io] dierendag loopt dieren liefde uit de hand. Mensen halen ex treem veel katten, honden of reptielen in huis. Ze geven ze de liefde die ze soms zelf niet zo hebben gekend. donderdag 4 oktober 2012 -Mattenli door Wilma de Cort Hoog op de antieke kast liggen twee katers opgevou wen in hun poe- zenmand. Andere katten rusten op de salontafel, in de hoek van de zit bank of ergens 'boven' in huis. Via de keuken, waar op het aanrecht een bakje vers gemalen kippen vlees voor ze klaarstaat, wandelen poezen naar de achtertuin die oogt als een kooi. Gaas is aan de zijkanten opgetrok ken en tussen buizen als een over kapping over de hele tuin gespan nen. Er is voor de dieren geen ont snappen aan. Jacqueline Thijsen (45) wil haar buren met zoveel huisgenoten niet tot last zijn, zegt ze. Jacqueline woont met twaalf eigen katten en één logé-kat in een rij tjeshuis in Arnhem. Je zou ook kunnen zeggen dat de katten er wonen met Jacqueline. Met zoveel poezenmanden, ben ches, krabpalen, speelgoedmuisjes, kattenbakken, voerbakken en -zak ken, is op slag duidelijk bij wie de prioriteit ligt. De Arnhemse ont fermt zich vooral over oude, zieke of vërwildérdè katten waar asiels nergens mee terecht kunnen. In haar opgeruimde huis hangt een penetrante geur. Poes Suus wil nog wel eens 'rondsproeien', ver klaart ze. „Markeren." Maar Jacque line heeft gladde vloeren. „Ik zeg altijd: daar hebben we de dweil en het keukenpapier voor." Dierenliefde kan grote vormen aannemen. Soms té grote vormen. Psycholoog Barbara Nanninga helpt voor een televisieprogram ma mensen met extreem veel die ren in huis. Achter de voordeur stapelen de problemen zich bijna altijd op: ver vuiling, schulden, sociaal isole ment, burenruzies, uithuiszetting. Vanwaar de behoefte om niet één maar soms tientallen dieren in huis te halen? „Een eenduidig antwoord is er niet", zegt Nanninga, „Soms is het gewoon geleidelijk uit de hand ge lopen. Maar vaak hebben deze mensen een traumatische gebeur tenis meegemaakt; vader sloeg of er was een heel verdrietige echt scheiding. Ze hebben liefde gemist en projecteren dit op de dieren. In de dieren, die vaak van alles man keren, herkennen ze hun eigen leed. Door ze te verzorgen, helen ze als het ware zichzelf. 'Verzamelaars', noemt Marlijn Son ne van de Amsterdamse stichting DierenVangnet hen. Vaak blijven ze voor iedereen verstopt. „Het komt pas naar buiten als het echt uit de hand loopt, bijvoorbeeld door een giga burenruzie." Of, in geval van verslaving, omdat ze wor den gearresteerd. „Dan zeggen ze: 'ik zit hier in de cel, maar thuis moeten de beesten wel eten'. Volgens Sonne nemen 'verzame laars' makkelijk zwerfdieren in huis, ook al hebben ze geen geld voor sterilisatie/castratie. „Dus dat fokt maar aan." Sonne: „Mensen die op de terugreis uit Turkije een Jacqueline Thijsen met een van haar vele katten. foto Erik van 't Huilenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10