Discussie over Hedwigepolder moet opnieuw Sasput moet oudste travalje in ere houden 241 zeeland Bordjes bij alle Zeeuwse travaljes 'Drieklank heeft altijd meegewerkt aan plannen voor brede school' Wiet in oud visfabriekje Sas Oud Antiekmarkt regio woensdag 3 oktober 2012 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De discussie over de toekomst van Hedwigepolder en het natuurherstel in de Wester- schelde moet opnieuw worden ge voerd. Volgens hoogleraar vegeta- tiekunde Joop Schaminée aan de Wageningen Universiteit en Rad boud Universiteit Nijmegen is dat de enige mogelijkheid om de hui dige impasse te doorbreken. Schaminée is vandaag, woensdag, één van de sprekers op het sympo sium Biodiversitijd, tijd voor biodi versiteit in Zeeland in Terneuzen. Stichting Landschapsbeheer Zee land, de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten en de provincie Zeeland tekenen voor de organisatie. Scha minée herinnert eraan dat in 2005 sprake was van een brede overeen komst over onder meer de verdie ping van de Westerschelde en de ontpoldering van de Hedwigepol der én in het Zwingebied. „Er was geen sprake van overeen stemming, maar van een besluit", stelt Schaminée. „De mensen in de omgeving zijn er nooit direct bij betrokken. Dat had wel moeten gebeuren. In een heel vroeg sta dium zijn er grote fouten gemaakt. Vervolgens is een situatie ontstaan waarin je nooit terecht moet wil len komen, waarin niet meer naar elkaar wordt geluisterd." Schaminée ziet nu nog twee oplos singen. „Ontpolderen of alle moed bij elkaar verzamelen en op een fatsoenlijke manier praten over na tuurcompensatie." Het is volgens hem ook mogelijk daarbij naar an dere gebieden te kijken, zoals de Oosterschelde, of actie te onderne men tegen de verlanding van het Verdronken Land van Saeftinghe. „De regelgeving is niet zo dicht ge spijkerd. Je moet het dan wel wil len aankaarten in Brussel." Scha minée hecht eraan dat de angel uit de discussie wordt gehaald. „Uit eindelijk wil iedereen mooie na tuur. De discussie over de Hedwi gepolder heeft al veel te veel nega tieve energie losgemaakt." SAS VAN GENT - In een bedrijfspand aan de Vier Ambachtenstraat in Sas van Cent is dinsdagochtend een hennepkwekerij ontdekt. In het voormalige 'visfabriekje van Meuleman' zijn ruim vierhonderd hen nepplanten aangetroffen. Het politiehondenteam en een gespecialiseerd rui- mingsbedrijf kwamen ter plaatse. Er werden geen aanhoudingen verricht. De kwekerij is ontmanteld. foto Roland de Jong B Oudste van Zeeter, De travalje in Sasput is de oudste, die in Zee land is te vinden. De hoefstal dateert uit 1740 en is daarmee anderhalve eeuw ouder dan de overige 'paardengarages' in de provincie. Een opknapbeurt maakt een pronkstuk van de stal. De oudste travalje van Zeeland is al het tweede hoefstalletje dat Tonnie Luteijn redt. Het stalletje van de voormalige smederij Steij- aert staat nu, gerenoveerd en wel, in Cadzand-Dorp. De traval je van smid Rookus moet een mooi plekje in Sasput krijgen. door René Hoonhorst Geld speelt geen rol. Al thans niet om oude hoefstalletjes van de vergankelijkheid te red den. Maar driehonderd euro beta len aan gemeentelijke leges; dat doet Tonnie Luteijn nooit. „Dat is tegen mijn principes." Luteijn (63) woont al zijn hele le ven in Sasput. Zijn vader was de laatste molenaar van Sasput. Sa men met pa Piet, die twee jaar ge leden op 101-jarige leeftijd over leed, maakte hij drie decennia te rug een replica van de in 1944 ka potgeschoten molen. De molen, die dit jaar zijn tweede eeuwfeest zou hebben gevierd, blijft zo een beetje leven in de buurtschap. En daar is het Tonnie om te doen. Want Sasput mag een prutsplaats je zijn in de ogen van velen, het ge hucht heeft een rijke historie. Luteijn betaalde eind vorige eeuw al eens 1200 gulden voor een hoefstal. De nieuwe eigenaar van het huis waar de travalje bij hoor de, wilde er vanaf. En hoewel het stalletje zo goed als vergaan was, wilde Tonnie het cultureel erfgoed niet verloren laten gaan. „Leerlin gen van een school in Goes heb ben de travalje helemaal opge knapt. Het hout is nieuw, maar het ijzerbeslag is hergebruikt. De hoefstal prijkt nu midden in Cad- zand-Dorp." Sasput had vroeger meerdere sme derijen. De oudste, vorige eeuw onder anderen in gebruik bij smid Rookus, dateert uit 1740. De stich ting Vrienden van de Travalje pro beerde de gemeente Sluis 3,5 jaar geleden al te verleiden om hét kroonjuweel van de Zeeuwse hoefstallen te beschermen. Maar Sluis liet weten dat ze particuliere eigenaren niet tot de orde kon roe pen. Tonnie Luteijn was er dan ook als de kippen bij toen bleek dat nieuwe bewoners de hoefstal maar een sta-in-de-weg vonden. „De travalje staat nu al twee jaar op mijn erf Ik wil hem naast de miniatuur-molen, die ik overigens ook nodig moet opknappen, zet ten. Ik heb al toestemming van het waterschap om de hoefstal op hun grond te zetten. Ik wil een kraan tje huren om de travalje op de goe de plek te zetten en ik heb al een partijtje kasseien op het oog om het helemaal af te maken. Daar hoef ik geen vergoeding voor, maar ik vertik het om de geemen- te 300 euro leges te betalen." Luteijn legt uit dat hij de hoefstal aan Sluis schenkt, omdat hij hem voor de gemeenschap van Sasput wil behouden. Wethouder Jan Schaalje belooft dat er een oplos sing wordt gezocht „Met zo'n ge schenk van een inwoner kunnen we natuurlijk alleen blij zijn." 