Import van mossel wordt bloedlink' Nuchter, aards, maar vooral echt i 221 zeeland n j Aangifte Tinkebell na rel rond slakken - oktober2012 Man rijdt door na eenzijdig ongeval ,5-20 donderdag 4 oktober 2012 Faunabescherming stapt naar Raad van State door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Faunabescherming is voor de derde keer naar de Raad van State gestapt met de eis van een verbod op het uitzaaien van mosselen in de Oosterschelde die zijn opgevist in Denemarken, The Wash, Zweden, Ierland en het Ver enigd Koninkrijk. Woensdag protesteerde Faunabe scherming tegen de natuurbescher mingsvergunning die staatssecreta ris Henk Bleker hiervoor heeft ver leend aan de VIS (Vereniging van Importeurs van Mosselen). Faunabescherming probeerde de Raad van State ervan te overtui gen dat met de miljoenen kilo's buitenlandse mosselen die in de Oosterschelde worden uitgezet honderden en mogelijk duizenden vreemde soorten miniscule dier tjes en plantjes mee komen waar geen zicht op bestaat Die kunnen zorgen voor verstoringen van het kwetsbare ecosysteem in het be schermde natuurgebied. „Dat hoeft niet vandaag te zijn maar kan ook over tien jaar blij ken", zei woordvoerster A. de Jong van Faunabescherming woensdag in Den Haag. Er kleven te veel risi co's aan het importeren en uit zaaien van mosselen omdat de zo geheten monitoring rammelt. „En wat is nou het maatschappelijke belang van mossel import", vroeg De Jong. Dat is niet groot en weegt niet op tegen de milieurisi co's, vindt Faunabescherming. Woordvoerster A. de Groot van het ministerie van Landbouw zegt dat er nooit honderd procent ze kerheid valt te geven dat er nooit iets fout zou gaan. In het ergste ge val wordt een mosselperceel hele maal leeggevist. „Als we een paar keer met korren door het gebied gaan ziet het er leeg uit", zei professor en bioloog P. Gittenberger die adviseur is van het ministerie. Gittenberger heeft meegewerkt aan een protocol waarmee moet worden voorko men dat probleemsoorten in de Oosterschelde worden geïmpor teerd. Het protocol is een systeem van steekproeven die vooral in de warme maanden plaatsvinden. Bij ernstige onraad wordt het perceel leeggevist. De methode neemt vol doende twijfels over de mosselim port weg maar niet alles, zegt het ministerie. Faunabescherming vindt het proto col een gatenkaas. En leegvissen is niet reëel. „De Duitse rechter heeft het uitzetten van mosselen uit En geland en Ierland in de Wadden zee verboden", zei Faunabescher ming. „Omdat daar geen contro lesysteem is zoals bij ons", vulde raadsman M. van der Bent aan die namens de mosselimporteurs op trad. Uitspraak van de Raad van State binnen zes weken. KRUININGEN - Een 34-jarige auto mobilist uit Krabbendijke is maan dagavond op de Oude Rijksweg in Kruiningen aangehouden nadat hij een eenzijdig ongeval veroor zaakte en de plaats van het onge val had verlaten. Een getuige, die vlak na het onge val langsreed, zag de 34-jarige man in een beschadigde auto zitten en „Als je alles wilt zijn voor iedereen, ben je niets voor niemand." Jan Kooren Zeeland zoekt al jaren naar een manier om zich op de kaart te zetten. De Rekenka mer Zeeland heeft harde kritiek op het promotie beleid. Hoe moet het dan? door Jeffrey Kutterink For Live (Volvo), Think Different (Apple), Just do it (Nike), Je zal er maar wonen (Limburg). Het zijn willekeurige, alles zins holle en krachtige slogans. Bij zo'n 'merk' wil je horen, of juist helemaal niet. Zeeland zoekt al ja ren naar zo'n boodschap. Ze dacht het te hebben gevonden: 'Welkom in Zeeland'. Maar na zes jaar hoongelach verdween de 'deurmat-spreuk' in 2006 in het niets. Weg slogan, weg aandacht. Terwijl Zeeland die goed kan ge bruiken. Uit angst voor een nieuw debacle, moest de volgende 'tover spreuk' steun hebben. Steun van gemeenten, bedrijven en niet te vergeten de inwoners. Jan Kooren uit Kortgene meldde zich bij de provincie aan voor de zoektocht. Zijn verhaal sloeg aan en hij mocht met een team op zoek gaan naar het Zeeuwse DNA: de basis voor nieuwe campagnes. „De reclamewereld is voorgoed ver anderd. Je komt niet meer weg met een slogan die je niet waar kunt maken. Die wordt op social media met de snelheid van het licht doorgeprikt. Je moet de waar heid vertellen. Maar wat is de i M vfJstH waarheid? Wat is de identiteit van Zeeland? In de afgelopen drie jaar zocht ik naar de woorden, kleu