Patiënt ADRZ beter af met poli S en scan Gezocht: steun en toeverlaat Rekenaars: aan het werk KI 261 zeeland Westerscheldetunnelweg twee nachten afgesloten Irma Hekkelman woensdag 3 oktober 2012 Afdelingen hartzorg en voorbereiding op operatie efficiënter 'Onze cliënten leven meestal in een heel klein wereldje door hun beperkingen. Als mentor werk je op de vierkante meter, maar daar ben je wel van levensbelang.' door Ondine van der.Vleuten MIDDELBURG - Twee nieuwe afdelin gen (hartzorg en voorbereiding op operaties) moeten de zorg in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) verbeteren. Ook komt er een eigen PET-scan. De afgelopen week zijn verschillen de afdelingen in het ziekenhuis in Vlissingen verhuisd die betrokken waren bij de voorbereiding van pa tiënten op een operatie. Die afdelingen zijn nu geconcen treerd op de POS-poli (Pre Opera tieve Screening), in de voormalige huisartsenpost. Het gaat om de apotheek, een prikpoli voor bloed afname, een afsprakenbalie voor opnameplanning, anestheasiepost en later mogelijk ook een balie voor de röntgen. Aan de inrichting wordt extra aandacht besteed, al dus woordvoerder Dick Bosscher. Patiënten zijn op dit 'POS-plein' namelijk al snel anderhalf uur be zig met het afwerken van alle voor bereidende handelingen, zoals bloedprikken en afspraken maken. Patiënten met acute hartproble men kwamen - afhankelijk van de beoordeling van de arts - óf op de Eerste Hart Hulp óf op Coronary Care Hulp in het ADRZ Goes te recht Deze afdelingen zijn in el kaar geschoven tot Acute Hart Hulp (AHH). Het is de bedoeling dat dit de diagnose en behande ling verbetert. Op de AHH werken speciaal voor harthulp opgeleide verpleegkundi gen onder leiding van een cardio loog, samen met verpleegkundi gen van de Acute Opname Afde ling. Vanaf volgende week kunnen pa tiënten van het Admiraal De Ruy ter Ziekenhuis bovendien twee keer per week terecht in het zie kenhuis in Vlissingen voor een PET-scan. .Op dit moment rijdt er één keer per week een mobiele unit naar Zeeland. Deze was alleen geschikt voor onderzoek bij kankerpatiën ten. De vaste scan waarover het zie kenhuis gaat beschikken, is ook te gebruiken door cardiologie (hart), neurologie (zenuwen) en klini sche psychiatrie (hersenscans). Door groei van het aantal deel nemende partners is het Bar tjens Rekendictee uitgegroeid tot een nationaal evenement. De online voorronde is nu ook geschikt gemaakt voor mensen die meedoen via hun smart- phone of hun tablet. door Nees WesterhoUt ZWOLLE - Het Bartjens Rekendic tee komt dit jaar voor het eerst on der de aandacht van een miljoe nenpubliek. Naast tien grote regio nale kranten in het noorden, oos ten en zuiden van ons land - waar onder de PZC - zetten ook zeven tig huis-aan-huisbladen in de Randstad en Noord-Holland de ne gende editie van het dictee van 10 oktober tot 11 november op hun websites. Met de deelname van de Weekkrant regio Randstad en Ro- di Media (NH) is 'Bartjens' daar mee uitgegroeid tot een nationaal evenement met een bereik van cir ca 4,5 miljoen abonnees en lezers. De online voorronde is door spe- De hoofdprijs, het Glazen Telraam. cialisten van Wegener geschikt ge maakt voor de nieuwste media als tabiets en smartphones. Alleen de beste en snelste deelnemers wor den voor de finale uitgenodigd. Ook scholieren uit het voortgezet onderwijs (3 havo/vwo) en aanko mende (reken)meesters en -juffen van de pabo's strijden tijdens de voorrondes tegen elkaar. Een maand lang kan iedereen zich kwalificeren voor een van de tach tig plaatsen in de finale op vrijdag 23 november op Hogeschool Win- desheim in Zwolle, de woonplaats van de beroemde zeventiende- eeuwse rekenmeester Willem Bar tjens. Wiskundelerares Marjolein Kool is ook deze keer weer de samenstel ler en presentator van de inmid dels landelijke Tekenwedstrijd. Kool maakt creatieve sommen in actuele en historische verpakkin gen, met een humoristische onder toon. Het zijn echte hersenkrakers, die niet alleen Tekenvaardigheid vereisen, maar ook inzicht