Pakhuus uit Brouwse glorietijd 50% 241 zeeland Huisnaam CDA Terneuzen: Zet registratieplicht coffeeshop om in identificatieplicht Blauwe schelpen korting tilroeoptiek bDimocÉpwJRsn ti|roe°pt'ek woensdag 3 oktober 2012 De brede, diepe tuin achter het pand van Henk Zielman en Let van Dop vormt, samen met het huis een verbinding tussen de Brouwse Oude en Nieuwe Haven. Hij is grotendeels belegd met blauwe schelpen afkomstig van de Wadden. Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden die namen verklaard. door Marijke Vael De scheepstrossen, die in de glorietijd van Brouwershaven met een hijsbalk werden getakeld, liggen niet meer op de zolder. Toch herinnert het pand, dat door oudere inwo ners van de Smalstad wordt aange duid als 'het oude huis van De Ka ter', aan de periode dat vrachtsche pen uit verre landen niet recht streeks naar Rotterdam voeren, maar hun lading losten in overslag haven Brouwershaven. De patriciërswoning, waarin tegen woordig Henk Zielman en Let van Dop wonen, werd in die bloeitijd gebouwd aan de noordzijde van de Oude Haven. Zo'n vijftig jaar voordat die haven in 1877, door de aanleg van de Nieuwe Waterweg, overbodig werd voor overslag van goederen. In de haven liggen nu zeiljachten en in het voormalige pakhuis is een vakantiewoning gecreëerd. Maar de oude grandeur van de pa triciërswoning is onaangetast. Dat viel Henk Zielman en zijn, inmid dels overleden, echtgenote Petra Heringa reeds op in 1979 toen zij vakanties en weekenden door brachten in hun vakantiewoning in de Zuiddijkstraat. „We zaten vaak op het terras bij de Plaisante- rie te dromen over de monumenta le, oude panden die we zagen. Hoe het zou zijn om daar te wo nen." Toen een van hun favorieten 'Betsie van der Bout ver telde dat het linkerdeel een pakhuis was voor scheepsbenodigdheden.' in 2007 te koop kwam greep het stel die kans en kocht 'het oude huis van De Kater'. Henk: „Wij wilden graag oud worden in Brou wershaven. Het is hier heel rustig en mooi met die oude dorpskern, de boten in de haven en de weidse omgeving." Door de speling van het lot woont Henk sinds vorig jaar in het pand met Let van Dop, zijn nieuwe partner die hij in Brou wershaven leerde kennen. De 57-jarige voormalige makelaar uit het Gelderse Putten liet het huis zo grondig en met respect voor oude details renoveren dat de Vereniging Stad en Lande er een onderscheiding voor toekende. Te vens probeerde Zielman de ge schiedenis en een eventuele huis naam te achterhalen van de wo ning die twee naast elkaar gelegen panden omvat. „De familie Bol, van wie we het kochten, sprak over een woonhuis en een koetshuis dat zij gebruikten als garage. Maar onze overbuur vrouw, Betsie van der Bout vertel de ons dat het linkerdeel van onze woning vroeger een pakhuis was voor scheepsbenodigdheden. Zij is inmiddels 95 jaar en was getrouwd met de zoon van J. D de Kater. De opa van haar man, G.A de kater, was in de glorietijd van Brouwers haven scheepsbevrachter en te vens consul van Duitsland, Zwe den en Italië." De informatie van overbuurvrouw wordt bevestigd door de 'laaddeur' hoog in de gevel van het pakhuis en resten van een hijsbalk. Daar om noemen Henk en Let het pand sindsdien 'Het Pakhuus', op zijn Zeeuws. Volgens het stel komt die huisnaam ook op de witte, met muurankers bekroonde, dak lijst bovenaan het pand. „Geschil UW BRIL IS MAATWERK DAAROM KIEST U VOOR TILROE OPTIEK topcollecties voor jong en oud modern en betaalbaar op de complete bril ongeacht de prijs wij kunnen declareren bij vele y zorgverzekeraars/' NIEUWE COLLECTIE VAN Tom Ford - Dsquared - Diesel - Etnia Barcelona walstraatsi vlissingén 0118-412370 www.tilroe.nl -il tilroeopticien door Wout Bareman TERNEUZEN - De kritiek op de in voering van de wietpas die het drugstoerisme aan banden moet leggen, kan heel simpel worden ondervangen. Minister Ivo Opstel ten (veiligheid en justitie) moet de verplichte registratie van klanten van de coffeeshops omzetten in een identificatieplicht, zonder die registratie. De Terneuzense CDA-fractievoor- zitter Henk Siersema denkt dat daardoor de discussie over de wiet pas direct verstomt. „Mensen heb ben principiële bezwaren tegen die registratie omdat ze daar later - denk maar aan rechtenstudenten, die later advocaat willen worden - problemen mee kunnen krijgen. Van die stigmatiserende werking moeten we af. Opstelten moet een stapje terug doen en genoegen ne men met identificatie. De verdere uitvoering moet hij overlaten aan de lokale burgemeesters." Siersema haakt daarmee in op de groeiende (landelijke) protesten te gen de wietpas. Die komen zowel uit de drie zuidelijke provincies, waar de pas al is ingevoerd, als uit de rest van Nederland en dan voor al uit de grote gemeenten daar. Die verzetten zich tegen invoering op 1 januari 2013. De Terneuzense CDA-ffactievoor- zitter stelt vast Hat de enige coffee shop in Zeeuws-Vlaanderen, Miami in Terneuzen, in de regio slechts kan bogen op een klanten bestand van 300 mensen. Sierse ma, die ook de levering van wiet aan de shops wil legaliseren via een vergunning, is in eigen partij overigens een roepende in de woestijn. Het CDA vindt landelijk dat het hele gedoogbeleid moet worden afgeschaft. Volgens een ge meentelijk woordvoerder verzet burgemeester Jan Lonink zich wel iswaar tegen de wietpas, maar zijn de alternatieven van Siersema ook niet dé oplossing. derd in ouderwetse, zwarte let- huis, ook het pakhuis grondig tenarchitect. Henk: „Ik houd van ters." Een bekroning van de reno- werd gerestaureerd en vernieuwd oude panden. Vóór een makelaar vatie waarbij, behalve het woon- onder leiding van een monumen- valt hier veel te genieten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40