Kitten onder het mes donderdag 4 oktober 2012 „Van mensen die zeggen: 'het is vies bij jou en het stinkt' trekken ze zich niks aan. Dan denken ze: 'jij snapt er niks van'." Diergedragsdeskundige Debbie Rijnders hondje meenamen als leuk speel goed voor de kinderen op de ach terbank, brengen het gauw naar zulke mensen. Poes bevallen in de struiken? Op naar de verzame laar." Die groeit het eigen dierenrijk op den duur boven het hoofd. Psycho loog Nanninga: „Ze worden er op den duur de godsganse dag door in beslag genomen, 's Ochtends uitlaten, vlug naar het werk, weer uitlaten, geen geld meer hebben en geen bezoek meer van familie of vrienden omdat het huis zo stinkt." Meestal hebben de verzamelaars het beste met 'hun kindjes' voor. „Maar als het zo druk is op een kleine oppervlakte geeft het de die ren stress", zegt diergedragsdeskun dige Debbie Rijnders „Er zijn al tijd dieren die in zo'n grote groep lijden onder het dominante ge drag van anderen en zich terug trekken. Een kat bijvoorbeeld is een territoriumdier en wil een ei gen plek om te slapen en een scho ne kattenbak. Maar meestal staan er te weinig kattenbakken en raakt het huis vervuild." Als Rijnders met een goed gesprek probeert een einde te maken aan een ongezonde situatie, laat ze zien dat ze zelf gek is op dieren. „Van mensen die zeggen: 'het is vies bij jou en het stinkt' trekken ze zich niks aan. Dan denken ze: 'Jij snapt er niks van'. Ik heb te doen met de dieren, maar ook met de mensen. Ik zie dat ze het zo goed bedoelen, maar klem zitten." Jacqueline, die zichzelf op internet 'kattenvrouwtje' noemt, vindt zichzelf van een andere categorie. Ze heeft haar zaakjes op orde, zegt ze. Zo heeft ze een 'stop' inge voerd. „Ik neem nu alleen nog een kat als de keuze is: naar mij of een spuitje. Ik ben echt niet patholo gisch." Al haar dieren zijn ingeënt en ge steriliseerd of gecastreerd. „De die renarts komt bij mij thuis en vindt het goed wat ik doe." Soms klaagt een buur over stank vanuit haar tuin. Dan spuit ze die meteen schoon, zegt ze. Jacqueline aait een poes op haar schoot. „Ze heeft een kankergezwel. Ik kan haar nog een mooie oude dag geven." Oude, ook verwilderde katten nog zoveel rust en vertrouwen geven, dat is haar voldoening. „Daardoor slaap ik goed." Overigens ook in bed omringd door katten. „Maximaal vijf', voegt ze eraan toe. Nederland is kattenland. Tegen over 17 miljoen mensen, staan zo'n 3,5 miljoen katten. „Asiels kunnen ze niet meer kwijt", zegt Dorith Gelberg van de Sophia Kattenbond die zich sinds 1867 inzet voor gezel schapsdieren. „We weten niet hoe de onderverdeling is tussen huis- en zwerfkatten, maar het zijn er veel te veel. Er zijn dagen dat er op Marktplaats driehonderd nestjes bijkomen." De Kattenbond maakt zich steeds meer zorgen over de populatie. Het meest functionele wapen dat vol gens Gelberg kan worden ingezet, is - voor sommige dierenartsen - controversieel, maar wel effectief: verplichte vroegcastratie. „Liefst nog voordat een kitten het nestje verlaat. Veel mensen vergeten dat een poes al na enkele maanden vruchtbaar kan zijn. Niet iedereen gelooft in vroegcastratie, want je moet zo'n dier van een week of acht toch onder narcose brengen. Wij proberen critici te overtuigen dat je met moderne methodes van narcose prima jonge dieren kunt 'helpen'. En zorg dat moederpoes erbij is als een kitten onder het mes gaat. Dan hou je de situatie vertrouwd voor de kleine. Ook als die ontwaakt uit narcose." Met vroegcastratie voorkom je volgens Gelberg mogelijk ook dat goedwil lende baasjes vervuilen omdat ze te veel dieren onderdak bieden. De Kattenbond en De Dierenbe scherming kennen tal van voor beelden waarbij mensen ten onder gaan aan hun dierenliefde. Cijfers zijn er niet. „Het gaat geregeld om types die een teruggetrokken leven leiden. De situatie wordt pas duide lijk als de buurt klaagt. Of als de woningstichting ingrijpt. Het is geen onwil, maar mensen onder schatten de aanschaf, vinden castra tie te duur, of willen van dat lieve nestje, waar ze niet op hadden gere kend, geen afstand doen." De stelre gel van De Dierenbescherming is helder: drie katten per huishouden lijkt het maximum: 'Een hoger aan tal vraagt veel extra aandacht voor huisvesting en verzorging, en die is meestal niet voorhanden'. Het is geen toeval dat Werelddieren dag jaarlijks wordt gevierd op 4 ok tober. Het is van oorsprong de feest dag van Franciscus van Assisi, de heilige die volgens de legende zelfs preekte voor dieren. Franciscus trok zich het lot aan van alle zwak ke schepselen Gods: melaatsen, ar me sloebers maar zeker ook dieren. Mocht de dierenvriend vandaag, 786 jaar na zijn dood, in staat zijn vanuit de hemel neer te kijken op Nederland, dan zou hij waarschijn lijk met trots - of misschien enige gêne - concluderen dat de emanci patie van 'het westerse dier' enor me stappen heeft gemaakt. Vooral vandaag worden kat en hond in de watten gelegd. En dat in een land waar dieren al kunnen rekenen op een eigen politiemacht en volksver tegenwoordigers. Maar tegenover dat luxueuze vertroetelen staat nog altijd groot dierenleed: plofkippen, overvolle stallen, doorgefokte ras katten. Menig eigenaar zou een be zoekje van de Dierenpolitie verdie nen. Of misschien beter: een rake preek in de geèst van Franciscus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11