers van EMM zitten in een fase van opbouw. De gemid delde leeftijd van het eerste team ligt boven de veertig jaar, doordat er al tijden geen goede aanwas is vanuit de jeugd. De huidige B-jeugd is volgens Jurgen Dinge- manse echter wel goed. „We ver wachten dat we over twee jaar weer een jong en fris team heb ben staan waarmee we de weg om hoog kunnen bewandelen. Zowel de jongens als de meisjes spelen in de hoofdklasse van de B-jeugd en kunnen langzaam maar zeker doorstromen naar de eerste teams. De mannen spelen nu in de derde klasse en moeten zorgen dat ze daarin blijven totdat onze talent volle jeugd het over kan nemen." Voor Deltasport 2 uit Zierikzee is de doelstelling duidelijk: kam pioen worden. Niets minder dan de titel is goed genoeg voor trainer Rick Evertse. „We zijn vorig sei zoen onnodig gedegradeerd naar de derde klasse en moeten nu di rect terug naar de tweede. We heb ben vorig seizoen zo veel wedstrij den met één of twee punten ver schil verloren, dat we hebben aan getoond dat we onze tegenstan ders goed parfij kunnen bieden." Komend weekeinde is PZC-foto- graaf Ruben Oreel voor de ne gende keer actief tijdens de Kustmarathon. Het is een van de mooiste klussen die de Vlissin- ger kent. Vooral de sfeer vindt hij heerlijk. Die trof hij eerder aan bij de Elfstedentocht, die hij drie keer fotografeerde. door Koen de Vries MIDDELBURG - Ze doen eigenlijk al les, de twee fotografen die op Wal cheren al tientallen jaren voor de PZC op pad zijn. Uitslaande bran den, het opspelden van lintjes, be zoeken van hoogwaardigheidsbe kleders, een zonovergoten voor jaarsdag. En ook sport Toch heb ben Lex de Meester en Ruben Oreel ook hun vaste activiteiten. „Lex doet bijvoorbeeld altijd Film by the Sea", vertelt Ruben Oreel. „Dat vindt hij prachtig om te doen. Ik doe altijd het ringrijden. Al 33 jaar. En de Kustmarathon, want dat is het mooiste sportevenement van Zeeland." Als het om de Kustmarathon gaat, was Oreel er bijna altijd bij. Ook op de dagen dat hij eigenlijk vrij was. Ooit verzette hij zelfs zijn va kantie om het evenement in beel den te kunnen vastleggen. Eén keer was hij er echter niet Toen was hij ziek. De tiende editie wordt dus zijn negende. Oreel (62) verheugt zich er weer op. „Ik heb voor de PZC drie Elfste dentochten gefotografeerd. Voor mij waren dat hoogtepunten, voor al omdat er zo'n geweldige sfeer hing. Bij de Kustmarathon is dat ook zo. De Kustmarathon is echt een soort Elfstedentocht." Oreel heeft zelf amper aan sport ge daan, maar dat betekent niet dat hij er beroepshalve een hekel aan heeft. Integendeel. „Van alles wat ik doe, vind ik sport het leukst om Ruben Oreel te fotograferen. Afgezien van zaal sporten dan. Er is op Walcheren maar één sporthal die goed licht heeft, die van Arnemuiden. In al die andere is het moeilijk werken. Zelfs de flitser begrijpt soms niet wat er aan de hand is. Maar verder vind ik alles prachtig: de actie, de emotie in de koppen. Ik vind het nog steeds een uitdaging om daar iets mee te doen." De Kustmarathon begint voor Oreel op vrijdag met de Ladiesrun. „Het is altijd bere gezellig met die vrouwen", vindt hij. Daarna staat hij zaterdagmorgen in Burgh- Haamstede aan de start van de ma rathon. „Een beetje rondneuzen, een beetje kijken. En genieten van het ontspannen sfeertje. Eigenlijk is iedereen .relaxed. Vergelijk dat eens met de sfeer in de kleedka mer, vlak voor een voetbalwed strijd." Na de start is het zo snel mogelijk wegwezen om niet in de drukte te recht te komen. Dat lukt alleen nooit. Pas als de laatste loper uit zicht is, zit de taak van Oreel erop. „Ik zit op de Stormvloedkering al tijd in de staart van de file, achter de kennissen en familie van de lo pers. Dan stop ik vaak even bij Vrouwenpolder, aan het eind van de Veersedam. Daar is het altijd hartstikke mooi. Het ziet er zwart van de mensen die allemaal uitkij ken of