Maatschappelijke schoonmaak op Ambon zeeland! 25 Bob Latuheru l CDA Terneuzen: Zet registratieplicht coffeeshop om in identificatieplicht Fusie woningcorporaties Walcheren afgeblazen woensdag 3 oktdber 2012 „Vlissingen moet zich blijven bekommeren om mensen die het moeilijk hebben; ook als die in het buitenland wonen, zoals de bevolking van Ambon." Of je nou gaat om een accoun tantskantoor, een optiek, een school of een schoonmaakbe drijf; elk bedrijf of instelling kan bijdragen aan een beter Ambon. Stoffels Bleijenberg uit Vlissin gen geeft het goede voorbeeld. door Wendy Wagenmakers Op de nieuwjaarsre ceptie van zeven jaar geleden stond bij Vedego, moeder bedrijf van het Vlis- singse schoonmaakbedrijf Stoffels Bleijenberg, een collectebus. Om geld in te zamelen voor slachtof fers van de tsunami. Dat werd zo gretig gedaan dat de directie be sloot het opgehaalde bedrag te ver dubbelen. Maar vervolgens bleef het stil. Vast vergeten, dacht direc- teur Jac. Weijers van de vestiging in Vlissingen en hij trok aan de bel. „Wat bleek? Het hele idee om het bedrag te verdubbelen, was weg. Ze wilden het niet meer ver dubbelen, maar vertienvoudigen of vertwintigvoudigen. Of mis schien zelfs verdertigvoudigen. De directie had besloten om voortaan vier procent van de jaarwinst te steken in maatschappelijke doelein den. Toch al gauw een ton of acht per jaar." Die insteek zette Weijers aan het denken. „Ook lokaal kun je maat schappelijk iets betekenen. Nu gin gen we wel elk jaar wandelen met de ouderen van Ter Reede en we zijn zelfs naar Zuid-Afrika geweest ter ondersteuning van een huizen bouwproject van Vedego, maar we wilden meer. Zo belandde ik op de bedrijvendag van de Stichting Samenwerking Vlissingen Ambon. Daar kunnen we wat mee." Bob Latuheru Laat de stichting nu net vanuit het Dr Haulussy ziekenhuis in Ambon de vraag hebben gekregen hoe ze het ziekenhuis zo hygiënisch mo gelijk kunnen houden. Een heel te rechte vraag, aldus voorzitter Bob Latuheru, want eerlijk gezegd zou hij er liever zelf ook niet in behan deld worden. „Op den duur zie je het zelf niet meer, maar het is er gewoon vies. De ziekenhuizen zijn er verdeeld in klassen. In de hoog ste klasse gaat het nog wel, maar voor de mensen uit de derde klas se zijn er niet eens matrassen. Hun beddengoed wordt nauwe lijks gewassen. De muren zijn be zaaid met schimmels. En zo kan ik nog wel even doorgaan. De toe stand is vreselijk." Stedenband tussen Vlissingen en Ambon De relatie tussen Ambon en Vlis singen is ontstaan in 1987 toen de Hogeschool Zeeland en de Univer siteit Pattimura op Ambon, als ge volg van een cursus ontwikkel ings- kunde op de HZ, een samenwer kingsverband aangingen. Na een bezoek van burgemeester Wattimena van Ambon aan Vlissin gen, drong de HZ aan op een ste denband. Daartoe werd in 1991 door de Vlissingse raad besloten. Van samenwerkingsprojecten kwam het echter niet door de on lusten op Ambon, vanaf 1999. Wel was er noodhulp, mede dank zij de destijds opgerichte Stichting Stedenband Vlissingen Ambon. Die stichting richt zich nu met na me op medische hulp en milieu. door Wout Bareman TERNEUZEN - De kritiek op de in voering van de wietpas die het drugstoerisme aan banden moet leggen, kan heel simpel worden ondervangen. Minister Ivo Opstel ten (veiligheid en justitie) moet de verplichte registratie van klanten van de coffeeshops omzetten in een identificatieplicht, zonder die registratie. De Terneuzense CDA-fractievoor- zitter Henk Siersema denkt dat daardoor de discussie over de wiet pas direct verstomt. „Mensen heb ben principiële bezwaren tegen die registratie omdat ze daar later - denk maar aan rechtenstudenten, die later advocaat willen worden - problemen mee kunnen krijgen. Van die stigmatiserende werking moeten we af. Opstelten moet een stapje terug doen en genoegen ne men met