'Ook in Sasput is veel veranderd. Maar het is mooi om ook wat uit het verleden te behouden...' Stichting Vrienden van de Travalje inventariseerde ja ren geleden al de nog be waarde travaljes in Zeeland. Mede door de activiteiten van de 'Vrien den' groeit het aantal hoefstalletjes nu langzaam, maar gestaag. Momenteel zijn er ruim veertig 'paardengarages', waarvan negen in Zeeuws-Vlaanderen, in de pro vincie te vinden, meldt woordvoer der John van Haver. De Noord-Be- velandse archivaris is blij dat de be langstelling voor het culturele erf goed nog steeds stijgt. Zo werken mensen in onder meer Oudelande en Oud-Vossemeer aan nieuw bouw en renovatie van oude traval jes. De Sasputse travalje dateert uit 1740 en is daarmee zo'n anderhal ve eeuw ouder dan alle overige stalletjes, weet Van Haver. „Die van Sasput is nog voornamelijk van hout. Vanaf het eind van de negentiende eeuw zijn er veel hoefstallen van staal gemaakt, meestal Kruppst-ahl." Van Haver meldt ook dat de Zeeuws-Vlaamse travaljes vorige eeuw vaak breder waren dan die elders in het land. „In Zeeuws-Vlaanderen gebruik ten boeren, omdat ze gewassen op klei verbouwden, vaak stoere Bel gische trekpaarden en die pasten niet in de smallere stalletjes. Op zandgrond konden ook smallere paarden nog wel uit de voeten." Om dat soort details aan belang stellenden over te dragen, wil de Stichting Vrienden bij elke travalje een informatiebordje plaatsen. De teksten zijn klaar, de stichting zoekt nu sponsors voor het ver vaardigen van passende paneeltjes. HULST - In de sporthal van het ge meenschapscentrum Den Dullaert in Hulst wordt zondag 7 oktober een antiekmarkt gehouden. Het aanbod bestaat uit antiek, curiosa en boeken. De markt duurt van 11.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Dé Sch&na Tuimsche Steunbötgspwog 6 466 R J Halatoiftn To! -0164--336 4 IS t: C«64 - 537 546 door René Hoonhorst OOSTBURG - Christelijke basis school De Drieklank heeft in het verleden steeds meegewerkt aan ontwikkeling van een brede school in Oostburg. Pas nadat de bouw van die school in 2010 vast liep, de gemeente Sluis had geen geld toen corporatie Woongoed zich terugtrok, is De Drieklank gaan onderzoeken welk achterstal lig onderhoud aan de school moest plaatsvinden. Algemeen directeur Henk Verweg van scholenkoepel Scoba heeft er behoefte aan misverstanden, die bij een aantal Sluise raadsleden le ven, weg te nemen. De fracties van Nieuw Gemeentebelang en PvdA lieten tijdens de laatste raads vergadering weten dat De Drie klank werd 'beloond' voor gebrek aan medewerking. Maar Verweg wijst er op dat de gemeente enkele maanden terug zelf met het aan bod is gekomen een nieuwe school te bouwen. De afgelopen twee jaar verdween de brede school in Oostburg bo vendien al uit beeld, omdat de bi bliotheek, de muziekschool en de Stichting Kunstzinnige Vorming hun eigen weg gingen. „Door het vertrek van verschillende partici panten is inmiddels geen sprake meer van een brede school. We spreken in Oostburg van een mul tifunctioneel centrum, net als in Breskens." De gemeente kan nu, 'in alle rede lijkheid', niet van De Drieklank verlangen weer een extra jaar ver traging op te lopen, benadrukt Ver weg. Ook de twee andere basis scholen, de openbare Berenburcht en de katholieke Sint Bavo (die overigens ook onder de paraplu van Scoba schuilt) willen voort met de plannen. Verweg is blij dat wethouder Jan Schaalje duidelijk inzet op opening van een nieuwe Drieklank in 2013 en het nieuwe mfc Oostburg in 2014. Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. WOENSDAG 3 OKTOBER 2012 AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, koersbal; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, sjoelen, De Boemerang, 19.00 uur: Line dansen; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, hand werken; BRESKENS - De Uitkomst13.30 uur: Crea middag, soos en kaarten; Gebouw van Zuijenstraat 102,13.00 uur: Biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten en sjoelen, ANBO koers bal; EMMAHAVEN - Bezoekerscentrum, 10.00 uur: Excursie Verdronken Land van Saef-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52