die vriend of dat familielid er al aankomt. Kinderen die op hun opa staan te wachten, prach tig. En iedereen kent iedereen. Die trommelaars verhogen de sfeer nog eens extra. Ooit ben ik nog eens in Oostkapelle gestopt, maar dat is ontzettend tricky. Als het een beet je tegen zit, ben je te laat om in Zoutelande de winnaar op de foto te zetten. En die moet ik natuurlijk altijd hebben. Ik mag m'n auto in Zoutelande gelukkig altijd op de oprit van Lein en Lenie zetten. Dat scheelt me heel wat tijd." De edities van 2009 en 2011 vond Oreel tot nu toe het mooist. „Die storm van 2009 leverde prachtige beelden op. De lopers moesten enorm afzien. Ik ook trouwens. En de hitte van 2011 was natuurlijk ook mooi. De deelnemers liepen tussen de badgasten door. Onvoor stelbaar. Het afzien spatte er daar door nog extra van af" Drievoudig winnaar Sébastièn Schletterer was een heel ander ver haal. Om hem in een passende ma rathonpose vast te leggen, was een probleem. „Hij kwam na 42 kilome ter binnen en dan stopte hij ge woon. Er was nauwelijks aan hem af te zien dat hij zo'n eind gelopen had. Sterker, de laatste keer tilde hij Lein Lievense nog even op aan de finish. Vergelijk dat eens met die foto van Theo Rabout. Toen hij finishte was het een en al emotie en vermoeidheid. Die jongen was he-le-maal kapot. Die foto van hem vind ik een van de mooiste die ik gemaakt heb." Op zondag is Oreel er nooit bij. Dan is hij druk met het verwerken van de foto's. En met een beetje uit rusten. ,De maandag erop heb ik weer gewoon dienst. Het werk gaat door." HULST - Hockeyster Maartje Pau men, de aanvoerster van het Ne derlands team, geeft op woensdag 17 oktober een clinic bij Rapide in Hulst Tijdens de bijeenkomst zal zij kinderen helpen hun techniek te verbeteren en proberen hen te stimuleren. De 27-jarige Paumen is één van de beste hockeysters van de wereld. De strafcornerspecialiste won tij dens de Olympische Spelen van zowel 2008 als 2012 goud met Oranje. Zij zal de medaille die ze in Londen verdiende, meenemen naar Hulst. De clinic begint om 14.00 uur en duurt ongeveer twee uur. Maartje Paumen De bijzondere eigenschappen van Chia zaden Toen mensen nog niet aan sport deden als hobby, maar om te overleven, gebruikten ze chia zaden als krachtvoer om de hele dag energie te hebben. Azteekse krijgers kregen enkel een handvol chia zaad als rantsoen om zichzelf op de been te houden gedurende lange tochten. Atleten van nu merken een sneller herstel van en na hun training, wat het oude gebruik bevestigt. Niet verwonderlijk als je kijkt naar de indrukwekkende eigenschappen van deze superfood: 15 keer meer magnesium dan broccoli, 8 keer meer omega-3 dan zalm, 6 keer meer calcium dan melk, 3 keer meer ijzer dan spinazie. Zodra chia zaden in contact komen met water of een andere vloeistof absorberen ze 8 tot 12 keer hun gewicht aan water, waardoor een gelatine gel-achtige vloeistof ontstaat. Deze gel is zeer heilzaam voor de darmen. En interessant voor sporters omdat de gel erg hydraterend is voor het lichaam. Daarnaast geeft de gel een verzadigd gevoel, wat ook goed kan helpen bij het afvallen. Chia zaden bevatten meer omega-3-vetzuren, meer vezels en zijn lichter verteerbaar dan lijnzaad. Bovendien hebben ze geen smaak of geur, ze kunnen overal in verwerkt worden en zijn daarmee voor elk doel geschikt. Chia is een echte superfood! Wouter de Jong Is (top)sportconsultant, natuurgeneeskundig therapeuten heefteen eigen praktijk: Pro Active Medicine. Hij past zijn grote passie voor voeding, sport en gezondheid 1 dagelijks toe: walk your talk. Website: www.pro-actlve-me- dicine.nl Email: proact!vemediclne@g- mall.oöm li- Tel. 05 49846730 -- .did. Pro Active Medicine informeer naar kennismakingsdagen via 0113-250515 of via mail info@derodepilaren.nl TKneUd&sty- www.derodepilaren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26