Ruimte brengt spanning terug 22 zeeland Idee: welzijn vanuit biebbus 'Natuur doet de rest' Fusie corporaties afgeblazen Jonge Zeeuwen scoren op NK kustvissen woensdag 3 oktober 2012 Plan samenwerking door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het Welzijnshuis en de bibliotheekbus zoeken de sa menwerking. Voorlopig legt het Welzijnshuis alleen nog folders in de bus. Maar directeur Corina van der Vliet sluit niet uit dat in de toe komst een sociaal werker met de bus de boer op gaat „Zo ver zijn we nog niet. Maar we zijn wel aan het nadenken hoe wij bij onze klanten kunnen komen. De Columbus van de bibliotheek zou daarbij een optie kunnen zijn. Welzijnshuis en bibliobus willen in elk geval iets met elkaar", aldus Van der Vliet. De samenwerking tussen Ooster- scheldebibliotheek en het Wel zijnshuis Schouwen-Duiveland wordt aangekondigd in het half jaarverslag van het Welzijnshuis. Daarin staat verder dat er een do cumentaire wordt gemaakt over het preventieproject voor jongeren 'Laat ze niet (ver)zuipen'. Het Welzijnshuis was mede-orga nisator van De Uitdaging, een so ciaal project voor basisscholen. Op Schouwen-Duiveland deden daar 28 kinderen aan mee. Zij lieten ze ven dromen uitkomen. Eén daar van was het vervaardigen van draagtassen, waarmee de Die renambulance zwanen kan vervoe ren. In de landelijke competitie van De Uitdaging behaalde CBS Onder de Wieken de tweede plaats, OBS 't Kofschip werd der de. Het Welzijnshuis houdt een vaca turebank voor vrijwilligers bij. Daarop staan 100 functies en er staan 400 vrijwilligers ingeschre ven. Tot en met juni waren 37 vaca tures vervuld en 35 aangemeld. Er meldden zich 45 nieuwe vrijwilli gers. Tijdens een workshop is met organisaties besproken hoe zij leer lingen uit de verplichte maatschap pelijke stage aan zich kunnen bin den als jonge vrijwilliger. roryr www.pzc.nl MEEST GELEZEN -Nieuwe naam gemeentedienst -Contract voor vrijwilligers Zierikzee -Schouwen vraagt Haagse aandacht KIEK NOE Verslaggevers Piet Kleemans en Esme Soesman vertellen over de verhalen achter de klassenfoto's TIPS schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Aanvankelijk zou het Belevingsbos 15 oktober worden opgeleverd, dat wordt waarschijn lijk begin november. Het gebied is dan klaar, al moet de natuur de rest doen. Binnen enke le jaren is het nu kale zand begroeid met grassen, bloemen en struiken uit de omgeving In een dichtgegroeid bos met al leen maar slingerpaden, is niet veel te beleven. Dat moet an ders kunnen, dachten ze bij het Grevelingenschap. Het bos aan de voet van de Brouwersdam wordt daarom rigoureus onder handen genomen. door Joeri Wisse Het beleefd applaudis serend publiek moet je er zelf bijdenken, maar verder is het net alsof je over een catwalk loopt. Het zwevende be tonpad dat zich sinds kort uit strekt door de bossen van De Punt doet op het eerste gezicht wat vreemd aan. Wie zich echter uitge nodigd voelt om het te betreden, merkt vanzelf dat het pad hele maal hoort bij de 'inrichting' van het nieuwe Belevingsbos. Nieuw is het bos niet, want de ba sis dateert uit de jaren zeventig, het moment dat de zandplaat op de Kop van Goeree door de afdam ming van de Grevelingen niet lan ger bloot stond aan eb en vloed. „In die tijd is er bos aangeplant, vooral veel elzen, berken en popu lieren", weet William Brieffies van het Grevelingenschap. De afgelo pen decennia heeft de natuur de rest gedaan. Typische duinvegeta tie als bramen, rozen en duindoorn overwoekerde grote stukken. In deze tijd van het jaar vallen ze extra op, de bramen zijn rijp en de felgekleurde rozenbot- tels en duindoombessen knallen eruit. Ondanks dat er de afgelopen maanden zeven van de 36 hectare bos is gekapt, blijft er volgens pro jectleider Brieffies nog meer dan genoeg over. Sterker, de typische duinbegroeïng neemt alleen maar in omvang toe. En het overgeble ven bos is, wanneer eind deze maand de klus geklaard is, alleen maar beter te beleven. Tot voor kort waren er alleen maar onderhoudswegen en slinge rende wandelpaden te bekennen. „De architect die het plan voor het Belevingsbos heeft gemaakt miste markeringspunten en is daar naar opzoek gegaan", vertelt Brieffies. Zo leidt het 'zwevende' betonpad naar een betonnen paal die al die jaren verstopt stond in het bos. 