Drugsdiscussie is terug bij af WÊ0ÊË 20| zeeland H |||§l 1 Absolute Kampioen met 2.500,- inruilpremie 2SBB.- Terneuzen wil af van wietpas donderdag 4 oktober 2012 W CDA'er Henk Siersema wil af van de registratieplicht in coffeeshops. Dat kan een op leving van het drugstoeris me én een afname van de straathandel betekenen. De wietpas is een ge drocht. Gewogen in de zuidelijke provincies en daarmee veel te licht bevonden voor invoering bo ven de rivieren. De registratie om wiet te kopen werkt belemme rend en stigmatiserend. Een toekomstig advocaat heeft im mers liever niet dat er ergens digi taal is opgeslagen dat hij ooit een zakje wiet heeft gekocht. En dus neemt de illegale handel toe. Ook in Terneuzen, signaleert burge door Raymond de Frel meester Jan Lonink (PvdA). Het moet anders, vindt CDA-voor- man en oud-politierechercheur Henk Siersema. Hij wil de ver koop van softdrugs gelijkstellen aan de verkoop van alcohol, zodat meteen de achterdeurproblema- tiek (gedoogde verkoop in de coffeeshop, maar de aanvoer van softdrugs is illegaal) wordt opge lost. De kritiek op de wietpas kan namelijk worden ondervangen door de invoering van een 'identi ficatieplicht zonder registratie plicht'. Net zoals het in de kroeg gaat. Twijfelt de kastelein of hij een biertje mag schenken aan ie mand die nog geen zestien lijkt, dan hoort hij een identiteitsbe wijs te vragen. Dat de jongen het biertje wel of niet krijgt, wordt nergens genoteerd. Het is volgens Siersema aan de minister om zo'n constructie te maken, waarna de burgemeesters over de uitvoering gaan. Met dit voorstel begeeft Siersema zich niet alleen binnen zijn eigen CDA (voorstander van de pas) op glad ijs. Zijn hersenspinsel zal bij veel Terneuzenaren de wenkbrau wen doen fronsen. Als je als cof feeshopklant namelijk niet meer wordt geregistreerd, wordt de drempel voor buitenlandse drugs toeristen om naar Terneuzen te komen weer verlaagd. Tegelijker tijd zullen veel binnenstadbewo- ners het idee wel toejuichen. Zij zien immers sinds de invoering van de wietpas weer steeds vaker schimmige figuren opduiken. De discussie over de coffeeshops in Terneuzen is daarmee terug bij af, terug bij het moment dat de door justitie gesloten drugs grootgrutter Checkpoint hoogtij dagen vierde; de vrees voor illega le handel jegens de overlast van 'asociale drugstoeristen'. Siersema erkent dat zijn idee tot meer aan loop bij de enige overgebleven coffeeshop Miami kan leiden. Al zal het volgens hem zo'n vaart niet lopen, zeker niet als Lonink het huidige verkoopmaximum van twee gram per dag handhaaft. Bovendien kan hij een limiet aan het aantal klanten van over de grens stellen. Dat kan zo zijn, maar uitein delijk is de kwaliteit van de wiet doorslaggevend. Als die top is, kijkt een Vlaamse of Franse wietroker niet op een kilo metertje meer of minder. Ook niet als hij maar twee gram mag kopen. Een reisje in een goed ge vuld Peugeootje is immers altijd nog goed voor acht tot tien gram softdrugs. In dat licht gezien is het jammer dat Checkpoint, dat be kend stond om zijn goede wiet, niet meer de kans kreeg om een zelfbedachte verlaging van vijf naar drie gram door te voeren; jus titie viel nog voor de invoering van deze maatregel de coffeeshop binnen. Die proef had nu koffiedik kijken kunnen voorkomen. Desondanks predikt Siersema een PvdA-voor- stel; de overheid moet zelf de kwa liteit