Kerncentrales Europa onveilig Marrea 81 buitenland Meer slachtoffers aanvaring Oppositie Georgië wint verkiezingen Assad in Aleppo ff Lange mars naar New Delhi www.marrea.nl woensdag 3 oktober 2012 Noodzakelijke aanpassingen na stresstest kosten 25 miljard Vrijwel alle Europese kerncen trales kunnen ernstige onge lukken niet het hoofd bieden. Verbetering zit er vanwege de kosten waarschijnlijk niet in. Sommige aanbevelingen na Tsjernobyl zijn nog niet overal uitgevoerd. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Nagenoeg alle kerncen trales in Europa schieten tekort waar het gaat om de beveiliging te gen ernstige ongelukken en na tuurrampen, en het ziet er niet naar uit dat dat snel zal snel veran deren. De hoge kosten van de noodzakelijke aanpassingen - to taal zo'n 25 miljard euro - en de af wijzing door veel regeringen van Europese bemoeienis met hun kerncentrales lijken dat in de weg te staan. Morgen worden de resultaten be kendgemaakt van de zogeheten 'stresstests' die op gezag van de Eu ropese Commissie zijn uitgevoerd bij alle 134 kernreactors en de EU, en die zijn niet bemoedigend. Aan leiding was de kernramp in het Ja panse Fukushima. Alle centrales - ook die in Borssele - krijgen aan merkingen, al zijn de problemen niet overal even ernstig. De meeste reactors - 58 - staan in Frankrijk, en daar lijkt ook het meeste mis. Veel centrales zijn on voldoende voorbereid op aardbe vingen. Ook in Duitsland, Groot- Brittannië en Zweden is op dit punt veel mis. Ook rampenplan nen en evacuatiemaatregelen zijn vaak onvoldoende. Details over de gevonden gebreken per centrale zijn nog niet bekend. Wat de problemen in Borssele pre cies inhouden is dan ook nog on duidelijk. Maar kerngeleerde Wim Turkenburg van de Utrechtse uni versiteit, die bij de stresstest in Borssele betrokken was, zei dat er al tientallen miljoenen euro's zijn uitgetrokken om de Zeeuwse cen trale veiliger te maken. De tests beperkten zich tot aardbe vingen, overstromingen en neer stortende vliegtuigen. De beveili ging tegen terroristische aanslagen is niet onderzocht, omdat een aan tal landen dat niet wilden. Zij wil len hun procedures daartegen niet prijs geven. Het grootste probleem bij het veili ger maken van de centrales is dat Brussel dat niet kan afdwingen. Kernenergie is een nationale zaak. De Europese instanties kunnen al leen aan de bel trekken en hopen dat hun aanbevelingen worden op gevolgd. In het rapport wordt de lidstaten echter ronduit laksheid verweten. „Sommige aanbevelin gen die na de kernramp in 1986 in Tsjernobyl zijn gedaan, zijn nog al tijd niet overal uitgevoerd", zo staat er. Sommige inspecties kon den alleen op papier worden uitge voerd. De Europese Commissie eis te daarop tijdrovend aanvullend onderzoek. Probleem is ook dat de stresstests in eerste instantie zijn uitgevoerd door nationale toezicht houders, en pas daarna door Euro pese experts zijn beoordeeld. En die nationale toezichthouders zijn niet overal onafhankelijk. Ook in Nederland valt het toezicht onder Economische Zaken, iets wat de Commissie ongewenst vindt. GWALIOR - Leden van de Indiase plattelandsbevolking, onder wie landlozen, arme boeren en stammengemeenschappen, bespelen traditionele muziekin strumenten bij het begin van 'Jan Satyagraha', een mars naar de hoofdstad New Delhi. ISCHOORL; EEN WARE VERRASSING Kom Schoort ontdekken. Dit leuke karakteristieke plaatsje aan de kust van Noord-Holland. Vanuit uw luxe hotel loopt u zo de Schoorise duinen in. Een leuke fietstocht maakt u naar kunste naarsdorp Bergen dat bekend staat om zijn vele galerieën en kunstwinkels. Echte shopliefhebbers kunnen hun hart ophalen in winkelstad Alkmaar. Kom genieten van 3 heerlijke dagen! Arrangement: 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 2-gangen diner met koffie/thee na Gebruik van draadloos internet, zwembad en sauna Koffie- en theefaciliteiten op de kamer Slechts 83/" p.p. Geldig t/m 28 februari 2013, m.u.v. feestdagen Prijs p p o.b-v. 2-persoonskamer. Toeslag op vrijdag- en zaterdagnacht: 5,- p.p.p.n Toeslag alleengebruik: 35,- p.n.Toenstenbelasting 2,25 p p p.n. Ffcrkeerkosten: 780 p a. Reserveringskosten: 750 per boeking (vanaf |anuari 9,95). Maxima Hotels Jan van Scorel**** ligt direct aan het Schoorise duingebied. Uw gerenoveerde charme kamer is van alle comfort voorzien. Neem een hele avond de tijd voor het overheerlijke diner. In een sfeervolle ambiance kunt u genieten van de verrukkelijkste gerechten. Sluit u de dag nog af met een heerlijke avondwandeling langs het strand?Terug op uw mooie hotelkamer slaapt u als een roos... Boekenviawww.marrea.nl/WEG099 HONGKONG - Het dodental als ge volg van de aanvaring tussen een veerboot en een partyboot in de haven van Hongkong is opgelopen tot 38. Tientallen mensen raakten gewond. Meer dan honderd dren kelingen zijn gered. Dat heeft de re gering van Hongkong gisteren meegedeeld. Het gaat om het dode lijkste bootongeluk in Hongkong in vijftien jaar. De politie heeft zes arrestaties ver richt. Het gaat om bemanningsle den van beide vaartuigen, die niet de 'zorgvuldigheid hebben be tracht' die volgens de wet nodig was. De precieze oorzaak van het ongeluk is echter nog niet bekend. De partyboot was op weg naar Vic toria Harbour toen hij maandag avond bij het eiland Lamma in aan varing kwam met de veerboot. De boot was door het elektriciteitsbe drijf van Hongkong afgehuurd TBILISI - De winnaar van de Georgi sche parlementsverkiezingen heeft dinsdag president Michail Saakasj- vili opgeroepen af te treden. „De enige juiste beslissing voor Saakasj- vili is opstappen", aldus oppositie leider Bidzina Ivanisjvili. Ivanisjvili bracht met zijn coalitie Georgische Droom regeringspartij Verenigde Nationale Beweging (UNM) een grote nederlaag toe. Het oppositieblok rekent op meer dan 90 zetels in het parlement met 150 zetels en mag een regering gaan vormen. Het betekent de eer ste democratische machtsover dracht in Georgië sinds het uiteen vallen van de Sovjet-Unie. Of de president meteen opstapt, blijft nog even de vraag. Saakasjvi- li's ambtstermijn loopt nog één jaar. De verkiezingen werden voor af gezien als een soort referendum over het beleid van Saakasjvili van voor een personeelsuitje. Circa 120 werknemers en hun gezinsleden waren uitgevaren om vanaf het wa ter te kijken naar het vuurwerk voor de nationale feestdag. „Na 10 minuten botste een boot tegen de onze aan, met hoge snelheid. De achterkant begon te zinken", zei een opvarende. Na de aanvaring zonk één van de getroffen boten. Volgens overlevenden was er nau welijks tijd om uit het zinkende wxstasrxtss&ssssG&zzï &&KÖKGX&SSS&Zei de afgelopen jaren. De president kwam in 2003 aan de macht, na de door hem geleide Rozenrevolutie. Zijn vrouw Sandra is afkomstig uit Terneuzen. Van zijn populariteit van destijds is echter weinig meer over. Zo'n 70 procent van de Geor- giërs leeft onder de armoedegrens. In 2008 raakte het land in de Kau- kasus in oorlog met het sterkere Rusland, om de regio Zuid- Ossetië. Saakasjvili kreeg boven dien het verwijt dat hij het niet te nauw neemt met de mensenrech ten. Hij probeerde de politieke op positie dwars te zitten. „Er zijn ver schrikkelijke dingen gebeurd, maar we zullen geen wraak nemen op degenen die hier verantwoordelijk voor zijn", zei Ivanisjvili dinsdag. Zijn overwinning bracht veel Geor- giërs in extase. Opgetogen jonge ren in auto's met blauwe vlaggen joelden 'we hebben gewonnen!' BEIROET - President Bashar al-As- sad van Syrië is in Aleppo om zich op de hoogte te stellen van de strijd tussen het leger en de op standelingen in de grootste stad van het land. Hij heeft 30.000 extra militairen naar de stad ge stuurd. Dat meldde de Libanese krant al-Diyar dinsdag. In en rond de stad wordt al geruime tijd ge vochten. Zaterdag woedde er brand in de Souk al-Madina, de historische, overkapte bazar in het - centrum van de stad. De rebellen 1 zijn vorige week een offensief be- gonnen om de stad in handen te krijgen. Ze claimen het grootste deel van het oude deel van Aleppo te hebben veroverd maar hebben de grootste moeite om hun stellin gen te behouden. Zeker één com mandant en enkele sjitische Liba nese hezbolla-strijders zijn omge- komen. boek online of bel 0571 Tl 77 44 vraag ook onze gratis arrangementenbrochure aan! Veruit de beste in reisjes dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8