25 Hoogleraar: Discussie over toekomst Hedwigepolder opnieuw voeren Trappenhuis Io^IY JPT Granaatinslag in zoldervloer van Pakhuus Vlaggen uit om berisping te voorkomen woensdag 3 oktober 2012 :Y SU Het diepe trappenhuis in de woning van Henk en Let Hflif jal dateert uit de periode dat het pand werd gebouwd, omstreeks 1825. Achterin de lange gang bevindt zich nog het fonteintje waar mensen bijna tweehonderd jaar geleden hun handen wasten. De woning van Henk Ziel man en Let van Dop heeft niet alleen een prachtige, monumentale gevel, maar is ook van binnen een bezienswaardig heid. Zo bevinden zich achter de benedenramen in het voorgevel nog de authentieke vensterbanken met binnenluiken en ging het trap je en de lage deur naar de vroegere, 'meidenkamer' niet verloren. Het diepe trappenhuis dateert uit 1825 toen het pand werd gebouwd en achterin de lange gang bevindt zich nog het fonteintje waarin mensen bijna 200 jaar geleden hun handen wasten. Niet monu mentaal maar wel bezienswaardig is een beschadiging in de zolder vloer van het pakhuis, veroorzaakt door de inslag van een granaat in de Tweede Wereldoorlog. Henk: „Toen Duitse boten in de haven werden beschoten door Engelse jachtvliegtuigen." In de jaren '30 van de vorige eeuw hingen aan de gevel van het huis aan de Brouwse Ha ven Noordzijde, waarin nu Henk Zielman en Let van Dop wonen, dagelijks de vlaggen van Duitsland en Zweden. De toenmalige bewo ner J. D. de Kater was namelijk consulair agent van Duitsland en vice-consul van Zweden. Niet uit hangen van deze vlaggen leverde hem een berisping op. De Kater was van 1911 tot 1953 ook directeur van Coöperatieve Berging Maat schappij Brouwershaven, agent van een Nederlandse en Duitse Scheepsverzekeringsmaatschappij en de Engelse Lloyds. Hij kwam uit een gegoede familie. Zijn overgrootvader, Joost de Ka ter, was begin 19e eeuw burge meester van Burgh en woonde daar op kasteel Kraayestein, tegen woordig een hoeve. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De discussie over de toekomst van Hedwigepolder en het natuurherstel in de Wester- schelde moet opnieuw worden ge voerd. Volgens hoogleraar vegeta- tiekunde Joop Schaminée aan de Wageningen Universiteit en Rad boud Universiteit Nijmegen is dat de enige mogelijkheid om de hui dige impasse te doorboeken. Schaminée is vandaag, woensdag, één van de sprekers op het sympo sium Biodiversitijd, tijd voor biodi versiteit in Zeeland in Terneuzen. Stichting Landschapsbeheer Zee land, de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten en de provincie Zeeland tekenen voor de organisatie. Scha minée herinnert eraan dat in 2005 sprake was van een brede overeen komst over onder meer de verdie ping van de Westerschelde en de ontpoldering van de Hedwigepol der én in het Zwingebied. „Er was geen sprake van overeen stemming, maar van een besluit", stelt Schaminée. „De mensen in de omgeving zijn er nooit direct bij betrokken. Dat had wel moeten gebeuren. In een heel vroeg sta dium zijn er grote fouten gemaakt. Vervolgens is een situatie ontstaan waarin je nooit terecht moet wil len komen, waarin niet meer naar VLISSINGEN GS verlengen contract voor fietsvoetveer Gedeputeerde Staten verlengen de vervoersovereenkomst met Veolia voor het fietsvoetveer Vlissingen- Breskens tot eind 2016. De huidige overeenkomst loopt eind 2014 af, waarna een nieuwe aanbesteding zou volgen. GS den ken met de contractverlenging geld te besparen. Veolia was des tijds de goedkoopste inschrijver. Ook voor Veolia is verlenging gun stig, aldus GS. ZONNEMAIRE Verkoop ten behoeve van immigranten De familie Baas in Zonnemaire ver koopt deze week weer producten uit Israël. Het gaat om heel verschil lende artikelen, zoals jam, sieraden of kruiden. De opbrengst gaat naar immigranten in Israël die hiermee in hun levensonderhoud kunnen voorzien. De verkoop is nog tot en met vrijdag 5 oktober van 14*00-18.00 uur. Adres: I.M. van de Bijlstraat 9 in Zonnemaire. MIDDELBURG Meisje aangerand door groep jongens In de nacht van zaterdag op zondag tussen 01.30 uur en 01.45 uur is een meisje (16) aangerand op Klein Vlaanderen in Middelburg, aldus de politie. Ze reed op haar scooter door die straat toen een groepje van vier of vijf jongens haar dwong te stop pen. Er vonden vervolgens onzede lijke handelingen plaats. Het lukte haar om te ontkomen door hevig te gaan gillen. GOES Diefstal rijplaten en loopbruggen De Poel Afgelopen weekend zijn op een bedrijfsterrein aan de Scottweg in Goes rijplaten en loopbruggen ge stolen. De diefstal werd maandag morgen ontdekt. Het gaat om 36 kunststof rijplaten en ongeveer zes aluminium loopbruggen. De die ven hebben het hek rond het toe gangsterrein opengebroken. De waarde van het gestolen goed is on bekend. elkaar wordt geluisterd." Scha minée ziet nu nog twee oplossin gen. „Ontpolderen of alle moed bij elkaar verzamelen en op een fatsoenlijke manier praten over na tuurcompensatie." Het is volgens hem ook mogelijk daarbij naar an dere gebieden te kijken, zoals de Oosterschelde. „De regelgeving is niet zo dicht gespijkerd. Je moet het dan wel willen aankaarten in Brussel." Schaminée hecht eraan dat de angel uit de discussie wordt gehaald. „Uiteindelijk wil iedereen mooie natuur. De discussie over de Hedwigepolder heeft al veel te veel negatieve energie losge maakt." opkpn.com kpn wintel kpn.com/zeeland 10800 0776 Henk Zielman en Let van Dop voor hun Pakhuus in Brouwershaven: „De huisnaam wordt in ouderwetse, zwarte sjabloonletters op de witte daklijst bovenaan het pand geschilderd." foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41