ren, materialen, vormen en foto's die Zeeland laten zien." Hoe kun je de ziel omschrijven? „Als nuchter, aards, authentiek, maar vooral echt. We hebben de identiteit van Zeeland vastgelegd in een DNA-boek. Dat laat de twee kanten van Zeeland zien: de zee- en de landcultuur." Dat is nog geen campagne. „Nee. Het is een gedachtengang. Dit jaar is 'Land in zee' gepresen teerd; de campagne die voorkomt uit het DNA. Deze aanpak vergt tijd, moet in de harten van ieder een gaan zitten en uitvloeien." Een sterke slogan trekt je aan of stootje af. Weet Zeeland wel wat ze wil uitstralen? „Dat is de vraag. Ik heb met het DNA recht willen doen aan Zee land. Apple verkoopt geen i- Phones of iPads, maar een droom. Daar wil je bij horen of niet. Dat moet Zeeland ook doen. Maar Zee land is geen pakje boter. Het is niet zo dat je met een toverspreuk kunt zorgen dat er hier over een jaar meer mensen op vakantie ko men. De Rekenkamer Zeeland maakt daar een denkfout." Zonder keuze voor watje wilt zijn, zonder doel wat je wilt bereiken blijft Zeeland toch een onzichtbare allemansvriend? „Als je alles wilt zijn voor ieder een, ben je niets voor niemand." Dus de provincie doet maar wat? „Daar ben ik het niet mee eens. Mensen zijn bezield bezig Zeeland op de kaart te zetten. Zeeland is 'Land in zee'. Die campagne moet verder worden ingevuld, maar heeft grote kansen. Tegen bedrij ven zeg ik: kies wat je wilt zijn. En dus ook: wat je niet wilt zijn. Ik sta aan de wieg van de formule door Rolf Bosboom sprak hem aan. Kort daarop verliet de bestuurder de plaats van het on geval. Agenten troffen hem later op de Kanaalweg aan en hebben hem aangehouden. Bij zijn aanhouding rook hij sterk naar alcohol Hij wei gerde echter mee te werken aan een ademanalyse. De auto waarin hij reed bleek gestolen te zijn. GOES - De uit Zeeland afkomstige kunstenares Tinkebell heeft woens dag aangifte gedaan tegen het AD wegens smaad. Vandaag volgt ook een aangifte tegen RTV Rijnmond wegens diefstal. Zij verwijt beide media doelbewust een rel te creë ren rond haar bijdrage aan de ten toonstelling Ah, wat lief die van daag in kindermuseum Villa Zebra in Rotterdam wordt geopend. De expositie, bestemd voor kinde ren van 7 tot en met 12 jaar, toont werk van twintig kunstenaars. Het doel is kinderen het gevoel te laten ontdekken dat ze bij verschillende dieren hebben. Tinkebell (Katinka Simonse), die opgroeide in Goes, versierde voor haar installatie Save the snails een groot aantal levende slakken met kleurrijke kralen, zo dat kinderen de dieren makkelij ker karaktereigenschappen toeken nen en zich er net zo mee verbon den kunnen voelen als met een hond of een kat. De commotie is, nog vóór de ope ning, groot. Het AD tekende een verontruste reactie op bij de Die renbescherming en probeerde Tin kebell woorden in de mond te leg gen. RTV Rijnmond nam twee slakken mee uit de tentoonstelling en gaf die bij af bij de Dierenbe scherming. Reden voor de kunste nares om aangifte te doen van res pectievelijk smaad en diefstal. „Ze zijn er alleen maar op uit om een rel te trappen. Ze insinueren dat ik dieren mishandel. Mijn mail box stroomt al vol met allerlei be dreigingen. Ik heb daar echt heel veel last van. Het is schadelijk voor mijn imago. Ik hoop dat de rechter daar nu eens een halt toe roept." De kunstenares betreurt de ophef vooral omdat dié zo indruist tegen haar intenties. „Alle aandacht gaat nu uit naar een verkeerd iets. Het is ook heel jammer voor het mu seum, dat heel integer naar deze expositie heeft toegewerkt." Tinkebell heeft al meerdere spraak makende projecten op haar naam staan rondom de dubbele moraal van mensen tegenover dieren. Zo maakte ze een handtas van haar ei gen kat en liet zij hamsters uren lang in ballen rondlopen. Flet ham sterincident leidde tot een rechts zaak, die uitmondde in vrijspraak. 'Hef Amsterddni Baroque Orchestra' met Ton Koopiftdri 12/10 Met deze groep vermaarde barok specialisten werkt Ton Koopman aan nieuwe, prachtige programma's. Dit jaar de laatste symfonieën van Joseph Haydn en Wolfgang Amadeus Mozart. De 'Londense' en de 'Jupiter'. Vrijdag 12 oklober, Basiliek Hulst, 20:00 uur, 25,— Kaarten: www.thealerverkaopzeeland.nl of 0900 33 000 33 Op locatie vanaf 1 uur voor aanvang, maar wel op basis van vol vol Zecuvvsch-Vlnnnderen www.festival-zvl.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22