identificatie. De verdere uitvoering moet hij overlaten aan de lokale burgemeesters." Siersema haakt daarmee in op de groeiende (landelijke) protesten te gen de wietpas. Die komen zowel uit de drie zuidelijke provincies, waar de pas al is ingevoerd, als uit de rest van Nederland en dan voor al uit de grote gemeenten daar. Die verzetten zich tegen invoering op 1 januari 2013. door Theo Giele Daar kan Stoffels Bleijenberg mooi op inspringen. Weijers wil enkele medewerkers naar Ambon afvaar digen om daar hun kennis en kun de te delen, ook in het dankzij de Stichting Stedenband Vlissingen Ambon in aanbouw zijnde oogzie kenhuis. „Ze kunnen het verschil laten zien tussen een nieuw en een oud ziekenhuis, en hoe je het nieuwe nieuw houdt en het oude weer als nieuw maakt. Door ze ter plekke materialen te laten kopen, stimuleren we ook nog eens de lo kale economie. En we hebben best wat Ambonezen in dienst, dus die kunnen vast helpen." Voor de de stichting komt die wel willendheid goed van pas, nu gro te fondsen als Oxfam en Novib de subsidies terugbrengen en gemeen ten er vanwege datzelfde geldge brek op aandringen om het meer te zoeken in het bedrijfsleven. On danks de economische crisis. Weijers lacht. „Wat nou crisis? We hebben allemaal nog één of twee auto's voor de deur staan en nie mand piekert erover die te laten staan. Zo slecht gaat het niet in dit land. En echt, ik heb ook mindere tijden gekend. Maar zolang we het goed hebben, moeten we dat de len. Bovendien kun je in deze tijd mooi zien welke bedrijven écht maatschappelijk ondernemen en welke slechts windowdressers zijn." MIDDELBURG - De fusie tussen de drie grote woningcorporaties op Walcheren gaat niet door. De grote fiisiecorporatie op Walcheren zou met zo'n 15.000 woningen verre weg de grootste van Zeeland zijn geworden. L'escaut Woonservice, 6500 wonin gen voornamelijk actief in Vlissin gen, gaat alleen door; Woongoed Middelburg (6300 woningen) en Woonburg (2000 woningen, ge meente Veere en Oost-Souburg) bestuderen de mogelijkheden om samen één organisatie te vormen. Of dit lukt, moet voor het einde van dit jaar duidelijk zijn. Aanleiding voor de fusiebespre king was een heffing van 4 miljoen euro die de drie corporaties in to taal vanaf 2014 aan het Rijk moe ten betalen. Het Rijk wil dat de cor poraties meebetalen aan de kosten van de huurtoeslag. Om te voorko men dat deze heffing ten koste gaat van de service aan de huur ders, onderhoud of investeringen, wilden de drie corporaties door sa men te gaan doelmatiger en daar mee goedkoper werken. Gaandeweg kwamen er verschillen van inzicht naar boven. Het doel zelf heeft nooit ter discussie ge staan, wel de manier waarop, zegt Jan van Beekhuizen, directeur van l'Escaut Woonservice. Woongoed en Woonburg wilden stapsgewijs toewerken naar de fusie. l'Escaut wilde zich het recht voorbehou den om aan het eind van het pro ces het eindresultaat te bespreken binnen de eigen organisatie en de mogelijkheid open houden om za ken nog te wijzigen. Omdat in 2014 die 4 miljoen euro gevonden moet zijn, is besloten nu een streep door de fusie te zetten. Langer wachten met die beslissing zou de tijd om naar alternatieven te zoeken alleen maar bekorten. De Terneuzense CDA-fractievoor- zitter stelt vast dat de enige coffee shop in Zeeuws-Vlaanderen, Miami in Terneuzen, in de regio slechts kan bogen op een klanten bestand van 300 mensen. Sierse ma, die ook de levering van wiet aan de shops wil legaliseren via een vergunning, is in eigen partij overigens een roepende in de woestijn. Het CDA vindt landelijk dat het hele gedoogbeleid moet worden afgeschaft. Volgens een ge meentelijk woordvoerder verzet burgemeester Jan Lonink zich wel iswaar tegen de wietpas, maar zijn de alternatieven van Siersema ook niet dé oplossing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47