van wiet bewaken. De weg om dat te bereiken is lang, zeker nu regeringskandidaat PvdA dins dag in een Kamerdebat zijn verzet tegen de wietpas afzwakte. Sierse ma wordt zo een roepende in de woestijn. Maar wel één om, ge zien zijn ervaringen als politiere- chercheur, naar te luisteren. Slim, stijlvol en met oog voor zijn omgeving. Met de 1.6 TDCi ECOnetic de meest zuinige dieselauto in zijn klasse. Natuurlijk met 14% bijtelling. En met de 1.0 EcoBoost, uitgeroepen tot 'Engine of the Year', ook in benzine de zuinigste in zijn klasse. Net verkozen tot Zakenauto van het Jaar, door de ANWB uitgeroepen tot Trekauto van het Jaar en winnaar van de Autoweek Multitest. Geen wonder dat hij op dit moment 's werelds best verkochte auto is. Nu met Champions Pack voor slechts 995,- met o.a. navigatie en Bluetooth® Voice Control en parkeersensoren achter. Plus tijdelijk 2.500,- inruilpremie. Ga dus nu naar de Ford dealer en tel uit uw winst. Welkom in de kampioensklasse. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: km/liter: 13,9-29,4; liter/100 km: 3,4-6,4; C02 gr/km: 88-169. Goes: Auto Adria B.V., 0113 - 22 04 40. Oostburg: Van de Rep Oostburg B.V., 0117 - 38 32 30. Terneuzen: Van Putten Zn. B.V., 0115 - 61 38 57. Vlissingen: Autobedrijf Joosse, 0118 - 41 94 20. Zierikzee: Auto Adria Zierikzee B.V., 0111 - 41 72 16. TERNEUZEN - Een overgrote meer derheid van de gemeenteraad van Terneuzen wil af van de wietpas. Leden van nagenoeg alle raadsfrac ties hebben een landelijk manifest van GroenLinks ondertekend. Dat betekent steun voor het plei dooi van CDA-fractievoorzitter Henk Siersema om de omstreden registratieplicht te vervangen door een identificatieplicht. Het verzet is ingegeven door het feit dat de potentiële klanten weigeren zich te laten registreren en hun toe vlucht zoeken tot de straathandel. Die is in Terneuzen, Axel en Sas van Gent sinds de invoering van de pas sterk gegroeid. Michiel Groeneveld (WD): „Van de 2000 potentiële gebruikers in onze regio hebben er 260 een wietpas aange vraagd. Dan zijn we er dus bijna 1900 kwijt, die het ongetwijfeld el ders halen." Siersema pleit voor versoepeling van de regels (ook legalisering van de aanvoer), maar zou het ook pri ma vinden dat burgemeester Jan Lonink met coffeeshop Miami praat over toelating van een gelimi teerd aantal (200) Vlaamse grens bewoners tot de shop. Dat aantal wordt dan wel strikt gecontro leerd. Volgens Groeneveld blijkt uit onderzoek dat de zuiderburen - vooral door het maximum van 2 gram per klant - daarvoor geen be langstelling hebben. Giel van Boom (TOP/GB) vreest dat het drugstoerisme en de over last daardoor weer zullen terugke ren. Gijs van den Berg (PvdA): „Wij zijn als PvdA voor totale lega lisering en regulering en controle door de overheid. Regel je het Eu- ropabreed, dan is de kwestie he lemaal opgelost." Burgemeester Lo nink vindt identificatieplicht voor al in de grensstreek van groot be lang. Hij vreest dat de gelimiteerde toelating van grensbewoners - zo als Siersema oppert - leidt tot nieu we juridische én handhavingspro- blemen. Wii$8Sf i ZAKEtiAUTO.VAN HET JAAR, Met o.a.: Navigatiesysteem met 5 inch kleurenscherm Bluetooth® en Voice Control USB-aansluiting voor iPod MP3-speler USB-stick parkeersensoren achter FORD FOCUS CWIPIOMS PflCK Uw voordeel 855.- 995 inruilpremie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20