Veers paneel topstuk in Zwitserland Boter, kaas en een stapel boeken i8l zeeland Liever geen rotzooi als uitzicht Samenzang Terneuzenaar gewond bij steekincident donderdag 4 oktober 2012 door Wendy Wagenmakers vlissingen - Voordat de beslissing valt over de bouw van een zorgcen trum. in het Scheldekwartier, zal de gemeente Vlissingen eerst toe zeggingen moeten doen over het opknappen van het gebied. Eigenlijk zou deze zomer bekend worden of de Stichting Werkt voor Ouderen een nieuw zorgcen trum, in plaats van de tijdelijke huisvesting in Weyevliet en zorg centrum Scheldehof aan het Stad huisplein, gaat bouwen op de kop van de Dokhaven. Maar die beslis sing is uitgesteld. De onderhandelaars, de stichting en de gemeente Vlissingen zijn er namelijk nog niet uit. De gesprek ken richten zich op de locatie, kos ten, programma, planning en fase ring. De vertraging zit hem in af spraken over het openbare gebied. Wil de Stichting Werkt voor Oude ren investeren in het Scheldekwar tier, dan zal daar iets tegenover moeten staan. „Wij gaan niet een hoop geld steken in een mooi zorg centrum op een plek die verder nog een bouwput is", aldus Jan de Graaf van de Stichting Werkt voor Ouderen. „Er moet flink geïnves teerd worden om er wat van te ma ken. Maar die noodzaak ziet de ge meente ook." Via zijn woordvoerder laat wethou der Lambert Prevoo weten dat 'er constructieve gesprekken gaande zijn'. „Maar zoals dat gaat met dit soort onderhandelingen, duurt dat proces soms wellicht wat langer dan je van tevoren inschat. Hij ver wacht dat de haalbaarheid van het plan nog dit jaar positief beant woord kan worden." Op verdere vragen wenst de wet houder niet in te gaan. MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zaterdag 6 ok tober een koor- en samenzang- avond gehouden ten behoeve van een viertal Zeeuwse Gezinnen die zendelingenwerk verrichten. Het jongerenkoor Jigdaljahu zingt. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Een schilderij uit de Stadhuiscol lectie van museum De Vier schaar in Veere is momenteel in Zwitserland te zien als blikvan ger van een tentoonstelling over de geschiedenis van het kapitalisme. Het paneel, geschilderd in 1609, verbeeldt de ontvangst van de Nederlandse gezant Cornelis van der Mijle door doge van Ve netië. De tentoonstelling is te zien in het Landesmuseum te Zürich. Het werk hangt daar tot 17 fe bruari. Een detail uit het schilderstuk dient als uithangbord. door Henk Postma De eervolle ontvangst van een Nederland se gezant door de do ge van Venetië was in het Europa van 1609 een belangwekkend feit. Het markeerde het succes van de Ne derlandse strijd om onafhankelijk heid. Tegenwoordig zou zo'n nieuwsfeit via televisiebeelden en krantenfo to's de hele wereld over gaan. Des tijds legde men zo'n belangrijke di plomatieke gebeurtenis vast in een schilderij. •Het paneel dat de plechtige ont vangst documenteert van de Ne derlandse gezant Cornelis van der Mijle, op 18 november 1609 in de Sala del Collegio van het Veneti- aans dogepaleis, hangt normaliter in het stadje Veere. Het is daar onderdeel van de vaste collectie in het stadhuismuseum De Vierschaar, en is daar voor ie dereen te zien. Nu even niet, want het is uitgeleend aan Zwitserland. Het hangt daar nu in het Landes museum te Zürich in een tentoon stelling over de geschiedenis van het kapitalisme. Een detail uit het paneel dient als blikvanger. Het siert de posters en de catalogus van de expositie. Hoe het schilderij in Veere terecht kwam, is niet bekend. Wel is zeker dat het er in i860 al hing, mogelijk zelfs al anderhalve eeuw eerder. Waarschijnlijk deed Cornelis van der Mijle het schilderij na zijn Ve- netië-reis cadeau aan prins Mau- rits, die het dan op zijn beurt weer moet hebben geschonken aan zijn markizaatstad Veere. De tentoonstelling in Zürich brengt het ontstaan van het kapita lisme in beeld aan de hand van de geschiedenis van de de jonge Repu bliek der Zeven Verenigde Neder landen en de Republiek Venetië, die destijds al een belangrijke machtspositie had. Dat Venetië een diplomaat uit de Nederlanden een zo eervolle ont vangst bereidde, moet 'wereld nieuws' zijn geweest. Het syboli- seerde een keerpunt in de Europe se geschiedenis. De jonge Republiek van de Zeven Verenigde Nederlanden had net een wapenstilstand gesloten in de oorlog tegen het katholieke 'Spaan se juk'. Prins Maurits gebruikte het bestand, dat twaalf jaar zou duren, om de positie van de Nederlanden te verstevigen. Op zoek naar bond genoten stuurde hij Cornelis van der Mijle als gezant naar Venetië, destijds al een invloedrijke repu bliek te midden van de machtige Europese hoven. De diplomatieke reis verliep bij zonder succesvol. Venetië besloot Nederland te erkennen als zelfstan dige natie. En voor de kooplui in Holland en Zeeland was het de start