'Als het water in de Gre velingen 20 centimeter stijgt, neemt het op De Punt toe met een meter' Een andere aftakking van de 'cat walk' komt uit op een grote, vier kante waterpartij die midden in het bos is aangelegd. „Ze zijn hier nog niet helemaal klaar, want één oever wordt nog heel geleidelijk af gevlakt, zodat de natuur zich daar goed kan ontwikkelen." Het enige pad loopt nu nog met een boogje om de vijver, maar als het Belevingsbos af is, kunnen waaghalzen er ook dwars door heen. „In het water komen stapste nen. We weten alleen nog niet zo goed wat het waterpeil gaat doen. De zoetwaterbei die bovenop het zoute grondwater ligt, kan heel raar doen als het peil van de Greve lingen wordt aangepast. Als dat twintig centimeter toeneemt, stijgt het water hier een meter. Die stapstenen kunnen dus onder lopen, maar we gaan er vanuit dat mensen hun boerenverstand ge bruiken en omlopen." Langs de waterpartij strekt zich een kloeke dijk uit. „Die is ge maakt van het zand uit de vijver. Het is allemaal plaatzand, wat erg goed blijft liggen. We doen er ver der zelf niks aan, in dit gebied raakt het zand vanzelf begroeid met gras. Daarna worden de pa den wel gemaaid om het toeganke lijk te houden." Lopend over de dijk vallen nu nog vooral de mos sel- en kokkelschelpen op; herinne ringen aan de tijd dat het Grevelin gen een open zeearm was. Overigens is juist door de aanleg van de dijk nu ook weer voor de wandelaar te zien in welk gebied hij verblijft. Doordat de dijk drie a vijf meter boven het maaiveld ligt, is er mooi zicht op het Grevelin- genmeer. Aan het eind loopt de dijk breder uit tot een plateau. „Hier komt ook nog iets, een bank je of wat anders zodat je even kan genieten van het uitzicht." Vanaf de dijk kan de-route weer worden vervolgd over eveneens nieuwe, verhoogde zandpaden. Be halve dat de verhoogde paden een beter zicht op de omgeving geven, houden wandelaars ook in de win ter droge voeten, legt Brieffies uit. De wandeling door het Belevings bos in wording eindigt bij wat de 'bomenlaan' moet worden. „Dit is de enige plek waar we iets aanplan ten. Langs de brede laan komen rijen populieren. Die doen het hier goed en geven straks weer mooie zichtlijnen." Tractoren en graafmachines zijn druk in de weer met ladingen donkere grond. „Dat is grond die is overgebleven na het zeven van de aarde die vrij kwam bij de kap. Heel vruchtbaar, dus een goede voedingsbodem voor de nieuwe bomen." De dijk is gemaakt met zand dat afgegraven is voor de waterpartij. De betonpaden verbinden markeringspunten in het bos met elkaar. a2aaBaBg8ffigeaa3ffiEgBBBBBB8P»HMii«wiwB8gga»iaaa^BSiasg8aBaBi8aes»sgiigssBe8i door Theo Giele MIDDELBURG - De fusie tussen de drie grote woningcorporaties op Walcheren gaat niet door. De grote fiisiecorporatie op Walcheren zou met zo'n 15.000 woningen verre weg de grootste van Zeeland zijn geworden. L'escaut Woonservice, 6500 wonin gen voornamelijk actief in Vlissin- gen, gaat alleen door; Woongoed Middelburg (6300 woningen) en Woonburg (2000 woningen, ge meente Veere en Oost-Souburg) bestuderen de mogelijkheden om samen één organisatie te vormen. Of dit gaat lukken moet voor het einde van dit jaar duidelijk zijn. Aanleiding voor de fusiebespre king was een heffing van 4 miljoen euro die de drie corporaties in to taal vanaf 2014 aan het Rijk moe ten betalen. Het Rijk wil dat de cor poraties meebetalen aan de kosten van de huurtoeslag. Om te voorko men dat deze heffing ten koste gaat van de service aan de huur ders, onderhoud of investeringen, wilden de drie corporaties door sa men te gaan doelmatiger en daar mee goedkoper werken. Gaandeweg kwamen er verschillen van inzicht naar boven over de weg naar de fusie. Het doel zelf heeft nooit ter discussie gestaan, wel de manier waarop, zegt Jan van Beekhuizen, directeur van l'Es- caut Woonservice. Woongoed en Woonburg wilden stapsgewijs toe werken naar de fusie. l'Escaut wil de zich het recht voorbehouden om aan het eind van het proces het eindresultaat te bespreken bin nen de eigen organisatie en de mo gelijkheid open houden om zaken nog te wijzigen. Omdat in 2014 de corporaties die 4 miljoen euro gevonden moeten hebben, is besloten nu een streep door de fusie te zetten. Langer wachten met die beslissing zou de tijd om naar alternatieven te zoe ken alleen maar bekorten. Van Beekhuizen voorziet dat l'Escaut het eerste jaar een deel van het be drag uit de reserves moet halen. Woongoed en Woonburg hopen dat een fusie voldoende resultaat oplevert. MIDDELBURG - Het NK Kustvissen voor de jeugd en de dames, afgelo pen weekeinde in Rotterdam, is ge domineerd door jonge Zeeuwen. Bij de jongsten (10-15 jaar) werd Coen Fase van hsv De Zeebaars uit Scherpenisse Nederlands kam pioen. Tweede werd Jarno Elzinga van hsv Westkapelle. Bij de oudste jeugd (16-21 jaar) was het podium geheel Zeeuws. Kampioen werd Kristiaan Minderhoud van hsv Westkapelle, tweede clubgenoot Adriaan Dronkers. De derde plek was voor Pim Fase uit Scherpenis se. Bij de dames ging de titel naar Ilonka Rijnberg van hsv Ooster- scheldevissers uit St Maartensdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38