en denkvermogen. De winnaar krijgt het inmiddels felbegeerde Stentor Glazen Tel raam. Voor de speciale voorronde voor scholen krijgen docenten de moge lijkheid om hun school in te schrij ven via de website www.bartjens- rekendictee.nl. Na inschrijving krij gen scholen een pakket toege stuurd waarmee ze klassikaal het dictee afkunnen nemen tussen 1 en 12 november. De jury staat dit jaar onder voorzit terschap van de oud-burgemeester van Nijmegen en voorzitter van de HBO-Raad, Thom de Graaf Hij vervangt de schrijver en oud-politi cus dr Jan Terlouw, die dit jaar ver hinderd is. Meer informatie is te vinden op: www.bartjensrekendictee.nl Ongezien steken ze overal in Zeeland een helpende hand toe: de mentoren van de Stichting Mentorschap Zeeland (STMZ). Zaterdag wordt in Brouwersha ven de eerste Zeeuwse Dag van de Mentor gehouden. Want er moeten meer mentoren komen. door Ondine van der Vleuten In Zeeland groeit de behoefte aan mentoren. Mentoren zijn vrijwilligers die anderen onder hun hoede nemen, die door ouderdom, ziekte of beperking de regie over hun le ven kwijt zijn. Vaak staat er dan iemand uit de di recte omgeving op. Een partner, kind of ander familielid kan naar de kantonrechter gaan en vragen om formeel -te worden benoemd tot mentor. Zo iemand heet dan 'familiementor'. In Zeeland zijn zo'n zeshonderd familiementoren actief. De Stichting Mentorschap Zeeland (STMZ) komt in beeld als er niemand is die vanzelfsprekend die taak op zich neemt. In princi pe kan iedereen die zich zorgen maakt of een ander nog wel zelf- redzaam is, met STMZ bellen. Irma Hekkelman, coördinator van STMZ: „Meestal zijn het maat schappelijk werkers van zorginstel lingen. Maar het kan ook de huis arts zijn, een buurman of familiele den die te kennen geven dat ze zelf niets meer te maken willen hebben met bijvoorbeeld hun va der. Rechters denken allereerst aan familieleden als het nodig is om een mentor te benoemen, vanuit de verkeerde veronderstelling dat familieleden zich altijd om elkaar bekommeren. Nou: je moest eens weten hoeveel mensen er met Kerstmis alleen zitten." Dat komt niet alleen door maat schappelijke tendensen als indivi dualisering. „Wij hebben bijvoor beeld twaalf cliënten met alcohol- dementie door Korsakov. Die heb ben al hun krediet bij hun kinde ren opgemaakt en hun netwerk uitgeput. Of we krijgen kinderen aan de telefoon met dramatische verhalen, die opgroeiden met ver slaafde ouders en nu zeggen: zoek het maar uit." Mentoren hebben een wettelijke taak en bevoegdheden. Het men torschap valt onder de zogenoem de 'beschermingsmaatregelen' van het Burgerlijk wetboek. Mentor schap gaat over zorg, daarnaast is er de bewindvoering, die over geld en financiën gaat. STMZ leidt mentoren op; familie mentoren moeten het nu nog zon der scholing doen, maar SMTZ wil MIDDELBURG - De Westerschelde- tunnelweg (N62) - tussen de Her- bert H. Dowweg en de N61 - is van 3 oktober 20.30 uur tot en met 4 oktober 5.00 uur en van 4 okto ber 20.30 uur tot en met donder dag 5 oktober 5.00 uur dicht voor alle verkeer. De afsluitingen zijn nodig voor het aansluiten van de weg op het nieuwe tracé van de N62 naar de Sluiskiltunnel. De Westerscheldetunnel zelf blijft open. Borden geven een omlei dingsroute aan. Tijdens de afslui ting van de Westerscheldetunnel weg moet het verkeer rijden via de Herbert H. Dowweg, de Westkade en de Hoekse weg. Met hulpdien sten zijn afspraken gemaakt in het geval van calamiteiten. Aan de Westerscheldetunnelweg wordt nog tot en met mei volgend jaar gewerkt om de weg door te trekken naar de Sluiskiltunnel. De werkzaamheden vinden plaats tus sen de Westenrijkpolderstraat en de Nieuw Westenrijkdijk. Tijdens die werkzaamheden is telkens maar één rijstrook beschikbaar, die kan wisselen. De maximum snelheid is verlaagd naar 70 kilo meter per uur. Tegelijkertijd wordt ook het viaduct nabij de Zevenaar- dijk gebouwd. Vanaf juni 2013 kan het verkeer gebruikmaken van de nieuwe dubbelbaansweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42