van belangrijke nieuwe han delsrelaties. Dat alles viel in Spanje en ook in het Vaticaan buitenge woon slecht Zowel de pauselijke Venetië erkende Neder land als natie. In Spanje en het Vaticaan viel dat bijzonder slecht. Het paneel uit de Veerse stadhuiscollectie documenteert een gebeurtenis nuntius als de ambassadeur van Spanje ergerden zich mateloos aan de eervolle ontvangst van de diplo maat uit het ketterse land. De Spanjaarden spraken zelfs van een 'eeuwige offensie' en kondigden dreigend aan die provocatie nooit te zullen vergeten. Wie het schilderij heeft gemaakt is onbekend. Het is niet gesigneerd, maar vertoont gelijkenissen met werk van de schilder Odoardo Fia- letti, die een soortgelijk paneel schilderde van een Brits bezoek aan Venetië. Dat hangt in het pa leis van Britse koningin Elizabeth. De betekenis van het schilderij in het stadhuismuseum van Veere is uitgezocht door Peter Blom van het Zeeuws Archief, dat het schil derij in officieel beheer heeft. In het Zeeuws Archief bevindt zich ook een 166 bladzijden dik rap port dat Van der Mijle uitbracht over zijn reis. Het is eigendom van de Zeeuwse Staten. Het rapport beschrijft gedetail leerd hoe Van der Mijle als één van Nederlands eerste ambassa deurs succesvol onderhandelde met het bestuur van een vreemde mogendheid. Van der Mijle maakte de trip, die al met al vier maanden in beslag nam, per koets, deels ook per schuit en gondel. Onderweg deed de diplomaat het hof van de Fran se koning aan. Tijdens zijn verblijf in Venetië knoopte hij ook contac ten aan met de ambassade van Groot-Brittannië. Na alle plichtplegingen gaven de TERNEUZEN - Een 31-jarige man uit Terneuzen is aangehouden we gens een steekincident in een wo ning in de Mascagnistraat. Bij dat incident, dat dinsdagavond rond 23.00 uur plaatsvond, heeft de 31-jarige man een van de bewo ners, een 49-jarige man, met een scherp voorwerp gestoken. De 49-jarige man is naar het zie kenhuis gebracht, maar bleek niet levensbedreigend gewond. De 31- jarige man is er na de steekpartij te voet vandoor gegaan, maar hij heeft: zich rond 02.30 uur bij het politiebureau gemeld. Hij is aange houden en vastgezet. Het incident vond plaats in de relationele sfeer. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Bibliotheekleden in Vlissingen hoeven niet meer tus sen het werk door naar de bieb te rennen, maar kunnen hun bestel de boeken voortaan ophalen na de boodschappen. Met het initiatief 'Boek je boek' komt de bibliotheek tegemoet aan het drukbezette bestaan van haar leden, die het niet redden om tij^ dens de steeds beperktere ope ningstijden naar de bieb te gaan. Zij kunnen hun wensenlijst voor taan digitaal doorgeven via de web site van de bibliotheek en hun be stelling ophalen bij zes strategi sche plekken in de stad, die wél ruim open zijn. Dat zijn de 'grote' Albert Heijn XL aan de Gildeweg, de 'kleine' Albert Heijn in de Aag je Dekenstraat, de Jumbo in Sou burg, de Esso aan de Sloeweg, de Emté in Paauwenburg en zorgcen trum Ter Reede. De service lijkt een voortvloeisel uit een eerder, omstreden plan om de bibliotheek aan de Oude Markt te sluiten en te vervangen door kleine buurtbibliotheken. Dat, door de bedenkers 'vooruitstre vend' genoemde, plan stuitte op zoveel verzet van de bevolking dat het van tafel verdween. Toch staat dit iniatief echt volledig los van de bezuinigingen, beweert bibliotheekvoorlichter Marileen van Wijnen. „Het komt voort uit een plan van de provincie om ope ningstijden van openbare diensten beter te laten aansluiten op de wensen van inwoners. Het provin ciale tijdenbeleid. Maar in tijden van bezuinigingen kan dit wel een oplossing bieden. We moeten toch hetzelfde werk doen met minder budget." Het doorvoeren van die bezuini gingen, een half miljoen per jaar, blijkt toch minder problematisch dan gedacht. Volgens bibliotheek directeur Kees Hamann is het per soneelsbestand al flink ingekrom pen. „De reductie is voor zo'n 85 procent gerealiseerd. Begin vol gend jaar moet die zijn afgerond. We moeten van 26,2 fte naar 19,2 fte en dat lukt door werknemers door te laten stromen naar vacatu res binnen de gemeente Vlissin gen. Tot dusver zitten er zeven op een andere plek. Niemand komt op straat te staan." Met de andere maatregel, het be zuinigen op de huisvestingskosten, is Hamann nog druk aan het stoei en. Anderhalve ton moet hij, van af 2013 voor de helft en vanaf 2014 helemaal, besparen. De vestiging in Souburg is eigen bezit, maar die aan de Oude Markt kost 270.000 euro huur per jaar. „Daar moeten we dus flink wat ruimte gaan ver huren, om geld te genereren. Maar ik heb er alle vertrouwen dat dat lukt We hebben al een aantal gega digden, al lukt het helaas niet om alleen bibliotheekgerelateerde huurders binnen te halen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18